קו חשמל עליון - המתוכנן לחצות את עמק החולה - יסכן את העופות ובעלי הכנף באתר הטבע של ישראל

17.02.2015

חברת החשמל מקדמת הקמת קו מתח עליון, שייחצה את עמק החולה, בדרך לרמת הגולן. ברשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וקק"ל, מסבירים כי קו כזה עלול לקטול מאות רבות של עופות מדי שנה, חלקם בסכנת הכחדה, ולפגוע באתר הטבע והתיירות מהמובילים בישראל.

שקנאים מחושמלים בשמורת החולה שקנאים מחושמלים בשמורת החולה

"ישראל חתומה על מספר אמנות לשמירה על העופות הנמצאים בעמק החולה", מסבירים בשלושת הארגונים. "אנו קוראים לחברת החשמל לקדם הטמנה של הקו מתחת לקרקע"

חברת החשמל מקדמת הקמת קו מתח עליון, שיחצה את עמק החולה, יעלה אל רמת הגולן, שם יתחבר אל חוות טורבינות רוח מתוכננות, שכלל לא בטוח שתאושרנה. רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וקק"ל, מזהירות כי קווי מתח עיליים הם סכנה חמורה לעופות ולפרויקט הסביבתי – תיירותי הכביר בעמק החולה וקוראות לקדם את קווי המתח בהטמנה, מתחת לקרקע. "עמק החולה הוא אתר בעל חשיבות בינלאומית עליונה עבור למעלה ממיליון עופות בשנה, בהן: חסידות, עגורים, דורסים, ציפורי שיר ועגורים. למעלה ממיליון איש באים לבקר בעמק והוא אות ומופת למפעל לאומי ובינלאומי, לטובת הטבע והאדם", מסבירים ברשות הטבע והגנים, בחברה להגנת הטבע ובקק"ל.

על ייחודו של עמק החולה

עמק החולה מפורסם בעולם כולו והוא מאתרי התיירות הפופולאריים בישראל. בסתיו ובאביב חולפים בעמק למעלה מ – 100,000 עגורים, כ – 50,000 שקנאים (כל האוכלוסייה של השקנאי הלבן המקננת באירופה ובאסיה הקטנה), כ – 300,000 חסידות לבנות ואלפי חסידות שחורות (חסידה נדירה יחסית, שאוכלוסייתה העולמית מונה רק מספר עשרות אלפי פרטים). בנוסף למינים אלה, חורפים בכל שנה בעמק עשרות אלפי ברווזים ובהם ברווזים נדירים כמו הברווז המשויש, שגם מקנן בעמק, אנפות ממינים שונים ובהן מאות רבות מהמין ליבנית גדולה הנדירה יחסית.

בעמק החולה חולפים בסתיו ובאביב עופות דורסים רבים ומינים בסכנת הכחדה, שמספרם ממילא הולך ופוחת עם השנים. בעשרים השנה האחרונות מתקיים בעמק החולה פרויקט השבה לטבע של עיטמים לבני זנב, מין שנכחד מהעמק בשנות החמישים, עם ייבוש החולה ורק בזכות פרויקט ההשבה, מעופפים כיום באזור, במשך כל השנה, 8-7 פרטים של עיטמים.
סה"כ חולפים בעמק החולה כמיליון עופות מידי שנה.

יש לציין כי ישראל חתומה על מספר אמנות בין לאומיות להגנה על מיני הציפורים הנודדות, החולפות וחורפות בה ובתי הגידול המשמשים אותן. ישראל למעשה אימצה את האמנות הללו, הממשלה אישרה אותן והן נכנסו לתוקף בישראל, המחויבת לשמור על מינים אלו בכלל ובעת הנדידה בפרט.

"עמק החולה הוא אחד מהאתרים החשובים בעולם לקינון, חריפה, ונדידה, עבור מינים רבים מאד של עופות", מסכמים ברשות הטבע והגנים, בחברה להגנת הטבע ובקק"ל. "חשיבות העמק נובעת ממגוון המינים הגדול במיוחד וכמות הפרטים המצויה בו כל השנה. עמק החולה מוגדר בעולם כאזור חשוב לעופות (IBA) ומוכר כאתר צפרות בקנה מידה בינלאומית. אנו קוראים לחברת החשמל לקדם תכנון נכון, להימנע מהקמת קווי מתח עיליים באזורים עם פעילות רבה של עופות ולקדם הטמנה של הקו המתוכנן. כל קו מתח עילי בעמק החולה, מהווה סכנה חמורה לבעלי כנף, עקב התנגשות. מחקרים בארה"ב מלמדים כי קווי מתח עליון גורמים לתמותת כ – 80 עופות גדולים לכל ק"מ קו בשנה, כלומר בקו שאורכו המתוכנן הוא מספר קילומטרים, מדובר על מאות רבות של עופות מתים מדי שנה." ​