תצפית מפתיעה - זוג חדש במפרץ

07/09/2020

הצבה הירוקה שני שלא נצפתה בחצי השנה האחרונה במפרץ אילת נצפתה אמש עם בן זוג חדש.
הצבה הירוקה חזרה למפרץ לאחר חצי שנה ונצפתה באור אחרון כשלצידה צב ירוק בוגר שלא נצפה עד כה במפרץ אילת.

צבת ים ירוקה
צבת ים ירוקה, צבת ים ירוקה. צילם עומרי עומסי - פקח ים סוף ברשות הטבע והגנים

ד"ר יניב לוי אקולוג ומנהל מרכז הצלת צבי ים ברשות הטבע והגנים: אנחנו מקבלים תצפיות מצולמות של צבי ים ונכנסות למערכת ממוחשבת כחלק מהמחקר שאנחנו מקיימים על הצבים. לאחר בדיקה שמחנו לראות כי הצבה הירוקה שני נראתה עם זכר שטרם נצפה במפרץ אילת. מדובר בצב ירוק בוגר מינית ככל הנראה מעל גיל 30.
אני מעריך שהצב הגיע מים סוף או מהאוקינוס ההודי.
הצבה הירוקה מגיעה אלינו באופן תדיר וקיבלנו מספר תצפיות שלה בעבר, שמחתי לראות שהיא שבה הפעם אחרי תקופה של חצי שנה בה לא נצפתה, ועוד עם זכר ירוק חדש.
תצפית מתועדת של זוג צבים ירוקים יחד הנה נדירה באילת. אני שמח לדעת שהיא מסתדרת בים ומצליחה להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניה.

עומרי עומסי מתאר את חווית המפגש התת ימי עם הזוג: "זו חוויה מרגשת ועוצרת נשימה להיפגש עם צב ירוק מתחת למים. את שני אני ראיתי מספר פעמים בעבר אבל הפעם ראיתי זכר שאינו מוכר מסתובב סביבה. זאת הפעם הראשונה שראיתי זוג צבים ירוקים יחד מתחת למים. לא רציתי להפריע ולכן לא התקרבתי אליהם רק התבוננתי במפגש הזוגי.

המרכז הארצי להצלת צבי ים מופעל משנת 1999 על ידי רשות הטבע והגנים, הא​מונה על הגנת חיות הבר בישראל. המרכז אחראי לשיקום, שמירה וחיזוק אוכלוסיות צבי הים בישראל. מצורך זה, במרכז ההצלה מטפלים בצבי הים פצועים, הצבים עוברים טיפולים רפואיים, ניתוחים לפי צורך ושיקום עד החלמתם והשבתם לים. בשנת 2002 הוקם גרעין רבייה לצב הים הירוק בשל מצב האוכלוסיה הקריטי. בנוסף, מרכז ההצלה מרכז את המידע על צבי הים בישראל. מבצע ושותף למחקרים בארץ ובעולם, מבצע הגברת מודעות במדיה, בהדרכות וע"י הפעלת מתנדבים.

בזכות תיעוד הצבים ניתן ללמוד רבות עליהם. למעונינים, ניתן לעקוב אחר צבי ים שהוצמד להם משדר לוויני כחלק ממחקר – לחצו כאן

את הצב ראה אזרח בשם עופר אשר החליט להעניק לו את השם בובי פישר.

נתקלתם בצב ים באילת? תעדו ותדווחו.

בפייסבוק פועל דף המרכז תצפיות צבי הים מהמפרץ

אם תיעדתם צב אשר לא מוכר לנו עדיין, תזכו לבחור לו בשם.

נוסף על צוות העובדים, אחזקת מרכז ההצלה בשוטף ובחירום עומדת על בסיס רחב של מתנדבים אוהבי חיות וטבע מכל תחומי החיים המקדישים מזמנם הפרטי למען צבי הים.

במידה ומצאתם צב ים פצוע או במצוקה, נא לדווח למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639* ולהביא את צב הים לטיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת.