רשות הטבע והגנים חידשה והכשירה את מסלול ההליכה בשמורת הטבע אירוס ירוחם לצפייה בפריחה הייחודית לאזור

13/03/2017

הכשרת השביל היא שיאה של פעולות שיקום נרחבות שהובילה רשות הטבע והגנים בשמורת הטבע אחרי שהשטח והצומח הייחודי לה נפגעו מפסולת כבדה ותנועת רכבים ונגמ"שים לאורך שנים

שביל מתוחם למטיילים בשמורת הטבע אירוס ירוחם. צילום: עדן אוליאל רשות הטבע והגנים
שביל מתוחם למטיילים בשמורת הטבע אירוס ירוחם. צילום: עדן אוליאל רשות הטבע והגנים, שביל מתוחם למטיילים בשמורת הטבע אירוס ירוחם. צילום: עדן אוליאל רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים סיימה בימים אלו להכשיר מסלול הליכה מתוחם ומוסדר לקהל הרחב בשמורת הטבע אירוס ירוחם לקראת הפריחה הצפויה של פרחי איריס ירוחם, שעיקרה במהלך חודש מרץ בכל שנה, והינה בלעדית לאזור שבין ירוחם ודימונה.

השקת השביל היא אבן הדרך השלישית בשיקום שמורת הטבע אירוס ירוחם ששטחיה והצמחים שבה, שמוגדרים ערכי טבע מוגנים, נפגעו לאורך שנים בין היתר מפסולת תעשייתית ובניין שנזרקה במקום וממעבר כלי רכב צה"ליים כבדים לרבות נגמ"שים הקשורים לפעילות בסיס צה"ל הממוקם בסמוך.

בשלב הראשון של השיקום פונו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים משטח השמורה כ-4.5 טון של פסולת כבדה (חביות ברזל, עמודי ברזל וכבלי תיל). שלב זה נעשה ללא כלים כבדים שהיו יכולים אומנם לייעל את תהליך הפינוי , אך באותה מידה ואף יותר היו יכולים לפגוע עוד בשטח השמורה. בנוסף הסתייעה רשות הטבע והגנים בפעילות התנדבותית של חיילים שסייעו בטשטוש סימני השטח של נגמ"שים וכלי הרכב שנסעו במקום (קוליסים).

בשלב השני של השיקום נתחם השטח בסלעים גדולים (בולדרים) שיימנעו כניסת רכבים ונגמ"שים לשטח, העלולים לפגוע שוב בשטח ובצומח. בפעולה זו הסתייע מרחב ערבה של רשות הטבע והגנים בסכום כספי שגויס מהקרן לשטחים פתוחים.

בשלב השלישי של השיקום, שהסתיים כאמור ממש בימים אלו, הכשירו מסלול מתוחם בחבלים להליכה וסיור מול נוף הפריחה היפה.

איריס ירוחם הוא גיאופיט (צמח פקעת או בצל, שניצני ההתחדשות שלו מצויים מתחת לפני האדמה), מין בסוג איריס בקבוצת אירוסי ההיכל. בעבר היה המין שייך למין אירוס הנגב, אך הוא הופרד ממנו למין נפרד. המין ייחודי לישראל ולירדן. ככל שאר האירוסים בישראל, גם מין זה הוא צמח מוגן על פי חוק ואסור לקטוף או לפגוע בו. אירוס זה, שהוא הדרומי ביותר בארץ זכה שתיקרא שמורת טבע על שמו. השמורה נמצאת בסמוך לכביש ירוחם-דימונה (כביש 204). במרכז הכביש בערך יש פנייה ימינה לבאים מכיוון ירוחם עם שלט חום המפנה לשמורת הטבע.

עדן אוליאל, פקח אזור בקעת צין ומכתש ירוחם במחוז דרום של רשות הטבע והגנים, שהוביל את הפרויקט מציין כי "הכשרת השביל היא שיאה של פעולות שיקום שקידם מרחב ערבה בשמורה היפה. עתה השמורה גם זמינה לקהל הרחב באופן שיוכל להגיע מבלי לפגוע בערכי הטבע המצויים בה ובמרכזה הפריחה המדהימה של אירוס ירוחם שבמהלך חודש מרץ נמצאת בשיאה. חשוב עם זאת להקפיד לא לחרוג מהשטח המתוחם להליכה ולשמור על הטבע למען כולם".