נדרש פתרון מיידי של רשות המים והמנהל האזרחי למניעת הזיהום באזור נחל אלכסנדר והפגיעה בבעלי החיים בעונת המסיק

27/10/2016

רשות הטבע והגנים מתריעה בפני רשות המים והמנהל האזרחי כי חייב להינתן פתרון לנושא הזיהום שנגרם בנחל אלכסנדר ולבעלי החיים באזור בעקבות משקעי מסיק הזיתים הנשפכים לנחל.

נחל אלכסנדר
נחל אלכסנדר, נחל אלכסנדר

בתי הבד של היישובים באגן נחל שכם הנשפך לנחל אלכסנדר מזרימים בעונת מסיק הזיתים, (חודשי אוקטובר- נובמבר) נוזלים מזהמים תוצרי ייצור שמן (עקר) לנחל.

שפך נחל אלכסנדר נמצא בצפון רצועת חוף בית ינאי (כ- 1.2 ק"מ) ובעקבות הנחיית משרד הבריאות, חל איסור רחצה בחוף בית ינאי עד לקבלת תוצאות דגימת המים בדבר רמת הזיהום.

לדברי אורי נווה, מנהל מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים: "מידי שנה מוזרמים לנחלים ביהודה ושומרון נוזלי לוואי של מסיק הזיתים שמזהמים קשות את מי הנחל וגורמים למותם של בעלי חיים רבים באזור. פעולות השיקום שעורכת רשות הטבע והגנים לאורך כל השנה באזור יורדות לטמיון ורשות המים והמנהל האזרחי חייבים לשים סוף לתופעה על ידי השקעת משאבים מתאימים לטיהור המזהמים הללו ונוספים".

כאמור, התרענו כבר לא פעם בדבר הנחיצות בפתרון מעשי של מתקן טיהור שיוכל להתמודד עם כמויות משקעי מסיק הזיתים שנוצרות בעונה זו, וזאת בכדי למנוע את הזיהום בנחל וברצועת החוף הסמוכה וכן את הפגיעה בבעלי החיים.