פקחי רשות הטבע והגנים תפסו שלושה ציידי חוחיות במסגרת פעילות פיקוח ואכיפה יזומה

21.11.2017

באחד מאירועי הצייד השתמשו הציידים בשיטת צייד אכזרית בה חוחית קשורה משמשת כפיתיון לחוחיות הניצודות – דבר הכרוך בסבל רב של החוחית

כלובי חוחיות שנמצאו בבית החשוד בצייד, צילום: פקחי רשות הטבע והגנים - מחוז מרכז כלובי חוחיות שנמצאו בבית החשוד בצייד, צילום: פקחי רשות הטבע והגנים - מחוז מרכז

בשני מבצעי פיקוח ואכיפה שונים שערכו היום (יום שני) פקחי רשות הטבע והגנים נתפסו שלושה ציידי חוחיות, שעסקו על פי החשד בצייד ומסחר לא חוקי של חוחיות.

​​במבצע הראשון הגיעו הבוקר פקחי מחוז מרכז של רשות הטבע בשילוב כוחות משטרה לביתו במזרח ירושלים של חשוד בצייד ומסחר בחוחיות, בשנות ה-60 לחייו, ושם לאחר חקירה נתפסו 5 חוחיות וכלובים.

באירוע השני, באזור עין שמר, נתפסו ונחקרו שני ציידים בשנות ה-30 לחייהם, שאחד מהם הינו עבריין סדרתי וכבר נתפס בעבר.

על פי החשד הם השתמשו בשיטת צייד אכזרית ביותר בה חוחית חיה קשורה ברגלה, משמשת כפיתיון לחוחיות הניצודות, תוך גרימת סבל רב לחוחית. בכליהם של החשודים נמצאו 5 חוחיות, כלובים ורשת צייד.

חוחיות מתות ששימשו כפיתיון אכזרי, צילום: פקחי רשות הטבע והגנים – מחוז מרכז

ברשות הטבע והגנים פועלים לאסוף ולרכז את הממצאים במטרה להגיש כתבי אישום כנגד החשודים ולמצות עימם את הדין.

9 מתוך 10 החוחיות שנמצאו הושבו חזרה לטבע על ידי פקחי רשות הטבע והגנים. חוחית אחת ששימשה את הציידים כפיתיון לא שרדה.

חוחית מתה ששימשה כפיתיון אכזרי, צילום: פקחי רשות הטבע והגנים – מחוז מרכז

לדברי און ולנסי, ממונה פיקוח, אכיפה וחקירות במחוז מרכז של רשות הטבע והגנים: "החזקה, ציד וסחר חוחיות וציפורי שיר קטנות המוגדרות כערכי טבע מוגנים, אסורים על פי החוק.

לצערנו אחת הסיבות לתופעת הציד הלא חוקי של החוחיות הוא הביקוש בקרב מגזרים מסוימים ל-בנדוק, הכלאה של זכר חוחית עם קנרית, שמטרתה ליצור מין ציפור בעל צבעי נוצות יפים וקול ערב.

הרשות פועלת בשיתוף גורמי אכיפה שונים על מנת לצמצם עד כמה שניתן את התופעה ולמצות את הדין עם האחראים על מעשים אלו עם העונשים והקנסות הקבועים בחוק, בהתאם לחומרת המעשים".​