סופרים ציפורים

מאת: בשביל הארץ | ינואר 2018 01/06/2021

באירופה ובישראל עוקבים בדאגה עשרות שנים אחר הצטמצמות מקווי המים בעולם ובירידה בגודלן של אוכלוסיות עופות המים. תוצאות הספירות בישראל משמשות לנקיטת צעדים ממשקיים להגנה על עופות המים החורפים בה. 

פלמינגו חורפים בישראל באזור עתלית- צילום דיוויד רזק
פלמינגו חורפים בישראל באזור עתלית- צילום דיוויד רזק, פלמינגו חורפים בישראל באזור עתלית- צילום דיוויד רזק

משנת 1965 עורכת רשות הטבע והגנים מפקד עופות מים מדי שנה בשנה, ובו נספרים עופות המים השוהים בישראל בחורף. המפקד בישראל הוא חלק ממפקד עופות המים החורפים באירופה, ומטרתו היא להעריך את גודל אוכלוסיות העופות בעולם ולנטר את השינויים בגודלן.

בחורף מתקבצים במקווי המים ברווזים, צוללים, טבלנים ועופות מים אחרים, ואפשר לאמוד את גודל אוכלוסייתם. במפקד עשרות צוותים מקצועיים, בהם עובדי רשות הטבע והגנים וצפרים מקצועיים מתנדבים, פוקדים יותר מ-300 מקווי מים טבעיים ומלאכותיים בישראל ביום אחד, מצפון עד דרום.

אזורי המחיה של עופות המים הולכים ונעלמים

במשך השנים יובשו מקווי מים טבעיים רבים בישראל או הזדהמו בעקבות פעילות בני האדם. הידוע והמוכר בהם הוא ימת החולה, שיובשה לחלוטין לשם התיישבות חלוצית. ימת החולה הייתה אתר קינון חשוב למינים רבים של עופות ואזור הזנה ומנוחה לעופות נודדים וחורפים, אך מלבדה נפגעו גם אזורים אחרים – שפכי נחלים הזורמים אל הים ואזורי הצפה וביצות – ששימשו נקודות קינון ועצירה לעופות מים רבים.

הרס מקווי המים הטבעיים אינו מיוחד לישראל. זהו תהליך המתרחש ברחבי העולם ומסכן את קיומם של עופות המים הזקוקים למקווי המים להישרדותם. כדי לשמר את מקווי המים שעל ציר הנדידה המשמשים את עופות המים לאתרי עצירה וקינון, חוברו במרוצת השנים כמה אֲמָנות בינלאומיות, והמפקד כאן ובאירופה הוא פועל יוצא שלהן.

 

שלדג פרפור עקוד וטרף – צילום עדי אשכנזי, שלדג פרפור עקוד וטרף - צילום עדי אשכנזי

 

שלדג גמדי- צילום דיוויד רזק, שלדג גמדי- צילום דיוויד רזק

 

פלמינגו בברכות מלח בדרום הערבה- צילום דורון ניסים, פלמינגו בברכות מלח בדרום הערבה- צילום דורון ניסים

 

לימוזה מצויה- צילום דותן רותם, לימוזה מצויה- צילום דותן רותם

 

מה מספרים המספרים?

תוצאות המפקד משמשות לקביעת החלטות ולנקיטת צעדים ממשקיים להגנה על עופות המים החורפים בישראל. בעקבות מפקדי עופות המים הוכרזו לפני כמה שנים מאגרי המים בשפלת יהודה אזורים אסורים בציד עופות מים, כדי לשמור על אוכלוסיית המין צחראש לבן החורפת בהם.

צחראש לבן הוא ברווז קטן. אוכלוסייתו בעולם נאמדת היום בפחות מ-10,000 פרטים, ועל כן בשנת 1994 הוא הוכרז מין בסכנת הכחדה עולמית. הצחראשים חורפים בארץ במאגרי קולחין בשני ריכוזים עיקריים: בעמק יזרעאל ובשפלת יהודה. מספר הפרטים החורפים בארץ מהווה נתח גדול מאוכלוסייתם העולמית – עד 20 אחוזים בשנים מסוימות – ועל כן חשוב מאוד לשמור עליהם ועל מאגרי המים המשמשים אותם.

 

צחראש לבן – ברווז בסכנת הכחדה עולמית- צילום עזרא חדד, צחראש לבן - ברווז בסכנת הכחדה עולמית- צילום עזרא חדד