מרכז המבקרים המחודש 'מכתש רמון'

28.12.2017

מרכז המבקרים הוא שער למכתש רמון. כאן יכולים המטיילים להצטייד במידע ולקבל המלצות על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבתו.

מרכז המבקרים המחודש 'מכתש רמון' כאן יכולים המטיילים להצטייד במידע ולקבל המלצות על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבה
מרכז המבקרים המחודש 'מכתש רמון' כאן יכולים המטיילים להצטייד במידע ולקבל המלצות על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבה

במרכז המבקרים תצוגה המציגה את מכתש רמון – המכתש הגדול בעולם – ואת תופעות הנוף והגאולוגיה המיוחדות לו, לצד סיפורו המרתק של האסטרונאוט אל"מ אילן רמון ז"ל. הכניסה למרכז המבקרים היא דרך בניין מבואה חדש. מסלול התצוגה מוביל את המבקר מבניין המבואה דרך מעבר החצוב בסלע מתחת לפני הקרקע. ההליכה בין קירות הסלע החשופים מעוררת תחושת עוצמה, עוצמתו של הסלע הטבעי ועוצמתו של מעשה ידי האדם המשתלבים כאן זה בזה. מן המעבר החצוב נכנסים המבקרים אל חלל גבוה ומרשים, וכאן הם פוגשים בסיפורו של אילן רמון, משירותו בחיל האוויר, דרך תקופת האימונים בנאס"א, ועד המשימה בחלל וסופה הטראגי עם התרסקותה של מעבורת החלל "קולומביה" בשבת 1 בפברואר 2003 בדרכה חזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל.

דגם גדול ומרשים של מעבורת החלל "קולומביה" מוצב במקום. חרטומה של המעבורת מופנה מעלה, והיא מוכנה לשיגור. המבקרים עולים במעלית עגולה עד למלוא גובהה של החללית, יוצאים מהמעלית בקומה השנייה ושומעים ברקע את קולות ההכנה של האסטרונאוטים בדרכם אל כַּן השיגור. מכאן המבקרים נכנסים אל אולם הקרנה וצופים בסרט מרגש על תחנות בחייו של אילן רמון ועל מסעו לחלל. בסרט מוצג גם סיפורו של בנו של אילן רמון – סרן אסף רמון ז"ל. אסף בחר ללכת בדרכי אביו, סיים בהצטיינות את מגמת קורס טיס בחיל האוויר, ואף דיבר על שאיפותיו להיות אסטרונאוט. הוא נהרג בתאונת אימונים, כאשר במהלך טיסת אימון התרסק מטוסו בהרי חברון.

עם סיום הסרט עולה המסך, ומאחוריו, מבעד לקיר הזכוכית העגול, נגלה לעיני המבקרים מכתש רמון במלוא תפארתו. ביציאה מן האולם, במסלול היורד מהקומה השנייה אל קומת הקרקע, מתוודעים המבקרים אל נפלאותיו של מכתש רמון.

התופעות הגאולוגיות הייחודיות למכתש רמון מוצגות בתצלומים ובאמצעות דגמים מכניים שהמבקרים יכולים להפעיל אותם. מייצג חווייתי, הפועל באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, ממחיש המחשה ברורה ומרהיבת עין מהו מכתש, כיצד הוא נוצר ומדוע תופעה זו היא ייחודית בעולם. בתום מסלול התצוגה הגאולוגית עוברים המבקרים לאודיטוריום, ובו הם צופים בסרט על הטבע במדבר. מכתש רמון הוא אזור מדברי וצחיח ונראה, לכאורה, חסר חיים ושומם, אבל במבט מעמיק מתגלה בו עולם חי עשיר ומגוון. הסרט מאפשר למבקרים להציץ אל עולם החי והצומח המופלא המתקיים באזור זה מזווית אחרת.

קטגוריות