פיתה עם זעתר וחיבור בין תרבויות

מאת: אתי נפרין, רכזת קהילה מרחב שרון, רשות הטבע והגנים ליאורה מסילתי, רכזת התנדבות, רשות הטבע והגנים 14/11/2017

שלוש קבוצות צעירים מתכנית "מקומי בטבע" נפגשות יחד

צעירי שפיים ואלוני הבשן במגדל שמס - צילמה אתי נפרין
צעירי שפיים ואלוני הבשן במגדל שמס - צילמה אתי נפרין

אוטובוס מלא בנערים ונערות מכיתה ז' – ט' מקיבוץ שפיים יצאו לטיול של יומיים ברמת הגולן, במטרה להכיר בני נוער מישובים שונים שיש להם משהו במשותף: הם משתתפים בתכנית 'מקומי בטבע', תכנית שבמסגרתה בני הנוער מתנדבים ונפגשים בשמורות הטבע הסמוכות לביתם ושותפים בשמירה עליהם: נוער קיבוץ שפיים מתנדבים בגן לאומי חוף השרון, נוער מג'דל שמס מתנדבים בשמורת יער מסעדה, ונוער אלוני הבשן בעין ג'ואזה שבשמורת הטבע רכס בשנית.

יומם החל ב"עין ג'ואיזה", שרידי כפר צ'רקסי מהמאה ה-19, פינת חמד שבתוכה מעיין, מלאת עצי צפצפה, סוסים, פרות, חסידות והרבה שקט. שם בין הסבר על פריחת החלמוניות והסתווניות פגשו את החבר'ה הצעירים מאלוני הבשן המאמצים את אזור המעיין ושמעו מהם על הקשיים בהם הם נתקלים בדרך. כמו: שרפות, צייד, צה"ל ועוד.

לאחר מכן נסעו למג'דל שמס כפר דרוזי בצפון הגולן. בכפר הם פגשו את לילא איברהים, רכזת קהילה של רשות הטבע והגנים ברמת גולן, ושמעו על התרבות הדרוזית המיוחדת, ייחודה של הדת ואורח החיים. המפגש עם הנוער הדרוזי בתחילה היה תמוה בעיניהם – אולם ככל שבילו עוד זמן ביחד, גילו צעירי קיבוץ שפיים את הכנסת האורחים המלבבת והמזמינה של צעירי מג'דל.

הנערים הצעירים משני הישובים, שכל כך שונים זה מזה יצאו לסיור במדרחוב המקומי, שם החבר'ה ממג'דל הזמינו את חבריהם החדשים משפיים לפיתה עם זעתר…. בנוסף הם טרחו והכינו ארוחת ערב שכללה מטעמים דרוזיים: עלי גפן ממולאים, מג'דרה ועוד. לסיום הם יצאו יחד לערב ריקודי דבקה.

למחרת ביקרו בעמק יעפורי בו זורם "נחל סער". קבוצת הנוער של מג'דל שמס מעמידה במקום עמדות הסברה לקהל הרחב ופועלת מזה שנה שלישית בהסברה לקהילת הכפר – בעיקר לשכבות החלשות, על חשיבות שמירה על הטבע הסובב את הכפר.

ולסיום המסלול… כשהבטן שוב מקרקרת…שתי הקבוצות התאחדו והכינו לעצמם ארוחה בסגנון "מולטי שף". נערי קיבוץ שפיים העניקו לחבריהם החדשים שקיות תבלינים שהם מייבשים ואורזים בקיבוץ.

הסיכומים ודברי הפרידה העידו על תחילתה של חברות מופלאה וחיבור מרגש בין קהילות מתרבויות שונות שעשייה למען הטבע מחברת ביניהם. החבר'ה משתי הקבוצות הבטיחו שהפרידה לא תהיה לזמן ארוך , מתוכנן שנערי מג'דל שמס כבר יתארחו בקיבוץ שפיים בקיץ הבא.

תכניות מקומי בטבע מתאפשרות בזכות שיתוף פעולה משמעותי ופורה בין רכזי הקהילה של רשות הטבע והגנים לבין רכזי הנוער בישובים.