סיכום חג סוכות 2016 בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים

24/10/2016

מסיכום כולל שנערך על ידי רשות הטבע והגנים עולה כי במהלך חג סוכות, חול המועד וחג שמחת תורה למעלה ממיליון מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

סוכת האתרוג בגן לאומי ציפורי - חג סוכות 2016
סוכת האתרוג בגן לאומי ציפורי - חג סוכות 2016, סוכת האתרוג בגן לאומי ציפורי

האתרים הפופולריים ביותר במהלך החג וחול המועד היו גן לאומי קיסריה, שמורת האלמוגים באילת, מצדה, גן לאומי אפק –ירקון, גן לאומי בית גוברין ושמורת טבע עין גדי. אתרים בולטים נוספים היו ההרודיון, נחל פרת, גן לאומי ציפורי וגן לאומי בית שאן שם נערכה פעילות ערב למבקרים.

בזכות מזג האוויר הקייצי והנעים נרשמו המוני מטיילים גם באתרי המים , עם מאות אלפי מטיילים שהגיעו במהלך החג ל: שמורת טבע מג'רסה (הבטיחה), גן לאומי חורשת טל, שמורות הטבע נחל כזיב, נחל שניר, הבניאס, תל דן , שמורת עינות צוקים ולכל מקור מים אפשרי בשטחים הפתוחים.

בגנים הלאומיים בית ינאי-נחל אלכסנדר, אשקלון, אכזיב, ופלמחים  נרשמה תנועה ערה מאוד של מטיילים שהגיעו ליהנות מרצועות חוף ערכיות בהן גם התקיימו מגוון פעילויות וסיורים לכל המשפחה ביניהן פעילויות פיסול בחוף לכל המשפחה (בפלמחים ובית ינאי).

בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים לנו כ-30,000 מטיילים שהביאו לתפוסה מלאה בחלק מחניוני הלילה באזור הדרום ובצפון הארץ.

במהלך החג נעזרו המוני המטיילים גם ב-70 תחנות מידע והסברה שהציבה רשות הטבע והגנים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה באתרים ובמסלולי הטיול הפתוחים לקהל הרחב ללא תשלום. בתחנות המידע חיכו למטיילים הרבים מדריכי רשות הטבע והגנים עם הכוונה והדרכה ללא תשלום על מגוון מסלולי הטיול, כללים לטיול מהנה ובטוח בטבע וכן חולקו למטיילים עשרות אלפי שקיות אשפה לטובת שמירה על ניקיון הסביבה.

פעילות חילוץ מטיילים, פיקוח ואכיפה ברשות הטבע והגנים במהלך החג וחול המועד:

במהלך החג וחול המועד בוצעו כ- 20 טיסות פיקוח (בוקר וערב) בשטח מחוז דרום במטרה לאתר ולזהות מהאוויר תנועת מטיילים ולסייע בהכוונתם לחניוני הלילה המוסדרים תוך ויסות מסודר של התנועה בשמורות הטבע.
מזרחית לראש העין נתפסו 3 ציידים כשברשותם צבי אשר ניצוד על ידם לכאורה. ברכבם נתפס נשק ונפתחה חקירה בנושא.
כמו כן נתפסו חשודים אשר ריססו את שמם על קירות המצודה במגדל צדק שבראש העין וגם בעניין זה נפתחה חקירה.
במבצע איסור נהיגה בחוף הים באזור פלמחים נרשמו קרוב ל-20 דוחו"ת כנגד כלי רכב אשר נסעו בחוף הים בניגוד לחוק.

בנוסף במהלך החג טיפלו פקחי ואנשי רשות הטבע והגנים בכל המחוזות בעזרת יחידות החילוץ בכל הארץ בעשרות מקרי טיפול וחילוץ של מטיילים, כולל חילוץ  מוסק של ילדה שנפצעה ואביה מנחל ערוגות . עיקר החילוצים היו עקב פציעות קלות בגפיים , התייבשות ואיבוד דרך. בנוסף טיפלו אנשי הרשות בשיתוף צוותי כיבוי האש ומטוסים במספר שריפות שפרצו בשמורות הטבע ברחבי הארץ ביניהן שריפה נרחבת בנחל הבשור.

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "מזג האוויר הנוח ושפע הפעילויות, ההמחזות הסיורים שקיימנו יחד עם הסוכות המקושטות שהצבנו בכל אתר, הביאו כחצי מיליון מבקרים לטייל בגנים הלאומיים ושמורות הטבע בתשלום במהלך ימי החג ומעל חצי מיליון נוספים טיילו בשמורות ובגנים שלא בתשלום. רשות הטבע והגנים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה השקיעו מאמץ רב השנה בפריסה של 70 עמדות הסברה לצבור הרחב בגנים ובשמורות שאינם בתשלום.
שמחנו לראות רבבות מטיילים צועדים בשבילים, נהנים מהמעיינות, זוחלים במערות, מטפסים בנקיקים וצופים בנדידת הציפורים או בפריחת החלמוניות ברחבי הארץ תוך הקפדה על שמירת כללי הטיול הנכון. לצערנו אנו עדין נתקלים בתופעות של השארת פסולת בשטח למרות חלוקת שקיות למבקרים והסברה נרחבת בנושא. עובדי הרשות פינו אלפי שקיות אשפה מהנחלים והחניונים. אנחנו מודים  להמוני בית ישראל שבחרו לטייל בחג הזה בשמורות ובגנים ונהנו מערכי הנוף והמורשת של ארצנו".

ביום שני 24.10.2016- חג שמחת תורה

פקדו כ-מאה אלף מטיילים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.
תנועה ערה במיוחד של מטיילים נרשמה בגן לאומי קיסריה, שמורת טבע עין גדי, וגן לאומי חוף בית ינאי , שם נערכה זאת השנה ה-20, תחרות פיסול בחול לכל המשפחה בנושא בריאת העולם. פעילויות מיוחדות נוספות של הרשות היו בשמורת טבע תל דן עם פעילות ארכיאולוגים צעירים ובגן לאומי אפק וגן לאומי אשקלון עם תערוכת צילומים מרהיבים של טבע, חי ואתרי מורשת של אנשי רשות הטבע והגנים.

ביום שבת, ה' בחול המועד סוכות 22.10.2016

פקדו כ-200,000 מטיילים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

מטיילים רבים פקדו את תחרות הפיסול בחול בגן לאומי פלמחים, גן לאומי קיסריה, שמורת טבע אלמוגים, שמורת טבע עין גדי, גן לאומי מעין חרוד ושמורות הטבע נחל עמוד ויהודיה.

כ-70 עמדות הסברה עדיין פרושות בכניסה למסלולים שאינם בתשלום, שם מחכים מדריכי הרשות עם מידע, הכוונה ושקיות אשפה למטיילים. עומסים נרשמו בגן לאומי נחל אלכסנדר, בשמורת טבע נחל כזיב, שמורת טבע עין מבוע ושמורת טבע חורבת מדרס.

אלפי אנשים לנו בחניוני הלילה של הרשות שנמצאים בתפוסה כמעט מלאה בכל רחבי הארץ.

לקראת סוף החג אנחנו חוזרים ומבקשים לשמור על כללי הטיול הבטוח: להישאר על השבילים המסומנים, להישמע להוראות הבטיחות ולפקחים הנמצאים בשטח. כמובן, לא לשכוח מים!

אחת משלושת המשפחות הזוכות בתחרות פיסול בחול שנערכה בגן לאומי חוף פלמחים – צילם יובל ארטמן, רשות הטבע והגנים

ביום שישי, ד' בחול המועד סוכות 21.10.2016

פקדו כ-50,000 מטיילים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

האתרים הבולטים ביום שישי, ד' בחול המועד סוכות  :

  • בניאס 1900
  • קיסריה 2400
  • מעיין חרוד 3000
  • עין גדי 3200
  • מצדה 2300
בנימין נתניהו ורעייתו טיילו בגן לאומי תל גזר, בנימין נתניהו ורעייתו טיילו בגן לאומי תל גזר

ביום חמישי, ג' בחול המועד סוכות 20.10.2016

כ-170,000 מטיילים פקדו ביום חמישי, ג' בחול המועד סוכות את שמורות הטבע והגנים הלאומיים. בכך , בדומה לאתמול, נשמרת תנועת המוני המטיילים הפוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים במהלך חול המועד.

תנועה ערה במיוחד של מטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים נרשמה בגן לאומי קיסריה עם כ-6,200 מטיילים, שמורת טבע עין גדי עם כ-5,000 מטיילים, גן לאומי מצדה עם כ-3,300 מטיילים, גן לאומי בית גוברין עם כ-2,800 מטיילים, שמורת הבניאס עם כ-2,400 מטיילים ועיינות צוקים עם כ-2,200 מטיילים.

אתרים פופולריים נוספים היו: שמורת היהודיה, מג'רסה, גן לאומי ירקון ומערת הנטיפים עם כ-2,000 מטיילים בכל אחד מהאתרים.

בתוך כך למעלה מ-500 ילדים ובני נוער זכו להשתתף בטקס השבעת פקחים צעירים בגן לאומי מבצר יחיעם שנערך בסיומה של  פעילות יום פקחים צעירים של רשות הטבע והגנים, בה הילדים ובני משפחתם זכו לחוות ולהכיר מקרוב את עבודתם החשובה של פקחי רשות הטבע והגנים בשמירה על חיות הבר וערכי הטבע.

כמו כן מספר רב של מטיילים ניצלו את האפשרות להגיע לגנים הלאומיים והאתרים הפתוחים באזור רכבת העמק שנחנכה לאחרונה , בזכות שיתוף הפעולה של הרכבת עם  רשות הטבע והגנים, שהציע במהלך חול המועד מערך הסעות ללא תשלום מתחנות הרכבות לגנים הלאומיים ואתרי הטבע באזורי התחנות.

במהלך היום המוני מטיילים נעזרו גם  ב-70 תחנות מידע והסברה שהוצבו על ידי הרשות בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, בהם זכו לקבל ללא תשלום מידע והדרכה לטיול מהנה ובטוח במסלולי הטיול והאתרים הפתוחים ללא תשלום לקהל הרחב.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "שמחנו לראות המוני מטיילים גם באתרי הטבע הפתוחים לקהל הרחב  ללא תשלום, בהם גם זכו נציגי השטח שלנו ב-70 תחנות המידע שהצבנו בפריסה ארצית למשוב חיובי מאוד מצד המטיילים הרבים בזכות המידע וההדרכה שסיפקנו להם על מסלולי הטיולים. במהלך היום גם חילקנו  למטיילים עשרות אלפי שקיות אשפה לשמירה על ניקיון הסביבה והרחבנו מבעוד מועד את פרישת השירותים האקולוגיים בחלק נכבד מהחניונים לטובת שמירה על הסביבה והניקיון במסלולי הטיול לרווחת הציבור ושמירה על הנוף והטבע".

ביום רביעי, ב' בחול המועד סוכות 19.10.2016

ביום רביעי, ב' בחול המועד סוכות פקדו 170,000 מטיילים  את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.
תנועה ערה במיוחד של מטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים בצפון ביניהם: גן לאומי קיסריה עם כ-5,500 מבקרים, שמורת הבניאס עם כ-2,800 מטיילים, שמורת תל דן עם כ-2,300 מטיילים, שמורות הטבע מג'רסה עם כ-2,000 מטיילים, יהודיה וגן לאומי בית שערים, שם גם נערך פסטיבל מוזיקת עולם, עם כ-1,700 מטיילים בכל אחד מהאתרים.

מקומות בולטים נוספים מבחינת תנועת המטיילים היו שמורת עין גדי עם למעלה מ-4,000 מטיילים, גן לאומי בית גוברין, שם מתקיימת היום ומחר פעילות מקהלות וחבורות זמר עם כ-3,500 מטיילים, וכן גן לאומי מצדה עם כ-2,700 מבקרים, ומערת הנטיפים עם כ-2,300 מבקרים.

המוני מטיילים הגיעו היום גם לאתרים ולמסלולי הטבע ללא תשלום שם גם הציבה רשות הטבע והגנים בשיתוף המשרד להגנה הסביבה 70 תחנות מידע והסברה בהם קיבלו המטיילים ללא תשלום הדרכה והכוונה למסלולי הטבע והאתרים השונים יחד עם טיפים לטיול מהנה ובטוח בטבע וכן שקיות אשפה לשמירה על ניקיון הסביבה.

בין האתרים הפתוחים לקהל הרחב ללא תשלום בהם נרשמו עומסי מטיילים ב: נחל צלמון, חירבת מדרס, נחל המערה, עין לבן באזור ירושלים, נחל כזיב, נחל תבור, עין ירקעם, בורות לוץ ועוד.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "שמחנו לראות היום המוני מבקרים שהגיעו לפעילויות הדגל המוסיקליות שהפקנו החל מהיום במערת הפעמון בבית גוברין שם אירחנו מקהלות וחבורות זמר, בגן לאומי בית שערים עם פסטיבל מוזיקת עולם ופיוטים וכן בשוק הנבטי בממשית עם הרכבי מוזיקה שונים שמופיעים במקום. פעילויות אלו יימשכו גם מחר ואנו צופים לכמות מבקרים גדולה באתרים אלו. בתוך כך הנוכחות שלנו בשטח עם 70 תחנות מידע סייעה רבות למטיילים בהכוונה וטיפים למסלול המתאים עבורם וכן כללים לטיול בטוח ומהנה בטבע באתרים השונים ללא תשלום ברחבי הארץ".

בתוך כך איתרו היום פקחי רשות הטבע מעשה ונדליזם  בפרסת נקרות שבדרום והם פועלים עתה כדי לשקם את הפגיעה תוך פעולה יחד עם גורמי אכיפה נוספים לאיתור האחראים על כך.

ביום שלישי א' בחול המועד סוכות (18.10.2016)

תנועה ערה במיוחד נרשמה היום בעיקר בגן הלאומי קיסריה עם 5,200 מבקרים, בשמורת הטבע עין גדי עם כ-4,000 מטיילים, בגן לאומי ציפורי עם כ-2,700 מטיילים, בגן לאומי מצדה עם כ-2,400 מטיילים ובמערת הנטיפים, בניאס ועין פרת עם כ-2,000 מבקרים בכל אחד מהאתרים.

המטיילים הרבים נעזרו בלמעלה מ-70 תחנות מידע והסברה שהציבה רשות הטבע והגנים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה באתרים הפתוחים ללא תשלום בהם קיבלו מידע על כללי הטיול הנכון, טיפים והמלצות למסלולים בטבע  וכן שקיות אשפה לשמירה על ניקיון הסביבה.

כ-2,000 איש לנו בחניוני הלילה של הרשות.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "אנו שמחים על המבקרים הרבים שפוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומים, נהנים מהפעילויות הרבות שמוצעות לקהל המבקרים ומתחברים יחד עם כל המשפחה להיסטוריה של ישראל והעם היהודי. בכל שמורת טבע וגן לאומי הקפדנו להציב סוכות כשרות על מנת שהמבקרים הרבים יוכלו לקיים את מצוות החג גם מחוץ לביתם. אנו רואים בנוסף גם תנועה ערה באתרים הפתוחים ללא תשלום וזאת בין היתר בזכות תחנות ההסברה והמידע שהצבנו ברחבי הארץ ומכוונות את המטיילים למסלולים המעניינים עם טיפים ומידע שימושי לטיול מוצלח בטבע".

ביום ב' חג סוכות (17.10.2016)

כ- 150,000 מטיילים ביקרו ביום ב' חג סוכות (17.10.2016) בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים.

מטיילים רבים פקדו את גן לאומי קיסריה, גן לאומי ציפורי, שמורת טבע בניאס, שמורת טבע עין גדי, גן לאומי מקורות הירקון ותל-אפק וגן לאומי מצדה.
כמו כן, מטיילים רבים הגיעו לתחנות המידע בשטחים הפתוחים: לשמורת טבע עין זיו בנחל כזיב, עין לבן שנמצא בגן לאומי נחל רפאים ועין מבוע שבשמורת טבע נחל פרת.

2500 מטיילים לנו בחניוני רשות הטבע והגנים.

בצפון ובדרום כבר החלה פריחת החלמוניות, רשות הטבע והגנים מזמינה את המטיילים לצאת לשטח ולחפש את הפריחה שמעידה על חילופי העונות הבאים עלינו לטובה.