שיא של מטיילים - סיכום פסח 2016 ברשות הטבע והגנים

30/04/2016

במהלך חג וחול המועד הפסח פקדו כמיליון ומאתיים אלף מטיילים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.
האתרים הפופולריים ביותר הם הגנים הלאומיים: קיסריה, בית-שאן, בית שערים,תל אפק –ירקון, בית גוברין, פארק הבשור (אשכול) ממשית. ושמורת טבע עין גדי

מטיילים ונהנים באתרי המים של רשות הטבע והגנים
מטיילים ונהנים באתרי המים של רשות הטבע והגנים

בשל מזג האוויר הקייצי נרשמו עומסים כבדים גם באתרי המים , מאות אלפי מטיילים הגיעו במהלך החג ל: שמורת טבע מג'רסה (הבטיחה), גן לאומי חורשת טל, שמורות הטבע נחל כזיב, נחל שניר,תל דן ושמורת עינות צוקים ולכל מקור מים אפשרי בשטחים הפתוחים בנגב.
בגנים הלאומיים בית ינאי-נחל אלכסנדר, אשקלון אכזיב, פלמחים ובשמורת טבע חוף דור הבונים נרשמה תנועה ערה מאוד של מטיילים שהגיעו ליהנות מרצועות חוף ערכיות שבהם התקיימו מגוון פעילויות וסיורים לכל המשפחה במהלך היום והערב.

בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים לנו כ-40,000 מטיילים שנהנו מחוויית טיול שכללה לינה במלון "מיליון הכוכבים" של הטבע בכל הארץ. התפוסה בחניוני הלילה הייתה מלאה, בפרט בחניוני הלילה באזור הדרום או בצפון הארץ.

על מנת להקל על ציבור המטיילים הציבה רשות הטבע והגנים עשרות עמדות הסברה בפריסה ארצית בעיקר בשטחים הפתוחים. בעמדות ההסברה חיכו למטיילים פקחי הרשות עם הסברים על מסלולי הטיול, הסברים על כללי הטיול הנכון בשטח לרבות טיולים בתנאי שרב וכן חילקו למטיילים שקיות אשפה על מנת שישמרו על המקום נקי לבאים אחריהם.

במהלך החג טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים בעזרת יחידות החילוץ בכל הארץ בעשרות מקרי חילוץ כולל חילוצים מוסקים: מטיילים שנתקעו בשמורות לאחר שעות הפעילות, מטיילים שנתקעו כי חשו ברע וגם כאלה שנפצעו או נחבלו כי לא הקפידו על כללי הבטיחות בשבילים. עשרות דו"חות ניתנו במבצעי אכיפה על נסיעה בחופי הים.

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים:  "חג עמוס מאוד באתרי רשות הטבע והגנים, מזג האוויר הנוח הוציא מאות אלפי מטיילים לטבע ולאתרי המורשת. המטיילים נהנו משלל פעילויות הדרכות וחוויות שהשנה הותאמו במיוחד גם לשעות הערב הנעימות. אנחנו שמחים על כמות המטיילים הגבוהה שהעדיפו ללון בחניוני הלילה של הרשות, זו מגמה שהולכת ומתרחבת. לצערנו, תרבות ה"יהיה מי שינקה אחרי" עדיין קיימת אצל חלק מהנופשים ועובדי הרשות התמודדו לילות כימים במשימה הלא פשוטה של ניקיון וטיפול בוונדליזם למתקנים בשטח.

ביום ד' 27.4.2016

פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים כ-170,000 מטיילים. האתרים הבולטים הם הגנים הלאומיים: קיסריה, פארק הבשור (אשכול), אשקלון, בית גוברין. שמורות הטבע: עין גדי, עיינות צוקים, מערת הנטיפים . ואתרי המים.

למרות ההקלה וההתקררות של מזג האוויר גם היום נרשמו עומסים באתרי המים ובהם: מג'רסה, שמורת טבע נחל עיון, שמורת טבע תל דן, שמורת טבע חרמון (הבניאס) וגן לאומי חורשת טל.

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים:

"מזג האוויר הנפלא שבחוץ הוציא עשרות אלפי מטיילים לטיולים בטבע. כ-170 אלף מטיילים פוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים ומצטרפים להדרכות, סיורים ולפעילויות המיוחדות שמציעה הרשות".

ביום ג' 26.4.2016

פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים כ-200,000 מטיילים.
האתרים הבולטים: גן לאומי קיסריה, מערת הנטיפים, גן לאומי אשקלון, גן לאומי ממשית, פארק אשכול (הבשור), שמורת טבע עיינות צוקים ושמורת הטבע עין גדי.

כמו כן, עומסים כבדים במיוחד נרשמים באתרי המים: גן לאומי חורשת טל, חוף דור הבונים, שמורת טבע נחל שניר, גן לאומי השלשה (סחנה), חוף אכזיב, גן לאומי מעיין חרוד, שמורת טבע תל דן, שמורת טבע חרמון (בניאס), חוף פלמחים וחוף אשקלון.

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים:

"למרות החום הכבד מטיילים רבים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים ואנו שמחים לראות כי ישנה היענות גבוהה לכללי הטיול הנכון. המטיילים מקפידים לטייל בשבילים המסומנים, להצטייד בנוזלים, כובע וקרם הגנה מהשמש. פקחי רשות הטבע והגנים פוגשים את המטיילים הרבים בתצפיות הנוף בהרים, במסלולים משולבים, בטיולי יערות ובמסלולי המים השונים בשטחים הפתוחים ומספקים להם מידע, הכוונה ומחלקים שקיות אשפה על מנת שיישאר נקי לבאים אחריהם."

בתמונה – חיילים מחוות השומר מנקים את שמורת אלוני אבא צילם שי קבסה, פקח אזורי של רשות הטבע והגנים .

ביום ב' 25.4.2016

פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים כ-200,000 מטיילים.
האתרים הבולטים הם אתרי המים שלנו ובהם: חורשת טל, מג'רסה, בניאס, גן לאומי עין גדי וכן גן לאומי ירקון (תל אפק), גן לאומי אשקלון, גן לאומי קיסריה ופארק לאומי אשכול (בשור).

עומסים כבדים מאוד נרשמו באתרים: גן לאומי מעין חרוד, גן לאומי אכזיב (כולל חניון לילה), שמורת טבע חוף דור הבונים, עין ירקעם, גן לאומי אשקלון וחוף פלמחים.

בשל תחזית מזג האוויר הצפויה להיום, אנו חוזרים ומדגישים כי יש לשמור על כללי הטיול הנכון, להצטייד במים, כובעים וקרם הגנה ולהישמע להוראות הפקחים באתרים ובמסלולים השונים.

כמו כן, אנו ממליצים להגיע לאתרים הנחשבים לקרירים יותר דוגמת מערת הנטיפים, גן לאומי בית שערים בהם מתקיימת פעילות במהלך שעות הערב והשוק הנבטי בגן לאומי ממשית שפתוח עד 22:00 בלילה

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים: "

היום הראשון של חול המועד נפתח בסערה עם שיא בכמות מטילים מזה שנים, עשרות אלפי מטילים הגיעו לפעילויות הערב בגנים בשעות הקרירות יותר ונהנו מחווית ביקור שונה באווירה אחרת. אלפי אנשים פקדו את חניוני הלילה ולנו תחת כיפת השמים ורבבות מטילים ירדו לנגב למסלולי שטח בשטחים הפתוחים. אנחנו פגשנו את הישראלים היפים שנהנו פרגנו והשתדלו להשאיר נקי לבאים אחריהם"

ביום א' 24.4.2016

פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים כ- 180,000 מטיילים.
העומסים הורגשו בעיקר בגנים הלאומיים: קיסריה, מעיין חרוד, תל אשקלון ובפארק הבשור (אשכול). ובשמורות הטבע: מג'רסה, עיינות צוקים ובחניון הלילה חוף בית ינאי.

מטיילים רבים פקדו את תחנות המידע שהצבנו בשטחים הפתוחים ומקבלים מידע על כללי הטיול הנכון וכן שקיות אשפה לשמירה על ניקיון הסביבה.

אנו חוזרים ומדגישים כי יש לשמור על כללי הטיול הנכון, להצטייד במים, כובעים וקרם הגנה ולהישמע להוראות הפקחים באתרים ובמסלולים השונים.

נא לשים לב:

במהלך היום יצאה הודעה של דובר מד״א על סגירת שמורת הטבע עין פרת בעקבות הידרדרות אבנים/ יידוי אבנים. חשוב לציין זה לא המקרה.

ענף אקליפטוס נפל על מטייל שטופל במקום ע"י נט"ן ופונה עצמאית לקבלת עזרת ראשונה. בעקבות האירוע נסגרה חורשת האקליפטוסים בלבד לכניסת מטיילים.

שאר השמורה והבריכות בה פתוחים לרווחת הציבור.

בנוסף, בשעות הצהריים בעת פיקוח שגרתי בחוף הצפוני של מפרץ אילת התקבל דיווח מהשיטור הימי על טריגון (חתול ים ממשפחת הבטאים) הנמצא במצוקה.

פקחי רשות הטבע והגנים ביחד עם אקולוגית המרחב, הגיעו למיקומו המדויק של בעל החיים ומצאו אותו באפיסת כוחות עקב פציעה מקרס דייגים.

הפקחים הובילו את הטריגון לטיפול בפארק המצפה התת ימי להוצאת הקרס ולשיקום.

בחג פסח, יום שבת 23.4

ביקרו בשמורות הטבע והגנים הלאומיים כ-70,000 מטיילים.
העומסים הורגשו בעיקר בשמורת טבע עין-גדי, גן לאומי אשקלון, גן לאומי ירקון, גן לאומי קיסריה, שמורת טבע הבניאס וגן לאומי גן השלושה (הסחנה)

אלפים גם פקדו את תחנות המידע שהצבנו בשטחים הפתוחים שם קיבלו מידע והסברה על כללי הטיול הנכון וזהירות באש מחשש לשריפות.

במהלך החג התקבל דיווח ממועדון כפר הצוללים על מורנה הנמצאת בעומק 3 מטרים ואיננה זזה, כאשר בצד הלסת נתפס כרס ובצד השני של הלסת נתפס חוט דייג התפוס לאלמוג.
המורנה אותרה ע"י פקחי שמורת האלמוגים באילת, הוצאה מהשמורה ונלקחה למצפה התת-ימי שם קיבלה טיפול בו הוצא הכרס מפיה.
המורנה, מסוג ניבן מנומר, נשארה לפיקוח במצפה עד להתאוששות בימים הקרובים.

לפרטים על הפעילויות המיוחדות שלנו הקישו כאן

תגיות

קטגוריות