תכנית הקהילה ברהט

25/12/2017

רשות הטבע והגנים עוסקת בשמירה על חיות הבר. חיות הבר, למשל הנשרים נמצאים בסכנת הכחדה. הסכנה עבורם אף גדלה כאשר הם אוכלים פגרי צאן הנזרקים בשטח בצורה שאינה מבוקרת, דבר שגורם לעיתים להרעלות ומאפשר מזון זמין לכלבים משוטטים, ההולכים ומתרבים על חשבון חיות הבר. לתכנית שמירה על הסניטציה שותפים המשרד ללהגנת הסביבה ומשרד החקלאות. כחלק מהתכנית נעשית פעילות חינוכית קהילתית עם תושבי רהט והסביבה שמטרתה לתת לתושבים כלים לשמירה על סביבה בריאה יותר.

תכנית קהילה ברהט

תכנית הקהילה היא חלק מתכנית כוללת שמטרתה שמירה על חיות הבר וטיפול בסניטציה. מטרת התכנית הקהילתית היא להעלות מודעות לצורך בפינוי פסדים (פגרי הצאן) מהשטח ובכך לשמור על סביבה בריאה ונעימה יותר עבור התושבים ולצמצם הפגיעה בחיות הבר.

לצורך מימוש התכנית גויסו פקחים של רשות הטבע והגנים הנותנים מענה לציבור התושבים ומפנים את הפגרים ברכבם. כמו כן, גויסה רכזת קהילה שמטרתה להעלות את המודעות והחשיבות של הנושא.

התכנית החינוכית קהילתית פונה את מגוון רחב מאוד של קהלי יעד:

בשנת תשע"ז כ- 10,000 תלמידי כיתות ה' עד ט' בבתי הספר בישובים רהט, לקייה ותראבין נחשפו לשיעור בנושא שמירת טבע!

התכניות מועברות בבתי הספר באמצעות קבוצת סטודנטיות מרהט. הן נבחרו בקפידה, עברו הכשרה מקצועית ומקיפה לתחומי הידע – שמירת טבע, סנניטציה ועוד, וקבלו מיומנויות בהדרכה.

לראשונה ברהט התקיימה בקיץ קייטנה בהובלת המתנ"ס, שעסקה בשמירת טבע וסביבה, ומעבר לפעילויות היצירה והמשחקים בנושא  ילדי הקייטנה יצאו לטיול רגלי בשמורת טבע באזור, הובילו מבצע ניקיון בנחל גרר ואף חתמו  על אמנה המחייבת אותם לשמור על הניקיון במרחב הציבורי.

מורים המלמדים בבתי הספר הם קהל יעד חשוב ביותר. היכולת שלהם להוביל שינוי ולהשפיע על התלמידים בקהילה היא עצומה. זו הסיבה שנפתח קורס למורים דרך מרכז פסג"ה בישוב, המקנה למשתתפים בו גמול השתלמות. הקורס עוסק בנושאים כמו השמירה על נחלת הכלל, סוגיות נבחרות בשמירת טבע, חיות הבר וביכולת של כל אחד ואחת להשפיע על שינוי המצב הקיים.

בנוסף, מתקיימים סיורים ומפגשים עם גורמים נוספים מקרב הקהילה ברהט  בהם קבוצות נשים, מגדלי צאן, אימאמים, מנהלי בתי הספר ועוד.

רבחה אלקרינאוי, רכזת הקהילה המובילה את התכנית ברהט מספרת על רגע משמעותי עבורה: "כאשר פקח הסניטציה מתקשר ומספר על טלפון שקיבל מתלמיד, ששמע עליו בשיעור, וביקש שיבוא לפנות פגר לפני שאבא שלו זורק אותו לוואדי – זו עבורי הצלחה".