סיכום פעילות יום כיפור 2015

כבכל שנה גם השנה נערכו פקחי ועובדי רשות הטבע והגנים מבעוד מועד לקראת יום הכיפורים על פי היערכות אשר מביאה בחשבון את תנאי מזג האוויר, את העובדה שיום הכיפורים מהווה כר פורה למי המבקש לפגוע בחיות בר בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים.

רובה רוגר - צילם אלי גבאי, רשות הטבע והגנים רובה רוגר - צילם אלי גבאי, רשות הטבע והגנים

מערך הפיקוח ואכיפת החוק פעל במהלך החג בשטחים הפתוחים וטיפל בעשרות אירועים מצפון ועד דרום. להלן פירוט האירועים הבולטים:

בצפון

נתפסו 2 תושבי בית ג'אן, אשר צדו צבי במהלך פעילותם כמתנדבים במשטרה בעזרת רובה צלפים, השניים נתפסו שניות ספורות לאחר שירו בצבי וערפו את ראשו.
החשודים עוכבו לחקירה ומסרו הודאה מפורטת לחוקרי הרט"ג בה הם קושרים את עצמם לאירוע.
הצבי הוא חיית בר מוגנת אשר אוכלוסייתה מצומצמת מאד ונתונה בסכנה מתמדת.
רשות הטבע והגנים תפעל במהירות האפשרית על מנת למצות את הדין עם החשודים.

בבקעת יבניאל

נתפס חשוד בצייד חוחיות.
אשר ברשותו נמצא ציוד ללכידת ציפורים:

 • כלוב
 • מקלות
 • רשתות
  במהלך החיפוש שערכו פקחי רט"ג ברכבו נמלט החשוד רגלית אך נתפס כעבור זמן קצר.
  החשוד נחקר בתחנת משטרת טבריה וקשר את עצמו לאירוע.

בשמורת חוף הבונים

טופלה התארגנות למסיבה שהחלה בהכנסת גנרטורים וציוד הגברה לשמורה במטרה לערוך מסיבת חוף במקום. פקחי הרשות הוציאו את הציוד מהשטח והורו למארגנים לציית לחוקים המחייבים בשמורות טבע ובכלל זה האיסור על רעש.

עוד בשמורת הבונים –

פרצה שריפה במתחם האשלים על גבול השמורה , צוותי כיבוי של חוף הכרמל סייעו בפעולות הכיבוי. נשקפה סכנה לרכוש (כלי רכב אשר חנו בסמוך לשריפה).

באזור העמקים

נתפסו 4 חשודים בצייד חוגלות כשברשותם רובה צייד, בסריקות שערכו פקחי הרשות בשטח נמצאו 15 חוגלות מתות, החשודים נחקרו בתחנת משטרת עפולה.

משמורת טבע עין טייסים

פונו 17 מטיילים אשר הדליקו מדורות ונערכו לשהיית לילה בשמורה. השהייה בשעות הלילה בשמורה מפריעה בעיקר לחיות הבר, המטיילים פונו מהשטח על ידי הפקח האזורי של רט"ג.

בשמורת הבטיח'ה

בכנרת פרצו מטיילים את שער הכניסה לשמורה כשהם מוציאים את צירי השער ממקומם פותחים את השער לרווחה ונכנסים עם רכבם לשמורה הסגורה לכניסת כלי רכב. המטיילים נקנסו והוצאו מהשטח.

ברמות מנשה

הוצתה ככל הנראה ערימה גדולה של גזם חקלאי, השריפה איימה להתפשט לשטחי יער ושמורה , למקום הוזעקו פקחי רט"ג ואנשי כיבוי אש אשר השתלטו על השריפה ומנעו פגיעה בשטחים נרחבים.

במהלך החג דיווחו אזרחים לרט"ג על בעלי חיים פצועים

 • חסידה פצועה בבריכות הדגים של קיבוץ המעפיל
 • חיויאי פצוע באזור מודיעין
 • פרא פצוע בנחל יחם

החיות נאספו ע"י פקחי רט"ג וחלקן הועבר לקבלת טיפול רפואי.

בנחל שילת

פרצה שריפה גדולה החלק המזרחי של הנחל נשרף כליל , השריפה טופלה ע"י מחוז מרכז ומחוז יו"ש ברט"ג בשיתוף כב"א. בשטח פעלו 4 מטוסי כיבוי על מנת להשתלט על האש.

בפלחים

נעצר ע"י ניידת של אגף התנועה רכב חשוד ובתוכו 3 ציפורי שיר, למקום הגיע צוות רט"ג אשר זיהה שמדובר בחוחיות שניצודו זה מכבר , ברכב היו 2 רשתות ללכידת ציפורים וציוד לכידה נוסף. החשוד נחקר, הציוד נתפס כראיה.

בדרום

נצפה צייד לא חוקי מכלי רכב נוסע אשר סרק בעזרת זרקור את שטחי קיבוץ שובל, הרכב החשוד הבחין בפקחי הרט"ג ונמלט במהירות מהמקום כשהוא משאיר אחריו כלב מאומן ומיומן בצייד חיות בר.

במהלך הסריקות אחר הרכב הנמלט נמצא האחרון נטוש באחד מערוצי הנחלים באזור, מבדיקת המשטרה עולה שמדובר ברכב גנוב. תוך כדי העבודה בשטח זה נכנס לשטח כלי רכב נוסף אשר עורר את חשדם של הפקחים, הפקחים סגרו על הרכב והצליחו לתפוס כלב צייד נוסף כשבפיו שועל אשר ניצוד על ידו דקות קודם לכן. שני התיקים בחקירה.

בסך הכול טיפל חפ"ק

רשות הטבע והגנים בכ-70 דיווחים ואירועים במהלך החג בין היתר בשת"פ עם:

 • משטרת ישראל
 • כיבוי אש
 • קק"ל
 • מתנדבים ואזרחים רבי

רוני מלכא, מנהל חטיבת פיקוח ואכיפה ברשות הטבע והגנים

"כמדי שנה אנחנו נערכים להגן על ערכי הטבע, הנוף והמורשת. לצערנו, גם השנה היערכות זו היתה מוצדקת ונתפסו ציידים לא חוקיים, כובו מספר שריפות ונמנעו מס' מקרי וונדליזם קשה בטבע. אנשינו ימשיכו לעשות עבודתם 365 ימים בשנה וישמרו על אלה שאינם יכולים לבקש את העזרה".

קטגוריות