שדה המשחקים בגן לאומי עינות תלם

מאת: אייל שפירא 23/06/2020

או: למה חשוב להצטייד במגדיר צמחים לפני שפוגשים מפלצת במבוך

גן המשחקים בעיינות תלם - צילום אייל שפירא
גן המשחקים בעיינות תלם - אייל שפירא, גן המשחקים בעיינות תלם

חנוני ככל שזה נשמע – תמיד תטיילו עם מגדיר צמחים. תמיד. 

כי בואו נגיד שהגעתם לעמק ציורי ויפה שאף אחד לא מכיר. נרגשים, אתם מביטים סביב ומחליטים לשחק אותה מגלי ארצות ולקרוא לעמק שלכם על שם האירוסים המרהיבים שפורחים בו. 

אתם קוראים לו "עמק האירוסים", רק בשביל לגלות מאוחר יותר, שמה שראיתם היו בעצם פרחי חצב.

אז עמק הארזים ליד ירושלים. 

גן המשחקים בעיינות תלם – אייל שפירא, גן המשחקים בעיינות תלם - אייל שפירא

העמק הזה קרוי על שם הארזים התמירים והגאים שמתנוססים במוצא נחל חלילים. רק מה? מדובר למעשה בברושים ולא בארזים. היתה זו טעות מביכה של מתיישבי המקום שהגיעו לכאן לפני כמאה שנים.

בלי מגדיר צמחים. 

 

אבל עזבו שיימינג. בואו נשחק קצת.

למרות שהשם שלו לא נשמע ממש חיובי, הקימו נתיניו של המלך מינוס מכרתים, מבוך ענקי שהוקדש לו. היה זה הלבירינת, ועל-פי המיתולוגיה, מבוך זה תוכנן על ידי ממציא בשם דדלוס (עוד שם שפחות תפס). מטרת המבוך: כליאת המינוטאורוס, מפלצת שחלקה אדם וחלקה שור.

כדי להשביע את רעבונה של המפלצת, ששעטה אנה ואנה ברחבי המבוך במשך שנים, נהגו אנשי המקום להאכיל אותה בצעירים וצעירות שהוקרבו בעבורה מעת לעת. 

נכון, זה אולי לא פוליטיקלי קורקט, אבל כנראה בהחלט יעיל.

וזה יופי של סיפור לספר לילדים שלכם, בעודכם כאן, בשדה המשחקים של גן לאומי עינות תלם.

 

עיינות תלם – אייל שפירא, עיינות תלם

בראש ובראשונה, מדובר במרחב מצוין לשיטוט נעים, מקום למצוא בו פינות פיקניק לצד טרסות חקלאיות קדומות או לחקור מקרוב את המבנה הנושן שמצוי בליבו. לפני שנים לא רבות, הוקם פה שדה משחקים מענג ומעורר השראה, שפשוט אי אפשר לסרב לו. 

וכשאנחנו אומרים "משחקים", הכוונה היא לא ל-GTA (או לפקמן, אם אתם קשישים), אלא ללוחות אבן מעוצבים לעילא שעליהם משורטטים משחקי דמקה, מנקלה, צוללות, שחמט  וגם מבוך. 

אבל בלי מפלצות.

המפלצות היחידות פה הם תותי העץ הבשלים עד להתפקע שאולי ינשרו לכם על הראש, בעודכם משחקים עם הילדים. שזה די סבבה, תכלס. 

יש פה אפילו מתקן אבן שמדמה צורה קדומה של באולינג, משחק שמסתבר ששימש בני מלוכה מצריים לפני יותר מ-4,000 שנים (רק בלי הנעליים המטופשות שכיום אתם נאלצים לנעול כדי לשחק באולינג, מה שמרמז שבמרוצת ההיסטוריה, בני האנוש די התקדמו לאחור).

אז קחו את הזמן, תראו לילדים שיש משחקים מסוג אחר, וקחו לעצמכם שעה קלה של בריחה מהעולם, במרחק של מטר וחצי מתל אביב, וחצי מטר מירושלים.

 

עוד על המקום:

גן לאומי עינות תלם הוא חלק מפארק ירושלים, הממוקם בקטע העליון של נחל שורק. תוכלו לטייל כאן ברגל, וגם באופניים, באחד משפע המסלולים הנוחים שמתפתלים מכל עבר.

האתר משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות, ואם אתם כבר פה, אתם חייבים לעצור את העולם ולעשות פיקניק נינוח לצד הטרסות, תחת עצי בוסתן כרימון, תאנה או גפן (תוכלו לזהות אותם בזכות מגדיר הצמחים שהבאתם)

בלב האתר מצוי מבנה פוטוגני בן שתי קומות, שריד למספר ניסיונות התיישבות חקלאית מתחילת המאה העשרים. את סיפורו המרתק תוכלו למצוא על גבי השילוט שילווה את מסלול הטיול הקצרצר שלכם. הכניסה ללא תשלום. אין ללון במקום, אנא השאירו אחריכם שטח נקי.

כדי להגיע:

כתבו בוויז גן לאומי עינות תלם.