הכרישים באים: תחנת הסברה מיוחדת למבקרים הוקמה בחופי חדרה

08/12/2022

הצטרפו אלינו לתצפית מרהיבה על להקת כרישים שמידי חורף מגיעה לבקר בחופי חדרה וללימוד קצר על טורפי-העל המצויים בסכנת הכחדה.
שימו לב: הכניסה למים באיזור אסורה!

תחנת הסברה, כרישים בחדרה.jpeg
תחנת הסברה, כרישים בחדרה.jpeg, עמדת ההסברה בנחל חדרה

תחנת ההסברה ותצפית על הכרישים תפעל בחודשים דצמבר עד אפריל 2022 – למעט בימים גשומים,
בתאריכים:

10.12, 17.12, 23.12, 7.1, 21.1, 27.1, 11.2, 18.2, 24.2, 4.3, 18.3, 1.4

כשבחוץ קריר ומי הים חמימים, בחופי חדרה מתחילים לבצבץ סנפירים. מידי חורף, פוקדים אורחים לא צפויים את מימי תחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה. עשרות כרישים מגיעים לכאן ונהנים מזרמי המים החמים שנפלטים לים מהתחנה.

כך, הפכה חדרה למקום עלייה לרגל עבור צוללנים ומטיילים סקרנים מרחבי העולם, שבאים לחזות בטבע במיטבו. מודבר בתופעת טבע ייחודית ומסתורית בקנה מידה עולמי. עדיין לא ברור מדוע להקת הכרישים הזו מגיע דווקא לכאן.

למרות הסקרנות והרצון הטוב להכיר את הכרישים מקרוב, רוב המבקרים אינם מודעים לכללי הזהירות הנדרשים ולעובדה כי הכרישים נמצאים בסכנת הכחדה.

שימו לב: הכניסה למים באיזור אסורה!

 

להתבונן, להכיר, לשמור

לאור זאת, מספר גופים – ביניהן רשות הטבע והגנים – חברו לשיתוף פעולה מבורך להפעלת תחנת הסברה מקצועית על עולמם של הכרישים, שתוצב בסמוך לתצפית על התקהלות הכרישים באזור תחנת הכוח בחדרה.

למה צריך תחנת הסברה?

לאור יחסי הציבור הגרועים שנעשו לכרישים בקולנוע, מעטים מודעים לעובדה כי הכרישים מצויים בסכנת הכחדה והם מוגדרים כ"ערכי טבע מוגנים". לעומת זאת, רובינו מודעים לעובדה שצלילה לצד כרישים עלולה להיות מסוכנת – ועדיין, יש כאלו שסקרנותם גוברת ובוחרים להסתכן.

בשביל כל אלו ואחרים מוקמת תחנת ההסברה, כדי להנחות את המבקרים כיצד יש לצפות בכרישים באופן בטוח וזהיר, לשמור על קיומם ולהבטיח את המשך הגעתם לחופינו מדי חורף. בתחנת ההסברה יינתנו הסברים מקצועיים ומרתקים על עולמם של הכרישים, חשיבות קיומם למערכת האקולוגית ומהן הדרכים לעזור לנו לשמור עליהם בעולמנו.

מדריכי תחנת ההסברה ישמחו לספר לכם על עולמם של הכרישים ולכוון אתכם אל נקודת התצפית הנוחה ביותר לפי תנאי המקום ומזג האוויר.

הנחיות בסיסיות לתצפית הכרישים:

 • אין לפגוע בכרישים או להטרידם.
 • אין להשליך מזון לכרישים, שכן הזנה זו משבשת את אורח חייהם הטבעי ועשויה ליצור אצלם קשר בין בני אדם למזון.
 • אין לגעת בכרישים או לרדוף אחריהם במים, מאחר וכמו כל חיית בר גם התנהגות הכרישים עשויה להיות בלתי צפויה (בייחוד אם אתם שואפים לחיות חיים שמחים ומלאים עם כל איברי גופכם).
 • יש לשמור על מרחק בטוח מהכרישים.
 • הצלילה באתר הכרישים אסורה ומסוכנת עקב זרמים חזקים, פסולת דיג מסוכנת (קרסים, חוטי דיג) וראות גרועה.
 • מומלץ להצטייד במשקפת.

אם התאמצתם ובאתם עד כאן, זכרו כי הטבע, כידוע, אינו "תוכנית כבקשתך" ולא בכל רגע נתון תוכלו לראות את הכרישים. ככל שהים רגוע יותר כך מתרבה הסיכוי למפגש עימם.

מיהם התיירים המימיים?

 • להקת הכרישים המגיעה לחופי ישראל מונה כ-20-30 כרישים.
 • הכרישים משתייכים לשני מינים: עפרורי וסנפירתן. ניתן להבחין בהם בקלות בזכות סנפירי הגב הבולטים שלהם.
 • אורכו של הכריש העפרורי כ-4 מטר, משקלו כ-350 ק"ג וסנפירי הגב שלו מעוגלים במקצת.
 • כריש הסנפירתן קטן יותר מחברו. אורכו כ-2.5 מטר ומשקלו כ-100 ק"ג.
 • שני המינים נמצאים בסכנת הכחדה.

"כרישים בים התיכון סובלים מדלדול רב בגודל אוכלוסיותיהם בגלל דיג יתר ופגיעה לא מכוונת מדיג. לעיתים כרישים שנִדֹגים לֹא בכוונה נזרקים חזרה לים גוססים או מתים. בישראל, כרישים הם ערך טבע מוגן וחשיבותם רבה בשמירה על מערכות אקולוגיות ימיות. היות והם טורפים, הם מדללים את מספר בעלי החיים החלשים והאיטיים במערכת, ובכך מחזקים מינים אחרים ואת הסביבה הימית כולה", מסביר מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים, יגאל בן ארי. "תחנת ההסברה היא חלק מתכנית פעולה רחבה של הגופים המעורבים בקידום הנושא למען הציבור".

תחנת ההסברה והתצפית על הכרישים תפעל החל מה-1 בדצמבר ועד אפריל 2019 מדי שבת בין השעות 15:00-10:00 , למעט בימים גשומים. ההגעה לנקודת ההסברה מכביש החוף היא דרך פנייה מערבה במחלף אולגה ומשם נסיעה עד חניון פארק נחל חדרה, מדרום לתחנת הכוח.

נתקלתם בפגיעה בכרישים? דווחו למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639* או ביישומון SeaWatch.

 

שותפי הפרויקט: רשות הטבע והגנים, הרשות לצלילה ספורטיבית – משרד התרבות והספורט, תחנת מוריס קאהן לחקר הים – אוניברסיטת חיפה, עיריית חדרה, נחלים – החברה לפיתוח תיירות חדרה, החברה להגנת הטבע, עמותת כרישים בישראל, עמותת אקואושן, ההתאחדות הישראלית לצלילה.

לוגו חברת נחלים לוגו עיריית חדרה לוגו משרד התרבות והספורט לוגו עמותת כרישים בישראל
לוגו החברה להגנת הטבע לוגו התאחדות הצלילה לוגו תחנת מוריס קאהן לחקר הים לוגו עמותת אקואושן לוגו כרישים בזרם