קול עמוק - Deep Voice

מאת: עמית גלאור, עמותת Deep Voice 09/09/2019
deep voice
deep voice

איך הכול התחיל?

לכל אחד ואחת יש חלום!

החלום של מיכאל ומיכאל, מייסדי עמותת Deep Voice ("קול עמוק"), הוא לתרום לשימור הלווייתנים בעולם. זה התחיל בפרויקט מחקר עצמאי של מספר מהנדסים ומתכנתים שיושבים בבית קפה, ונמשך במסע לאפריקה בעקבות הלווייתנים. מאז הקבוצה גדלה והפכה לעמותה רשומה.

לווייתן גדול סנפיר (צילום: עוז גופמן), לווייתן גדול סנפיר צילום: עוז גופמן

למה הלווייתנים קוראים?

לווייתנים בכלל, ולווייתן גדול סנפיר בפרט, מתקשרים ביניהם באמצעות השמעת קולות מאחר שזאת הדרך היעילה ביותר לתקשר במים למרחקים. מהירות הקול במים גדולה פי חמישה ממהירותה באוויר, ולעומת זאת חושי הריח והראייה מוגבלים במים. דוגמה מפתיעה לצלילי לווייתנים שונים ממה שאפשר לדמיין היא קריאות הזכרים, הנשמעות כמו שאגות, ניתן לשמוע בלחיצה כאן

מה  מעניין  אותנו  ולמה?

הבנת התקשורת בין לווייתנים היא מרכיב מרכזי בחקר התנהגותם, ותעזור להכיר את נתיבי הנדידה שלהם ואת קריאות המצוקה, למשל. התחום שמעניין אותנו במיוחד הוא התקשורת בין האם לגור, מפני שבתקשורת זו יש קריאות "חברתיות". קריאות אלו התגלו רק בשנים האחרונות והן שונות מהשירה המוכרת של לווייתנים גדולי סנפיר.

לשחות עם לוויתנים. צילום: דפנה שטרן, שוחים עם לוויתנים. צילום: דפנה שטרן

מי אנחנו?

Deep Voice היא עמותה ללא מטרת רווח ששואפת לקדם את המחקר על תקשורת בין לווייתנים בכלל ובין לווייתנים גדולי סנפיר בפרט. אנו, מייסדי העמותה – מהנדסים, פיזיקאים וביולוגים בעלי רקע באקוסטיקה ובבינה מלאכותית – מפתחים כלים אוטומטיים לניתוח ולסיווג קריאות של לווייתנים מתוך הקלטות. כולנו מתנדבים ללא שכר ומשקיעים זמן ומשאבים רבים לקידום המחקר כי אנחנו רואים את ייעול תהליך העבודה של חוקרים כגורם ישיר במאמצי השימור של הלוויתנים בטבע.

המסע לאפריקה

בספטמבר 2018 יצאנו, כמה מחברי הקבוצה, עם ד"ר עוז גופמן, מנכ"ל מחמל"י (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל), למסע לאיי בזרוטו שבמוזמביק, באוקיינוס ההודי, לאיסוף הקלטות של לווייתנים גדולי סנפיר. במסע נאספו שעות של הקלטות, והיום הן משמשות אותנו לפיתוח הכלים האוטומטיים לגילוי קריאות לווייתנים ולסיווגם. אלו הקלטות נדירות במיוחד מאחר שמדובר באוכלוסיית C1 של לווייתנים גדולי סנפיר – אוכלוסייה שנחקרה מעט מאוד בהשוואה לאוכלוסיות של גדולי סנפיר שעוברות קרוב למדינות מערביות.

בספטמבר השנה נצא שוב למוזמביק כדי לאסוף הקלטות איכותיות יותר ולתעד קריאות חברתיות

deep voice, צוות Deep Voice במסע לאפריקה

איך אתם יכולים לעזור?

ולשתף את כל חבריכם.