סיכום עונת הרבייה ותקופת איסור דיג לוקוסים

מאת: אלון פן, פקח היחידה הימית במרחב ים מרכז 22/09/2019

בעונת הרבייה בים התיכון ב-2019 ניכר שינוי משמעותי בים. רוב הדייגים שיתפו פעולה ולא יצאו לדוג, מספר דייגים ניסו את מזלם ונתפסו.

5d78a21b7b867
5d78a21b7b867

אחד האמצעים המקובלים בעולם לשמירה על שלל הדיג בים הוא איסור זמני על דיג בעונת הרבייה. השנה אגף הדיג קבע את תאריכי איסור הדיג לפי שיטות הדיג: איסור על דיג חופי וספורטיבי (למעט חכה מהחוף) בחודש מאי; איסור על דיג של דגים מתת-משפחת הדקרים (לוקוסים) בכל שיטות הדיג בחודש יוני; ואיסור על דיג מספינות מכמורת בחודשים יולי-אוגוסט. כל זה כדי להימנע מלכידת דגיגים צעירים בתקופת הגיוס – עונת גדילת הצאצאים הצעירים והצטרפותם לאוכלוסייה הבוגרת.

השנה, עוד לפני שהתחילה עונת הרבייה, עשינו מאמצים הסברתיים גדולים במרחב הימי כדי שכל הדייגים יכירו ויבינו את החשיבות של עונת הרבייה והגיוס. אני באופן אישי תמיד מעדיף לפגוש דייגים שיודעים מהו החוק ובכל זאת מעדיפים להתעלם ממנו, מאשר דייגים שלא יודעים מהו החוק. כדי שאיש לא יוכל להגיד "לא ידעתי" נקטנו פעולות אלו:

  • תלינו כרזות בחנויות דיג ובמעגנות הדיג.
  • הפצנו את הבשורה לכל דייג שפגשנו בים וביבשה.
  • יצאה הודעה בתקשורת.
  • כל דייג בעל רישיון קיבל מסרון לטלפון ובו כל התאריכים וכן קישור להסבר מפורט באתר הרשות.

ואכן, בחלק מהפלגות הפיקוח שעשינו ביום ובלילה ראינו מעט מאוד כלים בים. באחת ההפלגות היה ים שמן (בלי טיפת רוח), הראות הייתה מעולה והשקיעה מרהיבה. אמרתי לחברי לצוות: "נכון שאסור עכשיו לדוג, אבל איפה כל יתר הסירות? לא דגים אז לא יוצאים?" הים היה ריק.

פוסטרים בשפה הערבית והעברית בכניסה לרציף הדייגים בנמל יפו (צילום: דויד חלפון), פוסטרים בשפה הערבית והעברית בכניסה לרציף הדייגים בנמל יפו צילום: דויד חלפון

השנה ראינו שרוב ציבור הדייגים המסחריים והספורטיביים כיבדו את החוק, ובכל זאת נתקלנו בעשרות אירועים של דיג לא חוקי לאורך חופינו היפים. בסוף עונת הרבייה הכללית, כשהחל איסור הדיג על הלוקוסים, הפלגנו מול חופי תל אביב. רק סיימנו אירוע אכיפה עם דייג מקצועי שדג ללא רישיון, וכבר ראינו באופק את הסירה הבאה. נעם, חברי לצוות, אמר לי "אני מריח לוקוסים". הפלגנו לכיוונה. כשהתקרבנו ראיתי סירה מסחרית, שדגה באמצעות מערך קרסים שוקע – שארק. על הסירה זיהינו דייגים מקצועיים, חלקם מוכרים לנו, וצידנית גדולה מלאה בלוקוסים. חלקם היו גדולים אך חלקם קטנים מגודל המינימום המותר בחוק (החוק נועד להבטיח שלא ידוגו דגים לפני שהם מגיעים לבגרות מינית). עיכבנו את הדייגים בחשד לדיג לא חוקי וחקרנו אותם במקום. ברגע שהסברנו להם שאנחנו צריכים לתפוס את הדגים העניינים התחממו. לאחר חילופי דברים הדייגים הבינו שאין להם ברירה אלא לשתף פעולה. תפסנו את הדגים ונפרדנו מהדייגים. בשיחה שהייתה לי לאחר מכן עם דייג אחר הוא אמר לי שלוקוס הוא מין המטרה שלו, ושבעונת האיסור על דיג לוקוסים הוא לא יוצא בכלל לדוג כי הוא לא רוצה שיעלו לו לוקוסים בקרסים.

במשך העונה נפתחו עשרות תיקים בגין מגוון רחב של שיטות דיג: דיג מספינות מכמורת, דיג רשתות מסירות ומהחוף, וכן נפתחו תיקים לשארקיסטים ולדייגים ספורטיביים. אחרי חורף ארוך, שידע הרבה סערות וים גבוה שלא אפשר יציאה לדיג, הגיע חודש מאי עם ים פלטה, וכנראה הוא פיתה את הדייגים המקצועיים והספורטיביים כאחד. שמנו לב שבחלק גדול מהאירועים בעונת הרבייה היו דייגים ללא רישיון. עובדה זו מראה לנו את אחד היתרונות של רישיון הדיג: רישיון הוא דרך טובה להעביר לדייגים את החוקים והתקנות ולעדכן אותם בזמן אמת. עברו מן העולם הימים שבהם כל אדם יכול לצאת לים ולהוציא ממנו מה שהוא רוצה, כמה שהוא רוצה, איפה שהוא רוצה, איך שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה.

שלל דיג – צילום אלון פן, שלל דיג של דייגים מקצועיים בעונת האיסור על דיג דגי הדקר. חלק מהשלל קטן מהגודל המותר בחוק צילום: אלון פן

חלק מתגבור מאמץ הפיקוח בעונת הרבייה היה מבצע רחב היקף עם כוחות שהיו פרוסים באוויר, בים וביבשה. האפקט של מבצעים מסוג זה גדול גם מבחינת האכיפה וגם מבחינת ההרתעה, והרבה אנשים הבינו שלא משתלם לדוג בעונת הרבייה. לא הסתפקנו בפיקוח בים. בדקנו גם את הדלל (שוק הדגים המרכזי) ואת חנויות הדגים ותפסנו שם דגי לוקוס שנידוגו בעונת האיסור והיו קטנים מהגודל המותר בחוק. הדגים נתפסו ותיקים נפתחו. בדרך זו אנחנו מגיעים גם אל הסוחר ומבטלים את הכדאיות של דיג פוגעני בעונת הרבייה.
בזמן הפיקוח נתקלנו גם בהרבה דייגים ספורטיביים שנוהגים לדוג בדרך כלל ברובי צלילה, ואת תקופת האיסור הם ניצלו לאימון בצלילות חופשיות. במקום לרדת עם רובה הם לקחו איתם מצלמת גו-פרו וצילמו את הדגים.

דגי הדקר באזורנו הם פרוטוג'ינים: הלוקוסים מתחילים את חייהם כלוקוסיות (כלומר כדגי דקר ממין נקבה). הפרטים הקטנים הם נקבות ורק לאחר כמה שנים, כשהנקבה מגיעה לבגרות מינית ואחרי כמה עונות רבייה, היא מגיעה לגודל ולמשקל מתאים ואז הזוויג משתנה והיא הופכת מנקבה לזכר. הנקבה הוותיקה והגדולה ביותר בבית הגידול היא הנקבה שתהפוך לזכר. בעונת הרבייה הלוקוסים מתקבצים בנקודות מסוימות בסלעים ל"אורגיה המונית" שהדייגים מכנים "חתונה", שיכולה לכלול מאות פרטים. בתקופה זו הם מרוכזים בהמוניהם באזורים מוגדרים, ושם הם חשופים לדיג שעלול לפגוע בהם בצורה קשה. דיג בזמן חתונת לוקוסים פירושו פגיעה ישירה בדור הצאצאים הבא של הדג הנחשק הזה, לכן איסור דיג הלוקוסים בעונת הרבייה הוא אחד הכלים היעילים להבטיח דיג בר-קיימא (כלומר דיג שאינו מוציא מהים יותר דגים מיכולתם להתחדש).

זאת עונת הרבייה השנייה שבה פקחי היחידה הימית אחראים לפיקוח על הדיג. עדיין מוקדם מדיי לראות תוצאות של מחקר וניטור, אבל בינתיים המשוב הכי טוב שאנחנו מקבלים מגיע מדייגים ומאנשי ים, והרושם הוא שלהפסקת הדיג בעונת הרבייה יש השפעה על השטח. איש ים ותיק אמר לי: "שנים שאני כל בוקר שוחה בים, כמות כזאת של בייבי לוקוס לא ראיתי 20 שנה".

דקרים בעונת הרבייה צילום: מנור גורי, דקרים בעונת הרבייה . צילום: מנור גורי

האחריות לפיקוח ואכיפה של פקודת הדיג עברה לרשות הטבע והגנים רק ב-2018, ועד כה אפשר לראות שינוי משמעותי בהתנהגות של הדייגים. בשנים הקרובות אנחנו מקווים לראות גם את הדגה ואת בתי הגידול מתאוששים ומשגשגים – לפרנסת הדייגים ולמען הדורות הבאים ובריאות הים.