ראם חדש בא לעולם

20/12/2022

ביום שבת האחרון הסתיימו להם כ-8 חודשי הריון ונקבת הראם הלבן המליטה באור יום מול צוות האתר והמבקרים. אנחנו מצפים לעוד המלטות בתקופה הקרובה, מוזמנים לבוא ולבקר אותנו בחי בר יטבתה

ראם לבן
ראם לבן, ראם חדש בא לעולם. צילום: מור אוחנונה, חי בר יטבתה

ביום שבת האחרון הסתיימו להם כ-8 חודשי הריון ונקבת הראם הלבן המליטה באור יום מול צוות האתר והמבקרים. לאמא אין שם אבל אנחנו מזהים אותה בעזרת האוזן השמאלית שלה שנראית שונה.

צילום: מור אוחנונה, רשות הטבע והגנים

בטבע הנקבה מתרחקת מהעדר לקראת ההמלטה אבל בעדר שלנו בחי בר הרבה פעמים ההמלטות מתרחשות בקרבת העדר. לא נראה שהיו בעיות בהמלטה אך ראינו שהזכר השליט בא לבדוק מה קורה וקצת "הציק" לאמא ולעגל.

בעוד כ- 4 וחצי חודשים העגל ייגמל מחלב אמו ויאכל יחד עם כולם. אתם מוזמנים לעקוב אחרי המשך הדיווחים, אנחנו מצפים לעוד המלטות בתקופה הקרובה.

מוזמנים לבוא ולבקר את הראמים בחי בר יטבתה.

הראם הלבן

הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים, בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים.

ראמים לבנים בחי בר יטבתה, צילם: זיו וידן, רשות הטבע והגנים

מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדרים של עד עשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר במשך היום ובמהלך חיפוש מזון. תפקידם של הזכר הדומיננטי ושאר הזכרים האחרים הוא להגן על העדר מפני טורפים.

המלטות מתקיימות לאורך השנה, אך מרביתן באביב. משך ההריון הוא עד 10 חודשים.
העגל צמוד ויונק עד גיל חודשיים בדרך כלל, לאחר מכן מתחיל לאכול עצמאית אבל יכול להמשיך לינוק עד גיל שנה.

רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר יטבתה. עשרות ראמים הושבו בשנים האחרונות בחזרה לטבע באזור הערבה והנגב הדרומי. בשמורת הטבע חי בר יטבתה נותרו כ-120 פרטים.

כל מה שרציתם לדעת על הראמים >>