שומרים על החוחיות

02/02/2015

צבעיה העזים ושירתה הערבה של החוחית מסכנים את קיומה. החוחיות מוגדרת בישראל ערך טבע מוגן והחוק אוסר על ציד, סחר ואחזקה שלהן

חוחית - אלון מאיר
חוחית - אלון מאיר

החוחית

היא ציפור שיר קטנה ממשפחת הפרוּשיים, מהססגוניות ביותר בארצנו. היא ניזונה מזרעים, בעיקר של הצמחים גדילן, ברקן וחוח

זה האחרון הוא הצמח שממנו נגזר שמה. שירתו של הזכר בעונת הקינון מרשימה במיוחד בעוצמתה, על כן נקראת החוחית בערבית "ערוס אל תורכמן", כלומר מתנה לכלה.

 

צבעיה הססגוניים ושירתה העזה עומדים דווקא לרועץ לחוחית, שרבים בארץ ובעולם הופכים אותן לציפורי כלוב ססגוניות ששירתן ערבה לשומעים. צייד החוחיות נעשה בעיקר בסמוך למקווי המים אליהן מגיעות החוחיות כדי לשתות. בסמוך לשפת הבריכה מונחות "רשתות ערפל", רשתות עשויות חוטים דקים הלוכדות את הציפורים שלא הבחינו בהן. לעיתים אף מניחים ציידים כמה חוחיות במלכודת רשת או בכלוב כפיתוי לפרטים אחרים הנמשכים אל קולות המצוקה
בנוסף על כך, נפגעות החוחיות על ידי אלו המכליאים בשבי את החוחית עם קנרית כדי ליצור בן כלאיים המכונה "בנדוק" (בערבית: ממזר) אשר שירתו חזקה יותר וצבעיו עזים יותר.

הציד והסחר הבלתי חוקיים

המתבצעים על ידי ציידים, סוחרים ומגדלי ציפורי שיר פוגעת קשות באוכלוסיות החוחיות בישראל וייתכן שזו הסיבה שהן פחות נפוצות מאשר בעבר. משום כך החוחית היא ציפור מוגנת על פי חוק "הגנת חיית הבר". החוק אוסר על ציד, סחר ואחזקה של חוחיות. רשות הטבע והגנים מאתרת לוכדי חוחיות ואנשים המחזיקים חוחיות בבתיהם בניגוד לחוק ומביאה אותם לדין.