פרויקט האכלת השקנאים בסכנה

30/08/2016

פרויקט האכלה יזומה של השקנאים, שנועד להרחיקם מבריכות דגים מסחריות, נתון בסכנה בשל מחסור בתקציב. אם תופסק ההאכלה, קיים חשש שאלפי שקנאים ישובו לאכול בבריכות הדגים — והדבר יסב נזק כבד לענף.

פרויקט האכלת שקנאים - רשות הטבע והגנים
פרויקט האכלת שקנאים - רשות הטבע והגנים

בשבועות הקרובים יחלפו מעל ישראל כ–45 אלף שקנאים במסע נדידה מאירופה לאפריקה, ויאכלו כאן, לפי הערכות, כ–400 טונות דגים.

בעקבות הנזקים שגרמו השקנאים לשלל הדגה המסחרית החלו מגדלי דגים לדרוש מרשות הטבע לנקוט צעדי מנע. בכמה מקרים בעבר ירו מגדלים בניגוד לחוק בעופות כדי להרחיקם מהבריכות.

בשנים האחרונות החלה רשות הטבע והגנים (רט"ג) להפעיל אתרים להאכלה יזומה של השקנאים בעודפי דגים שלא ניתנים לשיווק. "אנחנו קונים דגים מהמגדלים ומעבירים אותם לשני אתרים", מסביר ד"ר יהושע שקדי, מנהל חטיבת המדע ברשות הטבע והגנים. במקביל מגרשים מגדלי הדגים שקנאים הממשיכים לבוא לבריכות המסחריות, בתיאום עם רט"ג וללא ירי. הנזקים למשקי הדגים הצטמצמו משמעותית.

רט"ג מספקת כמחצית התקציב השנתי של פרויקט האכלת השקנאים, בסך הכל 700 אלף שקלים, ומשרד החקלאות את המחצית השנייה. אבל השנה לא העביר המשרד את חלקו.

לפני חודש פנה מנכ"ל רשות הטבע שאול גולדשטיין למנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו וביקש ממנו לפעול לאישור התקציב, אך לא זכה לתשובה.
"אם לא נצליח לגייס את התקציב, נוכל לספק רק חלק קטן מהמזון לשקנאים", הזהיר שקדי. "זה מעמיד את יישום הפרויקט בסכנה". שקדי הדגיש שגם אם לא יימצא התקציב, רט"ג לא תסכים שמגדלי דגים יירו בשקנאים.

לכתבתו של צפריר רינת​