צבא הגנה לטבע- הפעילות למען הטבע מתרחבת

07/05/2017

צה''ל מרחיב משמעותית את הפעילות למען הטבע והסביבה, ובשנה הקרובה יתווספו למיזם 'צבא הגנה לטבע' 14 פרויקטים חדשים, המצטרפים ל-25 הקיימים.

צבא הגנה לטבע
צבא הגנה לטבע, צילום דובר צה"ל

בין היחידות החדשות שנבחרו – זרוע הים באשדוד, מרכז הטילים בשורק, הנדסה קרבית, היחידה ללוחמה בטרור, חטיבת גולני, אוגדת עזה, חטמ"ר שומרון ודובדבן
מיזם צבא הגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם נכנס לשנת פעילותו הרביעית. ניכר כי המיזם בהחלט הצליח לחדור לתודעה בצה"ל. הראיה לכך: שלושים ותשע יחידות מכל זרועות הצבא שותפות במיזם, וכן יחידות רבות נוספות פועלות במסגרתו ותומכות בעשייה. כל זאת תוך הובלה וגיבוי של מערך הפיקוד הבכיר בצה"ל.

בשנת 2017 יתווספו למיזם 14 פרויקטים חדשים, המצטרפים ל-25 הפרויקטים הקיימים – כך שכעבור 4 שנים בלבד מיום תחילתו, מונה המיזם 39 יחידות שונות בצה"ל, המבצעות פעילות למען שמירת הטבע והסביבה, בהנחייה ובתיאום עם אנשי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים.

חזון המיזם:

מפקדי צה"ל יובילו שיפור במציאות הסביבתית הקיימת בשטחי הפעילות של היחידות השונות, על ידי שמירה על ערכי טבע, נוף ומורשת. השמירה על ערכים אלו תוטמע בפעילות השוטפת, בתהליכי התכנון והתכנית החינוכית לחיילים ומפקדים.

כיום ניתן לאפיין ולמנות חמישה ערוצי פעילות של המיזם:

מינים בסיכון – הבסיסים ושטחי האש מהווים לא פעם מקלט עבור מינים אלו.
בתי גידול בסיכון – השטח המוקצה לצורכי ביטחון בישראל הוא מעל 50% משטחי המדינה, לא פעם מהווים אזורי האימונים והבסיסים מקלט מוגן עבור השטחים הפתוחים.
תכנון מקיים שמירת טבע – ניהול נכון הוא המפתח למימוש שמירת הטבע.
אימוץ אתר טבע או מורשת לשימור או יצירת אתר טבע – לשם חיזוק המערכת האקולוגית.
חינוך והעלאת מודעות במעגלים רחבים – צה"ל, ככור ההיתוך של החברה הישראלית, נושא על כתפיו אחריות חינוכית משמעותית וכבדת משקל. אחריות זו באה לידי ביטוי בתפיסה החיילית של "המפקד המחנך".

פרטים נוספים בחוברת המצורפת כאן