תלמידי בית הספר יובלים עושים למען הטבע

מאת: אתי נפרין, רכזת קהילה מרחב שרון 23/01/2017

ילדי ביה"ס יובלים בצורן יצאו ביום שישי האחרון עם רשות הטבע והגנים לשמורת טבע קדימה מוכנים למשימה. תלמידי שכבה ו' מאמצים מזה מספר שנים את שמורת הטבע קדימה, הם הכירו ולמדו על השמורה הקטנה והמיוחדת הנמצאת במרחב השרון סמוך לישוב קדימה.

תלמידי בית הספר יובלים עושים למען הטבע בשמורת טבע קדימה
תלמידי בית הספר יובלים עושים למען הטבע בשמורת טבע קדימה, תלמידי בית הספר יובלים עושים למען הטבע בשמורת טבע קדימה

מה מיוחד בשמורת הטבע קדימה?

השמורה משמרת את נוף השרון בעבר עם עצי אלון תבור , פרחי איריס הארגמן ועוד צומח מיוחד לאזור זה.

יאללה, לעבודה!

התלמידים הפשילו שרוולים, שינסו מותניים, לבשו כפפות ויצאו לעקור מיני צומח פולשים המונעים מהצמחייה המקומית ללבלב ולפרוח בשמורה. הם גם ניקו את השמורה מאשפה, ולאחר יום לשהם בשטח השמורה שינתה את פניה לטובה.

מהו מין פולש? למה צריך לעקור אותו?

מין פולש הוא מין שהגיע , הופץ, על ידי האדם לאזור שמחוץ לתחום תפוצתו הטבעית, והצליח להתרבות ולתפוס את בית הגידול של מינים מקומיים.
הילדים עקרו את הצמחים: טיונית החולות, צלקנית נאכלת, חמציץ נטוי. טיונית החולות שמוצאו בדרום-מזרח ארצות הברית הובא לארץ לצורך ייצוב חולות, בשנים האחרונות חלה התבססות והתפשטות לשטחים נרחבים ובכך מאיימת על הצמחייה המקומית.. הצלקנית הובאה ארצה מדרום אפריקה כצמח גינות והיום פולשת לשטחים רבים ומאיימת על הצמחייה המקומית. הצלקנית גורמת לשינוי חומציות הקרקע, ובכך יוצרת הפרעה לבית הגידול. זו הסיבה שצוותי רשות הטבע והגנים עוקרים אותה ומפנים מקום לאיריס הארגמן.

עקירת מינים פולשים חייבת להיות בהיתר מיוחד ובהנחיה של צוותי רשות הטבע והגנים בלבד.