קנית קטנה מהונגריה נלכדה בשמורת טבע עין אפק

07/04/2014

לאחר חורף יבש יחסית, נלכדה השבוע בשמורת טבע עין אפק קנית קטנה עם טבעת מבודפסט, הונגריה

קנית קטנה שהגיעה אלינו מהונגריה - צילם איתי שמשון בשמורת טבע עין אפק
קנית קטנה שהגיעה אלינו מהונגריה - צילם איתי שמשון בשמורת טבע עין אפק, קנית קטנה שהגיעה אלינו מהונגריה - צילם איתי שמשון בשמורת טבע עין אפק

ברגע שהצפר המטבע איתי שמשון פנה לרשת זהה מיד שמדובר בקנית "אחרת", אולי זה האינטואיציה, הניסיון או מכיוון שבדרך כלל הוא שם את הטבע ברגל ימין והפעם הטבעת הייתה ברגל שמאל.

מי היא הקנית

הקנית היא ציפור שיר ממשפחת הסבכיים הניזונה מחרקים, ציפור שחולפת במספרים גדולים מעל ישראל בדרכה בין אירופה לאפריקה. הקנית הקטנה מקיצת ומקננת בארץ, בשמורת עין אפק והיא הציפור הנלכדת ביותר בשמורה וכ 20% מהן נלכדות בלכידות חוזרות.

זו הפעם השלישית מזה כשלוש עשרה שנה מתחילת פעילות הטיבוע בשמורה (מאז 31/08/2001) שנלכדת ציפור עם טבעת מחו"ל. גם בפעם הקודמת בסוף חודש מרץ – 29/03/2012 נלכדה קנית מהונגריה .

מרכז הצפרות הארצי יצרו קשר עם ההונגרים וטרם נתקבלה תשובה על פרטי הטיבוע מהונגריה (תאריך הטיבוע ומיקום מדויק, משקל הציפור וכו)..
הקנית במשקל של 10.2 ג"ר – (מספר הטבעת 343280Budapest K), זוהי ציפור קטנה עם אורך כנף 68 מ"מ. ככל הנראה עשתה את דרכה הארוכה עד כאן בקו אווירי של כ- 2,000 ק"מ.

לפי איתי הקנית הקטנה הראשונה נלכדה לפני שנתיים ליד עירה בשם – Szeged בדרום הונגריה ליד הגבול עם סלובקיה בתאריך – 11/07/2011 , בין הלכידות עברו 8 חודשים ו19 ימים והמרחק בקו אווירי 1975 ק"מ. הקנית נלכדה בהונגריה באזור של בריכות מים עם צמחית גדות דומה לצמחיה בעין אפק .