נחנך אתר האינטרנט צמחים בסכנת הכחדה בישראל

14/05/2015

השבוע חנכה הרשות אתר אינטרנט חדש שבו מידע על הצמחים בסכנת הכחדה בישראל. האתר נועד לגייס את כולנו למשימה חשובה: חיפוש צמחים בסכנת הכחדה ועדכון על מצבם. קחו חלק בשמירה על צמחים נדירים ודווחו על מיקומם של צמחי בר בסכנת הכחדה בהם צפיתם בטבע

דרדר נמוך צילום- מרב לבל
דרדר נמוך צילום- מרב לבל, דרדר נמוך צילום- מרב לבל

מצבם של מיני צמחים בעולם משתנה כל העת עקב הרס בתי הגידול הטבעיים שלהם, קטיף וכריתה

עבור צמחים ממינים נדירים שינויים אלו עלולים להכחיד אותם מהעולם. על כן ברחבי העולם מאגדים את המינים הנמצאים בסיכון ב"ספרים אדומים", המספקים מידע מיהם המינים בסכנת הכחדה, היכן הם נמצאים ומידת האיום על המשך קיומם. ספרים אלו משמשים את שומרי הטבע בקביעת קדימות ודרכי הטיפול במינים בסכנת הכחדה.

הספר האדום

בישראל הוציאה רשות הטבע והגנים את "הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל", שנכתב על-ידי פרופ' אבי שמידע, פרופ' גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר, והמספק מידע על 414 צמחים בסכנת הכחדה בישראל, המכונים צמחים "אדומים". המידע בספר האדום מסייע לקביעת תכנית שימור למינים המתוארים בו. בשנה שעברה ערכה רשות הטבע והגנים סקר ציבורי מקוון לאיתור אתרי הגידול של הצמח הנדיר מהמין איריס הסרגל. במהלכו איתרו ודיווחו מטיילים רבים על תצפיות במין זה ובזכותם התקבלו דיווחים על אוכלוסיות חדשות ולא מוכרות של הצמח.

אודות אתר האינטרנט

החודש (מאי) חנכה רשות הטבע והגנים אתר אינטרנט חדש בשם "צמחים בסכנת הכחדה בישראל" המבוסס על "הספר האדום" ובו מידע מלא על כל הצמחים ה"אדומים" בישראל וכן תמונות המאפשרות לזהות אותם. באתר מתעדכנים באופן שוטף נתונים על מצבם ומיקומם של הצמחים שבסכנת הכחדה בעזרת בוטנאים ומומחים וכן באמצעות דיווחים מהציבור על פגיעה בצמחים בסכנת הכחדה. האתר נועד לגייס את כולנו למשימה החשובה: חיפוש אוכלוסיות של צמחים בסכנת הכחדה ועדכון על מצבן. המידע הנאגר באתר זמין לציבור ויעזור לצמצם את הפגיעה במינים אלו.

דווחו באתר האינטרנט  www.redlist.parks.org.il