שמירת טבע במציאות משתנה

28/02/2017

זה לא סוד שפעולות פיתוח במדינה קטנה ומיוחדת כמו שלנו הן דבר בלתי נמנע. רווחת האדם ועלייה מתמדת ברמת החיים, מחייבות פיתוח אינטנסיבי ובין היתר בניית כבישים ומנהרות. בד בבד, יש לשמור על מערכות טבעיות ולמזער את הפגיעה בטבע ובסביבה. אז מה עושים?

פעילות חינוכית בשיתוף מנהרות הכרמל ורשות הטבע והגנים
פעילות חינוכית בשיתוף מנהרות הכרמל ורשות הטבע והגנים

תלמידי בית הספר פינסקר מקריית אתא ציינו בחודש פברואר 2017 את סיום התכנית החינוכית "שימור מול פיתוח" בה לקחו חלק . התוכנית היא פרי שיתוף פעולה של מנהרות הכרמל ורשות הטבע והגנים .

המטרה : יצירת זיקה לטבע ולשטחים הפתוחים והעלאת מודעות של הקהילות הסמוכות למנהרות הכרמל ולשמורת עין אפק, לדילמות של שימור ופיתוח.

הדרך: חשיפה לטבע הייחודי – מחד ולפלאי הטכנולוגיה – מאידך, במטרה למצוא את האיזון ביניהם ולהבין את הדילמות הכרוכות בדו-קיום בלתי אפשרי לכאורה.

במהלך הפעילות ביקרו התלמידים בשמורת טבע עין אפק, ולמדו על המאמץ והפעולות הנדרשות מאנשי רשות הטבע והגנים, כדי להגיע לאיזון שברירי ולקיים שמורת טבע המאוימת על ידי לחצי הפיתוח והעיור המואץ מסביב.

בסיור במנהרות הכרמל נחשפו התלמידים למרכז הבקרה, צפו בפלאי הטכנולוגיה, בעוצמה האנושית של בניית גשרים ובפיצוי הסביבתי לקהילה , המבוצע על ידי מנהרות הכרמל ומתבטא בשיקום נחל הגיבורים, והכל תוך כדי הצפת דילמות סביבתיות אקטואליות.

התכנית החינוכית ממשיכה בימים אלו גם עם בית ספר דוד ילין מחיפה.

"לטבע אני לא דואג, אני דואג לאדם; עולם בלי פרפרים, בלי ציפורים ובלי פרחים הוא עולם שאני לא יכול להשלים אתו" – עזריה אלון

קטגוריות

גני שמורה קשורים