שנה רעה ליעלים 2017

מאת: טל ברטוב 31.12.2017

מאז ניצלה אוכלוסייתם מהכחדה באמצע המאה הקודמת היעלים הם סמל לשמירת הטבע בישראל, אלא שבשנת 2017, כשישים שנה אחרי שנחקק חוק הגנת חיית הבר שהביא להצלתם, אוכלוסייתם עדיין נפגעת מהתעשייה במדבר וגם מציבור המטיילים חובבי הטבע.

אוכלוסיית היעלים מונה מאות פרטים במדבר יהודה ובנגב- צילום דיוויד רזק
אוכלוסיית היעלים מונה מאות פרטים במדבר יהודה ובנגב- צילום דיוויד רזק

ערב שבת באוקטובר. השמש שקעה והקרירות מבשרת סוף שבוע סתווי. צלצול טלפון הקפיץ את ג’ורג’י, פקח רשות הטבע והגנים בצפון הערבה: גדיית יעלים נפלה לגב יבש בעומק עשרה מטרים בנחל ורדית. כל מי שטייל במסלול ורדית-ברק יודע שזה אזור לא פשוט גם בשעות היום – נחל מאתגר, סולמות, יתדות, טיפוס במפלים. בתוך זמן קצר התארגנו ג’ורג’י, אריה, אריאל וריק הווטרינר ויצאו למבצע החילוץ בחשיכה מוחלטת. ב-11 בלילה, לאחר הליכה ממושכת, הם הגיעו אל שפת הגב והבחינו בגדייה הלכודה. מבצע החילוץ נעשה כמעט בדומייה, כדי לא להפחיד את הגדייה המותשת. חץ הרדמה מכוון היטב פגע בירכה, חבלים הושלכו ושני פקחים ירדו לקרקעית הבור. היעלה נקשרה בעדינות, הועלתה לפני השטח ונארזה בעדינות על הגב. ליד הרכב, רגע לפני שהתעוררה מההרדמה, ניתן לה עירוי נוזלים תומך. ההתאוששות הייתה מהירה. הגדייה שוחררה אל הטבע והתרחקה באיטיות ממציליה, שומרת על קשר עין איתם עד שנעלמה. היה מי שפירש את ההתרחקות האיטית ואת המבט כתודה יעלית.

בית הגידול המצוקי שבו חיים היעלים גובה קרבנות מעת לעת כשיעל בלתי זהיר מחליק ונפצע או אפילו נהרג. לא תמיד הסיפור מסתיים בסוף טוב. רק לפני כחודשיים זיהו מטיילים יעל בוגרת וגדי לכודים בגב עמוק ויבש בנחל פארן. גם הם הזעיקו את פקח הרשות, והוא מצא אותם בעומק הבור. רגלה של היעל האם הייתה שבורה והיא והגדי סבלו מהתייבשות. נראה שהם שהו בבור כמה ימים. הלכידה נמשכה זמן רב בניסיון לא להבהיל אותם. לבסוף שניהם הועלו בשלום לפני השטח ומציליהם סחבו אותם על גבם לרכב החילוץ והעבירו אותם לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. היעל שבורת הרגל שרדה אחרי הטראומה אך תישאר מוגבלת ולא תוכל לשוב לטבע. למרבה הצער הגדי לא שרד ומת למחרת.

כל יעל חשוב

עם קום המדינה חיו בדרום הארץ רק יעלים מעטים, אך מאז נחקק "חוק ההגנה על חיות הבר" (1955) אוכלוסייתם מתאוששת. המאמץ האדיר שמשקיעה רשות הטבע והגנים בשיקום אוכלוסיית היעלים נושא פרי, והיום יש כמה מאות פרטים במדבר יהודה, בנגב, בערבה ובהרי אילת.

יעל זכר- צילום דיוויד רזק

ובכל זאת, אף שבכל ביקור בנאת המדבר עין גדי אפשר לראותם, היעלים בישראל עדיין בסכנת הכחדה. למרות הצלה ממוקדת של יעלים שנפגעו ופעולות לאישוש האוכלוסייה, למרבה הצער ממשיכים להתרחש גם אירועים קשים מעשי ידי אדם, והם עולים בחיי היעלים.

בחודש יולי השנה (2017) זרמו בנחל אשלים בדרום מדבר יהודה 100,000 מטר קוב שפכים תעשייתיים חומציים מבריכות מפעל "רותם אמפרט נגב". גל אדיר של מים חומציים רעילים שטף את ערוץ הנחל לאורך כעשרים קילומטרים והגבים וסדקי הסלע מלאו חומצה קטלנית.

הזיהום בנחל אשלים בחודש יולי 2017 – צילום שרון טל

עוד כתבה בנושא: סימן חיים מהיעלים בנחל אשלים

פקחי רשות הטבע והגנים לא איבדו זמן. הם פעלו במרץ להרחיק את בעלי החיים מהגבים, להציב לאורך הנחל אגני מי שתייה נקיים לחיות ולשאוב את המים המורעלים עד כמה שניתן. למרות המאמצים נמצאו סביב הנחל המזוהם חיות בר רבות מתות, בהן שמונה יעלים. בכך נפגע כשליש מאוכלוסיית היעלים באזור. ימים יגידו אם היא תצליח להשתקם.

יעלה מתה שנמצאה בסמוך לנחל אשלים לאחר שזוהם- צילום מארק כץ

 

השמירה על חיי היעלים היא בידינו

לפני חודשים מספר אותרה בשדה בוקר יעלה במצב קשה. היא הייתה בתת-תזונה והרחם שלה היה תלוי מחוץ לגופה. התגייסות מהירה של פקחים ווטרינרים הביאה ללכידתה. היעלה הורדמה ונותחה ניתוח חירום על שולחן ניתוחים מאולתר בשטח. בתוך קיבתה התגלה שלל שקיות פלסטיק ומגבונים שמילאו את כל חלל הקיבה ומנעו ממנה תזונה ממזון אמיתי. ההרעבה הממושכת גרמה לצניחת הרחם. גופה החלוש לא שרד והיעלה מתה על שולחן הניתוחים.

היעלה על שולחן הניתוחים- צילום אמיר שפיר

סכנה דומה אורבת ליעלים בכל אזורי המחיה שלהם: יעלי אילת מהלכים במזבלות ובבסיסי צבא, ויעלי מדבר יהודה והנגב מלקטים זבל שמטיילים השליכו בשטח. הסכנה מאכילת ניילון, מגבונים או שקיות חטיפים היא סכנת מוות. הזבל מצטבר בקיבתם, חוסם אותה חסימה מלאה, והיעלים מתים ברעב.

סרטון אנימציה על השפעת האשפה על היעלים:

 

אם כן, שנת 2017 מסתכמת באירועים קשים רבים ליעלים. לנו, המטיילים, יש כוח לא מבוטל לשמור עליהם. כל דיווח על מפגע או על יעל בצרה עשוי לעזור ולהציל, וחשוב לא פחות – אם כל אחת ואחד מאיתנו ישמור על הניקיון בשטחי המחיה שלהם, נוכל לצמצם ואולי למגר לחלוטין את תמותת היעלים מאכילת פסולת. מי ייתן ושנת 2018 תביא איתה בשורת רווחה וריבוי לאוכלוסיית היעלים.

עוד כתבה בנושא:
היעלים חיים על הקצה – מחקר חדש של אוניברסיטת בן-גוריון ביוזמת רשות הטבע והגנים עוקב אחר תנועת היעלים בשטח הטבעי ההולך ומצטמצם, ועשוי לסייע בשמירה עליהם