עץ פו הדב העתיק שבשמורת הטבע תל דן שוקם

16/01/2014

בשמורת הטבע תל דן אילן עתיק ביותר המכונה 'עץ פו הדב' שגדל בשנה וחגג את ט"ו בשבט לאחר שעבר תהליך שיקום שהציל את חייו

עץ פו הדב בשמורת טבע תל דן - צילמה ענת זוהר, רשות הטבע והגנים
עץ פו הדב בשמורת טבע תל דן - צילמה ענת זוהר, רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע תל דן שבגליל העליון מאופיינת בצמחייה צפופה וגדלים בה גם עצים עתיקים רבים.

אודות עץ "פו הדב"

ביניהם גדל עץ ממין מילה סורי שגילו מוערך ביותר ממאה ועשרים שנה ונחשב לעץ העתיק ביותר בארץ ממין זה. לעץ גזע רחב מאוד ובו חללים גדולים המאפשרים להיכנס אל מרכזו – להנאת המבקרים. תכונתו זו זיכתה אותו לפני עשרות שנים בכינוי 'עץ פו הדב' ומאז הוא הפך לסמל של שמורת הטבע תל דן.

בשנים האחרונות נפגע העץ מפטריות ותולעים שתקפו אותו וכן מסופות גשמים ורוחות חזקות שגרמו לשבירתם של רבים מענפיו. מאז עובר העץ טיפולים כנגד ריקבון. לאחרונה עובר העץ תהליך שיקום בו הציבו אנשי שמורת הטבע תל דן ואנשי ענף היער של רשות הטבע והגנים תומכות לענפיו הכבדים של העץ למען יוסיף ויאריך ימים.
עץ 'פו הדב' גדל בסמוך לשביל הטיול בשמורת הטבע תל דן ואתם מוזמנים לבקרו ולברך אותו ביום חגו. שתזכה לעוד 120 שנה!

מי שומר על האילנות בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים?

העצים בישראל מוגנים בחוק 'הגנת האילנות' (תשנ"ז-1997) האוסר על פגיעה, כריתה, השחתה וגיזום לא מבוקר של עצים. משרד החקלאות האציל לרשות הטבע והגנים את סמכות 'פקיד היערות' בתחומי שמורות הטבע והגנים הלאומיים, לשם טיפול והגנה על העצים בבתי הגידול הטבעיים.

יחידת ענף היער

במחוז צפון של רשות הטבע והגנים פועלת לסילוק עצים המוגדרים "פולשים" שאינם טבעיים בישראל, ועצים "מתפרצים", שגודל אוכלוסייתם עלה בשיעור גבוה והם התפשטו על חשבון ערכי טבע אחרים. ענף היער מבצע גם טיפול בחורשים להגנה מפני שריפות בתוך ובגבולן של שמורות הטבע והגנים הלאומיים ומניעת התפשטותן ליישובים הסמוכים להם. לאחרונה אף ניטעו עצים כגון זיתים ושקדים בבוסתנים בשמורת הטבע מג'רסה – הבטיחה לשחזור הבוסתנים העתיקים במקום. נטיעות נעשות גם במקומות נוספים להשבת עצי הבר המקומיים.
צילמה: ענת זהר, רשות הטבע והגנים