שבוע אדם וים 2016 - שיתוף הציבור

24/05/2016

במרכז "שבוע אדם וים" השנה יעמדו הנזקים הנגרמים לים ולאדם כתוצאה מהפסולת הימית. במוקד הפעילות יעמוד קמפיין בינלאומי ש"רץ" ברשת תחת הכותרת "2 דקות לים נקי", הקורא לציבור לעשות מעשה ולתרום מעצמו ומזמנו למען הניקיון בחופים ובים.

מנקים את החופים במסגרת שבוע אדם וים
מנקים את החופים במסגרת שבוע אדם וים

מתנדבים ונוער "מקומי בטבע" – ציוותי הסברה בחופים

לקראת "שבוע אדם וים" ומיזם ההסברה "2 דקות לים נקי", קראנו לקבוצות בני נוער, השותפים לנו במשימת שמירת הטבע והמורשת במשך כל השנה, להגיע ולהצטרף למאמצי ההסברה והעלאת המודעות של הציבור לחשיבות שמירת הניקיון של הים וסביבתו.

קבוצות הנוער מכל רחבי הארץ, החל ממסעדה ובית ג'אן בצפון, ועד לאילת – למעלה מ- 300 בני נוער נענו לאתגר. במהלך "שבוע אדם וים" הם יגיעו לחופים הסמוכים להם, יהלכו בהם, כשהם לבושים בחולצות ממותגות "2 דקות לים נקי", יפגשו את הציבור ויסבירו לו את חשיבות שמירת ניקיון הים וסביבתו.

קבוצות אלה לוקחות חלק פעיל במשך השנה בתכניות מנהיגות שהמובילה בהם היא 'מקומי בטבע' – תכנית שבמסגרתה בני נוער פועלים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים שבסמוך לביתם. הם לומדים על הטבע והמורשת באזור, עושים משימות הקשורות לשמירת טבע ומעבירים את הידע הלאה. בני הנוער הם האזרחים של המחר. עבורם שמירת משאבי הטבע לדורות הבאים אינה סיסמא, אלא העתיד. ההתגייסות הרחבה שלהם, של הישובים שלהם ושל המשפחות התומכות להשתתף בהובלת שבוע אדם וים חשובה מאוד, ומחזקת את ההשקעה לאורך השנים בקשר עם הקהילות הסמוכות לגנים ולשמורות בכלל ובני הנוער בפרט.

פטישים ואזמלים לניקוי הזפת של מפרצי שמורת דור הבונים

שמורת טבע חוף דור הבונים (שמורה ימית וחופית) מתאפיינת במפרצים קטנים וקסומים לכל אורכה. בשנות השבעים זוהמו שניים מהמפרצים הדרומיים בשמורה על ידי כתמי שמן (דלק) שכיסו את טבלאות הגידוד באזור הכרית (מפגש המים עם החוף). כתמי שמן אלא התגבשו למרבדי זפת שמכסים חלקים נכבדים של מפרצים אלה.

ביום ו בבוקר (03/06/16) יערוך מרחב כרמל של רשות הטבע והגנים מבצע בשיתוף ובסיוע הציבור הרחב לניקוי כתמי הזפת והשבת המראה הטבעי למפרצים ובעיקר שיקום הקטעים מהם יוסר הזפת.

בעבודת ידיים פשוטה ובסיסית, בעזרת פטישים ואזמלים נסיר בזהירות את הזפת ממשטחי הסלע שלאורך החוף.

מבצע ניקיון אתרים תת ימיים

רשות הטבע והגנים ביחד עם התאחדות הצלילה הישראלית, תערוך שנה שניה ברציפות מבצע ייחודי של ניקיון אתרי צלילה מפסולת אדם (שקיות, בקבוקים, פלסטיק ועוד).

המבצע יתקיים בכל מועדוני הצלילה של התאחדות הצלילה לאורך כל הים התיכון ויתמקד בניקיון של שמורות טבע ואתרי מורשת ימיים – משמורת ראש הנקרה שבצפון דרך שמורת דור הבונים, שמורת ים גדור, נמל קיסריה, שרדי המבצר הצלבני באפולוניה, שרדי העיר העתיקה באשקלון ועוד.

הצוללים שישתתפו במבצע יזכו להנחה בהשכרת ציוד לצילה זו וכן בכרטיס מטמון משפחתי למי שיאסוף מתחת למים את כמות הפסולת הגדולה ביותר!

המבצע פתוח לכל הצוללים בעלי רישיון מתאים וההרשמה היא דרך מועדוני הצלילה של התאחדות הצלילה.