רוני מלכא-בין מקבלי פרס הוקרה בינלאומי למצוינות באכיפה למען שמירה על חיות הבר

13.10.2016

רוני מלכא, מנהל חטיבת פיקוח ואכיפה ברשות הטבע והגנים, זכה בפרס הוקרה בינלאומי בשם Clark Bavin Award, למצוינות באכיפה למען שמירה על חיות הבר.

רוני מלכא (מימין) בעת קבלת פרס ההוקרה רוני מלכא (מימין) בעת קבלת פרס ההוקרה

הפרס הוענק לרוני מלכא ולעוד 11 זוכים נוספים ממדינות אחרות בעולם, במסגרת הועידה של אמנת Cites מטעם האו"ם, שמתכנסת אחת ל-3 שנים ומטרתה הסדרת הסחר הבינלאומי בערכי טבע הנתונים בסכנת הכחדה.

בועידה שנמשכת שבועיים והתקיימה השנה ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, נפגשים הנציגים של 183 המדינות החתומות על אמנת Cites , ביניהן ישראל באמצעות רשות הטבע והגנים, במטרה לדון ולהצביע על שורה ארוכה של הצעות בנושאים הקשורים בשמירה על מיני צמחים, חיות בר וגם על נושאים מינהליים הקשורים לפעילויות האמנה.

רוני מלכא, עובד ברשות הטבע והגנים במשך 35 שנה במהלכן מילא שורה של תפקידי שטח וניהול. ב-1998 מונה לעמוד בראש חטיבת פיקוח ואכיפה ברשות הטבע והגנים. מאז הוביל פעילויות רבות לשמירה על החי בהן גם הוביל חקיקה ותקנות בתחום והיה שותף למיזמים בינלאומיים לקידום הנושא.

פרס Clark Bavin Award למצוינת באכיפה למען שמירה על חיות הבר,  נקרא על שם איש אכיפה אמריקאי שהלך לעולמו לפני מספר שנים ומוענק על ידי קבוצה של ארגונים לא-ממשלתיים כהוקרה למצוינות בפעילותם של אנשי אכיפה בעולם הפועלים למען שמירה על חיות הבר.  במקרים רבים הפרס הוענק גם לאחר המוות לפקחים שנהרגו במהלך המלחמה המתמדת לשמירה על חיות הבר מול ציידים לא-חוקיים.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "אנו מברכים את רוני וגאים בו על שמייצג נאמנה את דמות הפקח שעסוק יומם ולילה בשמירה על הטבע, הנוף, המורשת והסביבה. לעיתים ישנם עימותים לא קלים שפוגעים בחיות הבר והסביבה ולכן מדובר בתעודת כבוד לאוכפי החוק של רשות הטבע והגנים. הזכייה שמה את ישראל על המפה הבינ"ל בעולם מתנכר של חרמות ומבטאת הערכה למשאבים והמאמצים הרבים אותם משקיעה רשות הטבע והגנים לטובת שמירה על החי והצומח מתוקף סמכותה ואחריותה הסביבתית. זאת בין היתר באמצעות פעילות אכיפה אינטנסיבית ואף נועזת לעיתים, המחייבת נחישות והתמדה רבה".

במסגרת הועידה שהתקיימה זכתה ישראל לכבוד נוסף עת נבחרה לכהן ב-6 השנים הבאות כחברה קבועה בוועדה המתמדת של האמנה (Standing Committee) שהיא הוועדה המשמשת כדירקטוריון של האמנה ומורכבת מנציגי המדינות. ישראל נבחרה כאחת מ-4 המדינות המייצגות את אירופה בוועדה זו