רשות הטבע והגנים חנכה בית גידול חדש בשמורת תל סהרון והשיבה לשם את הדג הנדיר בינון דור

17.09.2017
השותפים לפרויקט (מימין לשמאל) – שאול גולדשטיין מנכל רטג, יורם קרין, ראש מועצת עמק המעיינות, דר מנחם גורן, אלון זסק, סמנכל בכיר במשרד להגנת הסביבה.
השותפים לפרויקט (מימין לשמאל) – שאול גולדשטיין מנכ"ל רט"ג, יורם קרין, ראש מועצת עמק המעיינות, ד"ר מנחם גורן, אלון זסק, סמנכ"ל בכיר במשרד להגנת הסביבה.

השותפים לפרויקט (מימין לשמאל) – שאול גולדשטיין מנכ"ל רט"ג, יורם קרין, ראש מועצת עמק המעיינות, ד"ר מנחם גורן, אלון זסק, סמנכ"ל בכיר במשרד להגנת הסביבה.

בית הגידול המלאכותי ישמש כאתר נוסף לשמירה על הדג, נוסף לאלו הטבעיים. הנחל, שהוקם יש מאין, תוכנן ועוצב על מנת לספק לדג את התנאים המיטביים שנדרשים לגדילה ולרבייה. הנחל כולל ערוץ זרימה מרופד תשתית אבן ואזורים בריכתיים עבור הדגיגים הצעירים.

בינון דור הוא מין של דג נדיר שנמצא בסכנה קריטית להכחדה. הבינון נמצא במעיינות עמק בית שאן בשנות ה-60, על ידי ד"ר מנחם גורן (מומחה לדגים מאוניברסיטת תל אביב) וזוהה כמין חדש למדע. אז גם הבינו החוקרים כי דג זה, שאורכו כ 50 מ"מ‏ ושוכן על קרקעית הנחל הינו  אנדמי (ייחודי) לישראל ולאזור מעיינות עמק בית שאן.
במסגרת התכנית של רשות הטבע והגנים לשימור הדג הנדיר, הוקם בשנת 2011 גרעין רבייה, שמטרתו לייצר דגיגים שאותם ניתן יהיה להשיב לטבע. גרעין הרבייה בניהולו של ד"ר ירון קרוטמן הצליח לעמוד באתגר ותרם ידע רב על הביולוגיה של הדג ועל התנאים הנדרשים להחזקתו. גרעין הרבייה צלח במטרתו ומאז 2013 מופקים מדי שנה אלפי דגיגים, שחלק נכבד מהם מושבים לטבע.

במסגרת השקת בית הגידול החדש בתל סהרון והשבת הדגים לטבע בבית גידול זה,  ערכה רשות הטבע והגנים טקס חגיגי במעמד  מנכ"ל רשות הטבע והגנים, מר שאול גולדשטיין. בטקס הודתה רשות הטבע והגנים לשותפים לפרויקט ביניהם:  המשרד להגנת הסביבה,  אגודת המים אפיקי מים ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי ועוד. אחד משיאי הטקס היה הענקת אות הוקרה של רשות הטבע והגנים לפרופ' מנחם גורן, שמצא והגדיר את הדג בינון דור, ומאז מלווה את רשות הטבע והגנים בהצלת הבינון כמו גם דגי מים מתוקים נוספים ודגי ים.

צילומים – יניב כהן, רשות הטבע והגנים