קהילת פסוטה

25/12/2017

פסוטה זהו כפר נוצרי קתולי בגליל העליון, המוקף בשמורות טבע. בהן: שמורת מיצד אבירים, שמורת טבע נחל כזיב, בתוך הכפר עצמו נמצאת שמורת טבע בריכת החורף פסוטה, הנקראת בפי תושבי האזור 'טטרמה'

בריכות חורף ביס פסוטה
צילמה מתת בן שושן

מסביב לכפר פסוטה ישנם ערכי טבע רבים: יחמורים, צבאים, נשרים, צמחי תבלין הנמצאים בסכנת הכחדה ועוד. בתוך הכפר עמו נמצאת בריכת חורף, שיש בה מגוון דו חיים, בהם גם סלמנדרות. כולם בסכנת הכחדה.

מטרת התכנית הקהילתית של רשות הטבע והגנים בשיתוף הרשות המקומית היא להעלות את המודעות של התושבים לערכי הטבע והנוף המיוחדים באזור בו הם גרים, ולשתף אותם בעשייה של רשות הטבע והגנים בשמירה על הטבע, הנוף והמורשת.

תלמידי ביה"ס היסודי ותלמידי חטיבת הביניים בישוב לוקחים חלק בתכנית חינוכית ארוכת טווח מזה מספר שנים. התלמידים הצעירים משתתפים בתכנית שמירה על בתי גידול לחים. במסגרתה הם לומדים וחוקרים את הדו חיים בבריכת החורף. התלמידים הבוגרים משתתפים בתכנית "פורשים כנף", הם לומדים על מגוון המינים, הנשרים, סכנת הרעלות ועוד.

השנה החלה לפעול קבוצה של נשים מפסוטה. קבוצה זו עברה הכשרה ע"י צוות מקצועי של רשות הטבע והגנים, וכל קבוצת נשים מובילה מיזם שמטרתו לחזק את שמירת הטבע, הקשר של הקהילה עם הטבע והמורשת.

דוגמאות למיזמים:

בשטחים ציבורים בכפר החלו להכשיר 'חקורות' – חלקות חקלאות אישית, כפי שהיה מקובל בעבר. הנשים הן היוזמות והמגדלות את צמחי התבלין, מיועדות לשימוש התושבים. אחת מהחלקות נמצאת ממש בכניסה לביה"ס, והכוונה השנה לחבר את התלמידים דרך התכנית החינוכית גם לשמירה על צמחי תבלין ושימוש בצמחים שגודלו בחלקות.