קנס על סך 350 אלף ₪ על פגיעה בערכי טבע מוגנים

13/11/2013

לאחר מאבק משפטי שנוהל ע"י רשות הטבע והגנים, גזר בית משפט השלום באילת על מנהל ריף הדולפינים ו-2 מעובדיו קנס על סך 350,000 ₪ ומאסר על תנאי בגין הפגיעה שגרמו לערכי טבע מוגנים. מדובר בקנס חסר תקדים שניתן בגין פגיעה בערכי טבע מוגנים.

שמורת האלמוגים באילת - צילם אסף זבולוני
שמורת האלמוגים באילת - צילם אסף זבולוני, שמורת האלמוגים באילת - צילם אסף זבולוני

בית משפט השלום באילת גזר השבוע קנס כספי חסר תקדים על מנהל ריף הדולפינים ו-2 מעובדיו בגין פגיעה בערכי טבע מוגנים.

מנהל ריף הדולפינים רוני זילבר וכמה מעובדי הריף התקינו רשתות חדשות למתחם. במהלך ההתקנה הם חיברו את הרשתות למזחים צפים ותלו את הרשתות מן המזחים לקרקעית הים, בחלק הצפוני של מתחם הריף, כאשר החלק העודף של הרשתות הונח על קרקעית הים, באזור משופע באלמוגים. כתוצאה מכך גרמו הנאשמים לשבירה ועקירה של כ-20 אלמוגים ולחניקתם. בנוסף נלכדו דגים תחת אחת הרשתות ללא יכולת להיחלץ מהרשת.

על ריף הדולפינים ועל מנהלה רוני זילבר הוטל קנס על סך 150,000 ₪ כל אחד, התחייבות על סך 50,000 ₪ ומאסר על תנאי לרוני זילבר למשך 3 שנים. על כל אחד מהעובדים הוטל קנס על סך 25,000 ₪ והתחייבות על סך 30,000 למשך 3 שנים. סך הכל, הטיל בית המשפט קנס של 350 אלף ₪ בגין הפגיעה שגרמו הנאשמים לערכי טבע מוגנים. את התביעה ניהל מטעם רשות הטבע והגנים עו"ד גיורא עדתו.

שונית האלמוגים

שמהווה בית גידול למאות מינים של ערכי טבע מוגנים, לכן מדובר בפגיעה באלפי אלמוגים על שטח גדול. קצב הגידול של אלמוגי האבן הינו איטי ביותר, חלק לא מבוטל מהאלמוגים שנפגעו היו בני עשרות ואף מאות שנים, והפגיעה בבית הגידול והריסתו גרמה נזק לא רק לאותם אלמוגים ספציפיים שנפגעו ומתו, אלא מדובר בהרס מערכת אקולוגית שלמה בשטח נרחב ביותר ובה מאות ואף אלפי מטרים רבועים שבתוכם התקיימו מיליוני יצורים מוגנים אחרים אשר עצם קיומם תלוי באלמוגי האבן, באחד האתרים הייחודיים במפרץ אילת, אשר לכשעצמו הינו אחד האתרים הייחודיים בעולם.

לדברי מנהל אגף חקירות ברשות הטבע והגנים, גל אריאלי

"מדובר באמירה חשובה ותקדימית של בית משפט השלום באילת, המעידה על חשיבות שמירת ערכי טבע המוגנים בים. מדובר במקרה חמור בו נגרם נזק כמעט בלתי הפיך לשונית ולאוכלוסיית האלמוגים שהינה ייחודית לאזורינו.

ללא ביטוי ממשי בענישה, בלתי אפשרי לקיים הרתעה אפקטיבית. ערכי הטבע הינם נכס של הציבור כולו, ולפגיעה בהם צריכה להיות משמעות בענישה הולמת. רשות הטבע והגנים שמה לה לערך עליון לשמור ולהגן על ערכי הטבע המוגנים למעננו ולמען הדורות הבאים. אנו שמחים ומברכים על כך שבית המשפט הכיר בגודל הנזק שנגרם ופעל בהתאם בענישה מרתיעה"