סוף עצוב- נקבת יעל שילמה את המחיר של פסולת האדם בטבע ומתה חרף מאמצים להצילה

13.03.2017

בגופה של היעל נמצאו שקיות ניילון רבות ומגבונים שמילאו את חלל הכרס והביאו להידרדרות משמעותית במצבה הגופני

היעל על שולחן הניתוחים צילום: אמיר שפיר, רשות הטבע והגנים יעל על שולחן הניתוחים- צילום אמיר שפיר, רשות הטבע והגנים

בשבת האחרונה נקראו אנשי רשות הטבע והגנים, בראשם רוני קינג, הווטרינר של רשות הטבע והגנים לטיפול בהול ביעל אשר נמצאה במדרשת שדה בוקר במצב קשה, כשרחמה תלוי מחוץ לגופה. עם קבלת הדיווח, הוזנקו למקום אנשי רשות הטבע והגנים שפעלו, ראשית, להרדים את היעל שירדה משטח המדרשה ולהעבירה חזרה. ד"ר סימונה בר-אל, ווטרינרית תושבת המדרשה התנדבה לסייע בניתוח לכריתת הרחם.

על אף הניסיונות להציל את היעל, היא נפטרה על שולחן הניתוחים.

בכרסה של היעל נמצאו שקיות ניילון רבות ומגבונים שתפשו את מרבית נפחה של הכרס האמורה להיות מלאה במזון. המשמעות היא שהיעל לא הצליחה לאכול ולעכל מזון והידרדרה למצב קיצוני של רזון וחוסר מוחלט בשומן, ולאנמיה חריפה. על רקע חולשה זו ארעה צניחת הרחם שהיא מאורע חריג בחיות בר. משמעות הפגיעה היא שנוסף על מות היעל, גם וולד אחד או שניים הצטרפו אליה.

פסולת שהוצאה מגוף היעל צילום: אמיר שפיר, רשות הטבע והגנים

מזי מגנאג'י מוסקוביץ מנהלת אגף הסברה ברשות הטבע והגנים מדגישה: "אוכלוסיית חיות הבר בישראל הולכת ומדלדלת ומחובתנו לשמור עליה. אחת התופעות השכיחות שחשוב  למגר היא האכלת חיות הבר על ידי הציבור, לא רק שזה לא מועיל לחיות אלא אף מזיק להן במספר אופנים. האכלה של בעלי החיים והקרבה לבני האדם גורמות להסרת הפחד הטבעי שלהם מבני אדם ומרכזי יישובים, וכתוצאה מכך להתקרבותם לסביבות של בני אדם. השהייה במקומות אלו אינה מתאימה להם ומסכנת אותם כמו למשל הקרבה לכבישים ולתזונה משיירי אשפה שאינה בהכרח עונה על דרישות התזונה שלהם, לצד קיום אריזות שעלולות לפצוע אותן. בנוסף, הדבר מגביר את הקונפליקט והחיכוך עם בני האדם והמטרד שנגרם להם ומשפיע על כושר הנשיאה של השטח וגודלי אוכלוסיות בעלי החיים שבו.

השבוע, תציין רשות הטבע והגנים את שבוע שמירת הטבע בישראל במטרה להעלות את מודעות הציבור לחשיבות השמירה על ערכי הטבע המצויים בסכנת הכחדה. אחת מהסכנות העומדות בפני חיות הבר היא פסולת המטיילים שנותרת בשטח והופכת לדבר מאכל מסוכן עבור החיות, הדבר אמור בעיקר בשקיות ניילון ובמגבונים החד פעמיים. אוכלוסיית חיות הבר בישראל הולכת ומדלדלת ולציבור תפקיד משמעותי בשמירה עליהן באמצעות איסוף פסולת מהשטח, אי האכלת חיות הבר, גם לא במזון מובחר, מילוי אחר הנחיות רשות הטבע והגנים בשטח, דיווח למוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים ב*3639 על כל חיה פצועה, פגועה או אירוע חריג ועוד.