צפו-מחזה מלהיב ומרגש של צבי הים הקטנים שזה עתה בקעו עושים דרכם אל הים

08/08/2017

עונת בקיעת ביצי צבי הים החלה ועימה גם המראות המרגשים של עשרות אבקועים (צבי ים קטנים שזה עתה בקעו מהביצים) העושים דרכם מהקן בזחילה נמרצת אל הים הפתוח שם יחיו כל חייהם.

בקיעת צבוני ים - צילום יתיר שמיר, רשות הטבע והגנים
בקיעת צבוני ים - צילום יתיר שמיר, רשות הטבע והגנים, בקיעת צבוני ים - צילום יתיר שמיר, רשות הטבע והגנים

בימים אלו מתחילה עונת הבקיעה של האבקועים (צבי ים שזה עתה נולדו) מתוך הקינים שעל חופי הים.

האבקועים המגיחים מן הקן מנווטים היישר לכיוון האור הבוהק ביותר, כאשר בחופים נטושים ושוממים או כאלה המנוהלים כשמורת טבע – אור הירח ונצנוץ הכוכבים המשתקפים בפני הים וקצף הגלים הם האזור הבהיר ביותר בחוף, והאבקועים מנווטים אליו.

בקיעת הביצים היא סיומה של עונת הרבייה שמתחילה בחודש מאי. הנקבה עולה בלילות אל חופים חוליים, חופרת גומה ומטילה בה 70-140 ביצים. לאחר ההטלה הנקבה מכסה את הגומה וחוזרת לים. כחודשיים אחר כך, האבקועים מגיחים מן החול בלילה אל הים, שם יחיו כל חייהם.

מתוך שלושת מיני צבי הים הנצפים בים התיכון, בישראל לרוב נצפים צבי הים החומים והירוקים כאשר אלו גם מקננים לאורך חופינו. כל שלושת המינים מצויים בסכנת הכחדה ומוגנים על פי חוק. צבי ים הינם צבים שבאבולוציה נסוגו חזרה לים והתאימו את עצמם לאורח החיים במים. אולם התאמה זו אינה מלאה, והצבים שמרו על שתי תכונות חשובות המעידות על מוצאם היבשתי: נשימת אוויר ותלות ביבשה לרבייה. שתי תכונות אלו חושפות את צבי הים לפגיעות שונות, מרביתן בגלל פעילות האדם ונוכחותו.

לדברי יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, "הפרעות תאורה מלאכותית ואלומות אור מגורמים שונים כגון: מסעדות, כבישים, טיילות, סנוור פנסים, מדורות על החוף ועוד, עלולים לבלבל את האבקועים הקטנים ולגרום להם לזחול לכיוון הלא נכון. במקרים אלו רבים מהאבקועים מתעייפים, מתייבשים ומתים מתשישות עוד באותו הלילה. אלו שהצליחו לשרוד את הלילה, אך לא הצליחו להגיע לים, עלולים למצוא את מותם במהלך היום כתוצאה מחשיפה לשמש, דריסה ע"י כלי רכב הנוסעים על החוף, טריפה על ידי בעלי חיים שונים או להיפגע משקיות ניילון ופסולת המהוות מלכודות מוות עבורם".

"מסיבות אלו", מציין לוי, "פועלת רשות הטבע והגנים מאז אמצע שנות ה- 80, להגנה על הביצים המוטלות והצבים הבוקעים מהן. בכל שנה, בעונת ההטלה, פקחי רשות הטבע והגנים סורקים את חופי הארץ מידי בוקר, מאתרים את הקנים שהוטלו במהלך הלילה, ומעתיקים אותם לשמורות חופיות מוגנות. לאחר כחודשיים, הביצים יבקעו ולבסוף האבקועים יגיחו מהקן וישובו אל הים".

יחד עם זאת, חלק מהקנים לא מועתקים ונשארים במקומם, ולכן ברשות הטבע והגנים קוראים לציבור לגלות ערנות בתקופה זו של השנה בחופים, ובמקרה ונתקלים בהגחה של צבי ים מבקשים מהציבור לדווח על כך מידית למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*. חשוב להקפיד לא לצלם את האבקועים עם פלאש או להאיר עליהם, שכן אור עשוי לגרום להם לעיוורון זמני בזמן קריטי. בנוסף, חשוב לאפשר להם להגיע לכיוון הים בכוחות עצמם ואם אינם זוחלים לכיוון, להעבירם בזהירות לחוף חשוך ולאפשר להם לזחול לכיוון הנכון, להרחיק טורפים, לרבות כלבי מחמד, לכסות בורות ומחילות סרטנים, ולפנות פסולת שעלולה להפריע להם בדרכם אל הים.

צבוני ים בדרכם אל הים – צילום יתיר שמיר, רשות הטבע והגנים, צבוני ים בדרכם אל הים - צילום יתיר שמיר, רשות הטבע והגנים

בתוך כך, וכחלק מקמפיין "ים נקי" שיזמו עמותת אקואושן, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, יתקיימו במהלך חודשי הקיץ מגוון פעילויות בחופי הארץ במטרה להעלות את מודעות הציבור על חשיבות השמירה על החופים, הים ומשאביו. פרטים ניתן לקבל באתר רשות הטבע והגנים.

רשות הטבע והגנים קוראת לציבור משתמשי החופים להקפיד על מספר כללים שיבטיחו חופים וים נקי ואת עתידם של צבי הים, בהם:

  • הימנעו משימוש בתאורה על החוף במהלך הלילה. האור מבלבל את הצבונים וגורם להם לזחול לכיוון הלא נכון. צבונים שלא יצליחו להגיע אל הים במהלך הלילה, סיכויי ההישרדות שלהם קלושים.
  • האשפה לפח. אשפה מהווה סכנה ממשית ומכשול עבור צבי הים. הקפידו לאסוף את כל האשפה סביבכם ולזרוק לפח.
  • איסור נהיגה בחוף. רכבים שנוסעים על החוף עלולים לפגוע בקן ביצים ולגרום לאובדן של מאות צבונים. בנוסף, הרכבים מותירים אחריהם שקעים וחריצים בחול המהווים מכשול לצבונים בדרכם אל הים.
  • נתקלתם בצב ים, צבונים, עקבות בחוף או קן ביצים? קודם כל, אל תפריעו למלאכתם ואל תצלמו אותם או תאירו עליהם באופן ישיר. דווחו מיד לרשות הטבע והגנים בטלפון *3639.