עדכון בנושא התמודדות עם שפעת העופות בעמק החולה

27/12/2021

כ-5,000 עגורים מתים נצפו באגמון החולה, ועוד כ-30 פרטים בעמק יזרעאל. שמורת הטבע החולה תישאר סגורה עד לתאריך 1/1/22

גיא אילון, רשות הטבע והגנים

השרה תמר זנדברג סיירה באגמון החולה וקיימה הערכת מצב: "אנו בעיצומה של התפרצות חריפה מאוד, זו אחת הפגיעות החמורות ביותר בחיות הבר אי פעם בישראל. נטפל בה בצורה הנכונה והסביבתית ביותר"

צילום: הדס כהנר, רשות הטבע והגנים

רעיה שורקי, ממלאת מקום מנכ"ל רשות הטבע והגנים: בהמשך להערכות המצב וניטור תחלואת שפעת העופות בשטח נכון להיום, יום א׳ 26/12/21, בניטור מקיף שבוצע באגמון החולה, תועדו כ-5,000 עגורים מתים בשטח אגמון החולה, שהוא אתר הלינה המרכז את מירב האוכלוסייה של העגורים בישראל. כמו כן, נצפו כ-250 עגורים מתים בעמק החולה מחוץ לאגמון, וכ-30 עגורים פגועים בשאר אזורי הארץ, רובם בעמק יזרעאל".

לאור ההתפרצות הגוברת של שפעת העופות בקרב העגורים באגמון החולה, השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הגיעה היום לסיור במקום, יחד עם נציגי רשות הטבע והגנים וקק"ל. השרה תמר זנדברג קיימה הערכת מצב יחד עם הגורמים בשטח, ועקבה אחר תמונת המצב כפי שעלתה מתיעודי הרחפנים.

צילום: הדס כהנר, רשות הטבע והגנים

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "אנחנו בעיצומה של התפרצות חריפה מאוד של שפעת העופות שפוגעת בעגורים. זו למעשה אחת הפגיעות החמורות ביותר בחיות הבר אי פעם בישראל. אלפי עגורים כבר מתו מהמחלה, מאות אלפי תרנגולות הושמדו בלולים, ועדיין לא ידוע אם ישנה התפשטות לחיות בר נוספות. יחד עם כל הגורמים, משרדי הממשלה, רשות הטבע והגנים וקק"ל, אנו עוקבים אחרי המציאות בשטח. נפעל לטפל בה בצורה הנכונה והסביבתית ביותר".

ברשות הטבע והגנים שבים ומציינים כי ככלל בתקופה זו יש להימנע ממגע עם עופות בר ועם הפרשותיהם, ובמקרה ומזהים בשטח מיני עופות פגועים או מתים

אסור לגעת בהם ויש לדווח על כך מיד למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*.

או באמצעות הווטס אפ – לחץ כאן

 

למידע נוסף בנושא שפעת העופות בעגורים ניתן לגלוש לאתר רשות הטבע והגנים.