ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
צילם עמיר אלוני
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את גן לאומי בית שאן

ההסטוריה, המורשת, הטבע


גן לאומי בית שאן אוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. מעל כל אלה מתנשא התל הגבוה שבו שכנה בית שאן המקראית. בלב הגן הלאומי עובר נחל חרוד, נחל שמימיו זורמים כל ימות השנה המשיכו את החוייה עם "לילות שאן" – מייצג אור קולי בלתי נשכח מרדת החשיכה.

מוקדי העניין העיקריים

 • לילות שאן – מיצג אור-קולי מרהיב המוצג לאחר רדת החשכה. לחץ כאן.
 • המבואה – דגם העיר הרומית-ביזנטית ותצפית על האתר.
 • התאטרון הרומי – השרידים המרהיבים ושחזור התאטרון מהמאה השנייה לסה"נ.
 • בית המרחץ המערבי – שרידי בית המרחץ הגדול של בית שאן, שפעל בתקופה הביזנטית. השרידים שנותרו מבית המרחץ מעניקים הזדמנות להכיר את הפן הזה של החיים בעת ההיא.
 • הקרדו המשוחזר (רחוב פלדיוס) – רחוב סלול אבני בזלת שאורכו כ-150 מ'. בצדדיו נותרו שדרות עמודים ושרידי מבנים מרשימים.
 • הסיגמה ופסיפס טיכה – כיכר חצי עגולה ששימשה למסחר ולבילוי. באחד החדרים שסביב הכיכר פסיפס, ובו גם דמותה של טיכה, אלת המזל של העיר.
 • המקדש הרומי – שרידי מקדש גדול. ארבעת עמודי הענק שבחזיתו קרסו ברעידת האדמה של שנת 749, ומאז הם מוטלים על הארץ בדיוק באותו המצב.
 • הפרופיליאון (מבנה השער) – שרידי שער בעל שלושה פתחים. נראה שדרך השער הזה נכנסו תהלוכות אל מקדש שהתנוסס בראש התל.
 • הנימפיאון – שרידי מזרקה ציבורית מפוארת ומעוטרת. המונומנט (המבנה) המרכזי – שרידי מבנה שנמצא במפגש הרחובות הראשיים של העיר בית שאן בתקופה הרומית ובתקופה הביזנטית.
 • הדקומנוס (רחוב סילוואנוס) – רחוב מרוצף אבני בזלת. בצדי הרחוב התגלו שרידי חנויות וברכת מים גדולה.
 • הבזיליקה (אגורה) – שרידי השוק הפתוח שפעל בתקופה הביזנטית.
 • רחוב הגיא – רחוב מרוצף אבני בזלת המוליך ל"גשר הקטוע" הנטוי על נחל חרוד.
 • הגשר הקטוע – שרידי גשר מרשים מהתקופה הרומית, שהוביל אל השער הצפוני של בית שאן בתקופה הביזנטית ובתקופה הרומית.
 • תל בית שאן – שרידי התל המקראי. מראש התל תצפית מרהיבה על בית שאן ועל עמק המעיינות.
 • בית המרחץ המזרחי – בית מרחץ גדול, שנחשף בחלקו, בין רחוב סילואנוס לתאטרון.
 • שירותים ציבוריים – מבנה ובו חצר מוקפת עמודים. בקירות החצר נקבעו 57 מושבי אסלה.
 • מתחם פולחני – מכלול דתי, ובו מקדש, מזבחות ונימפיאון-מזרקה.

פירוט

 • לילות שאן – מיצג אור-קולי מרהיב המציג את הממצאים באתר ומספק חוויה רב-חושית.
 • המבואה – דגם העיר הרומית-ביזנטית ותצפית על האתר. סמוך למבואה חנות מזכרות ומזנון.
 • התאטרון הרומי – התאטרון, ובו כ-7,000 מקומות ישיבה, הוקם בסוף המאה השנייה לסה"נ. גוש המושבים הנמוך, ובו 23 שורות, שרד בשלמותו. מחוץ לתאטרון נמצא טור היקפי של אוֹמנוֹת שתמכו, כנראה, בקמרון שהקיף את התאטרון מבחוץ ונשא עליו גוש מושבים שלישי. הסקנה (סצנה), הקיר שמאחורי הבמה, התנשאה לגובה 21 מ', כגובה המושבים.
 • בית המרחץ המערבי – בית המרחץ הגדול נבנה בסוף המאה הרביעית לסה"נ ופעל לאורך כל התקופה הביזנטית. אורכו 100 מ' ורוחבו 90 מ'. בבית המרחץ הייתה חצר מוקפת סטווים, שמסביבה, משלושת אגפיה, מבחוץ, פנו אליה חדרים, רובם מרוצפים בפסיפסים או באריחי שיש צבעוני. החצר המרכזית שימשה פלסטרה – מקום לאימון גופני. בבית המרחץ היו שמונה אולמות וארבע ברכות רחצה פתוחות ומוקפות עמודים. בין הברכות עמדו מזרקות.
 • הקרדו המשוחזר (רחוב פלדיוס) – אורך הרחוב כ-150 מ', והוא נקרא על שמו של המושל שבנה את הסטיו שלצדו. השם נזכר בכתובת שנמצאה ברחוב. רצפת הסטיו הייתה מכוסה כולה פסיפסים. הרחוב נסלל בין התאטרון למקדש, באמצעו קטע מרוצף אבני בזלת שהונחו בדגם אִדרה, ומתחתיו עברה תעלת ניקוז. לצד קטע זה נבנה סטיו, שעמודיו נשאו כותרות יוניות ורצפתו כוסתה בפסיפסים. הרחוב היה רחוב מסחרי ובסטיו פעלו חנויות.
 • הסיגמה ופסיפס טיכה – כיכר חצי עגולה בצדו המערבי של הרחוב. כתובת שהתגלתה במקום מכנה את האתר "סיגמה", כנראה משום שצורת הכיכר הזכירה את צורת האות היוונית סיגמה. הסיגמה שימשה מרכז למסחר ולבילוי. על פי כתובות שנמצאו במקום, היא נבנתה בימי תיאוסוביוס בן תיאוסוביוס, מושל הפרובינקיה פלשתינה סקונדה (בשנת 570 למניין סקיתופוליס, היא שנת 507 לסה"נ). סביב הסיגמה נבנו 12 חדרים או חנויות, וכן שלושה אפסיסים בצדי הרחבה ובמרכז. במרכז הפסיפס שבאחד החדרים מופיע מדליון ובו דמותה של טיכה, אלת המזל של העיר. היא מתוארת כאישה שעל ראשה כתר דמוי חומה בעלת שיניות ומגדלים, ובידה קרן שפע שבה פֵּרות ועץ תמר.
 • המקדש הרומי – המקדש נבנה לפני הנימפיאון, בצומת הרחובות הגדול של בית שאן. שרידי המקדש הנראים כיום באתר נבנו במאה השנייה לסה"נ. המקדש נהרס כנראה במאה הרביעית, בימי השלטון הנוצרי. המקדש מרכזי, גדול ומפואר, ועם זאת, אין לדעת בבטחה למי סגדו כאן. חזית המקדש פונה לצפון-מערב, והיה בה אולם קדמי שבחזיתו ניצבו ארבעה עמודי ענק שגובהם 9.5 מ' ומשקלם כ-25 טונות כל אחד, שסותתו מאבן אחת. בראש העמודים היו כותרות קורינתיות גדולות שתמכו בגמלון. הגמלון התנשא, כנראה, לגובה 14 מ', ואל המפלס עלה גרם מדרגות רחב. העמודים וכותרותיהם קרסו ברעידת האדמה של שנת 749, והם מוטלים על הארץ כפי שהותיר אותם רעש האדמה. על המדרגות, על אדן של פסל, נתגלתה כתובת יוונית חשובה, וזה תרגומה: "במזל טוב, תושבי העיר ניסה סקיתופוליס, עיר קדושה ועיר מקלט, אחת הערים היווניות של קוילה סוריה, הקדישו [את הפסל הזה לכבוד] הקיסר מרקוס אורליוס אנטוניוס אוגוסטוס על ידי הקורטור תאודורוס בן טיטוס".
 • הפרופיליאון (מבנה השער) – מצפון למקדש, מצדו השני של הרחוב, התגלו שרידי שער בעל שלושה פתחים, ולפניו מערכת של אומנות אבן גדולות שביניהן עמודים. מעבר לשער נתגלו שרידי אולם, שבשניים מקירותיו היו גומחות. מכלול מפואר זה שימש, כנראה, בית שער של הדרך שעלתה מן המקדש שלרגלי התל אל המקדש שהתנוסס בראש התל. נראה שהשער שימש לתהלוכות דתיות.
 • הנימפיאון – הנימפיאון נבנה מול הסטיו, מצפון-מערב למונומנט (למבנה) המרכזי. זהו מבנה בעל חזית מפוארת ששימש מזרקה ציבורית. כתובת הקדשה, שזמנה סמוך לשנת 400 לסה"נ, מציינת את בניית הנימפיאון, אולם היא מדברת על בנייה מחודשת. הנימפיאון הקדום נבנה במאה השנייה לסה"נ. העיטור האדריכלי של הנימפיאון הוא מן העיטורים המעולים שנמצאו בארץ. המים זרמו לברכה רדודה שבחזיתו מתוך צינורות שמאחורי הנימפיאון. מבנה הנימפיאון שילב פאר רב וקרירות נעימה. גובהו של המבנה היה כ-13 מ' מעל הרחוב. גם מבנה זה התמוטט ברעידת האדמה בשנת 749.
 • המונומנט (המבנה) המרכזי – במפגש הרחובות במרכז העיר הייתה רחבה מרוצפת, ומעליה התנשא מבנה עמודים מפואר. המבנה ניצב על מסד דמוי טרפז שגובהו 3.95 מ' מעל לרחבה. המסד היה בנוי בזלת ומצופה אבני גיר. פריטי שיש רבים שנמצאו במפולת לרגלי המסד מעידים שהמבנה היה בניין עמודים מפואר ובראשו קשתות. אף שאי אפשר לשחזר את המבנה כולו, הפריטים שנמצאו מעידים שבמבנה-העל היו קשתות שיש מעוטרות, ואפריז שהיה מעוטר בדמויות של חיות בתוך מדליונים של עלי אקנתוס.
 • הדקומנוס (רחוב סילוואנוס) – הדקומנוס הוא רחוב מרוצף אבני בזלת, שעלה מהמונומנט המרכזי לכיוון דרום-מזרח. בצדו הדרומי-מערבי תחם את הרחוב קיר בזלת עבה שהותקנו בו חנויות קטנות שקורו בקמרונות. בחזית הסטיו, במקביל לרחוב, הייתה ברכת נוי מוארכת (487 מ' אורכה, ו70 ס"מ עומקה). בתקופה הביזנטית, בראשית המאה השישית לסה"נ, נסלל על התוואי הרומי רחוב חדש במפלס גבוה יותר, ועל הברכה נבנה אולם חדש שתקרתו נשענה על עמודי הסטיו. בתקופה האומיית יצא האולם מכלל שימוש, ובמקומו הוקמו 18 חנויות שבחזיתן סטיו שנישא על עמודים וקשתות. ברעידת האדמה של שנת 749 נפלו עמודים ומבנים. קטע מחזית החנויות שוחזר. כתובת שנמצאה במקום מזכירה עורך דין מסקיתופוליס ושמו סילוואנוס, שהיה מעורב בהקמת האולם.
 • הבזיליקה (אגורה) – הבסיליקה הוקמה בתקופה הביזנטית, והייתה שוק פתוח, מוקף בסטווים. במאה השישית צומצם שטח הבסיליקה, וליד השער הצפוני-מזרחי נבנה בזאר בסגנון "מזרחי", במגמה לפתח את המסחר בעיר. בבזאר היו 21 חנויות בארבע שורות, וביניהן שתי סמטאות.
 • רחוב הגיא – סמוך לבסיליקה הוקם צומת שבו נפגשו שלושה מהרחובות המרכזיים של העיר. הארוך והחשוב שבהם כונה בפי החופרים רחוב הגיא, משום שהוא נמשך במקביל לאפיק נחל עמל. הרחוב נמשך מהצומת המרכזי עד לשער העיר, לכיוון צפון-מזרח, ובחלקו היה הרחוב מרוצף אבני בזלת, ומדרכות נסללו משני צדדיו. רוחב הרחוב המרוצף כ-8 מ', ורוחבו הכללי – 24 מ'. משני צדי הרחוב ניצבו טורי עמודים נושאי קורות אבנים. העמודים ניצבו על אדנים ובסיסים, ובראשם היו כותרות קורינתיות. אורך הרחוב עד השער הצפוני-מזרחי היה כ-560 מ'. הוא חצה את נחל חרוד בגשר ענק. גובה העמודים, לרבות הבסיסים והכותרות, היה כ-6.9 מ'. משני צדי המדרכות המקורות נבנו חנויות שפתחיהן פנו אל המדרכות. עמודי הרחוב נמצאו נפולים בעקבות רעידת האדמה של שנת 749 לסה"נ.
 • הגשר הקטוע – שרידי גשר מרשים מהתקופה הרומית, הנטוי על נחל חרוד. הגשר הוביל מהשער הצפוני של בית שאן "שער דמשק", הנמצא בראש המדרון שמצפון לנחל חרוד. אורך הגשר היה 37 מ' ורוחבו – כ-18 מ'. הגשר קרס ברעש האדמה שפקד את האזור ב-18 בינואר, בשנת 749 לסה"נ. חלקיו המרשימים של הגשר שנותרו עומדים זכו לשיפוץ ולחיזוק.
 • תל בית שאן – גרם מדרגות תלול עולה לראש התל המקראי. בתל התגלו שרידי מבנים מתקופת השלטון המצרי ומבצר צלבני. מראש התל תצפית מרהיבה על הסביבה.
 • בית המרחץ המזרחי – בית מרחץ נוסף, גדול ומרשים, נחשף בחלקו בין רחוב סילוואנוס לתאטרון.
 • שירותים ציבוריים – ממזרח לחלק הדרומי של בית המרחץ נמצא אולם שירותים – לטרינה. המבנה כולל חצר מוקפת עמודים, מרוצפת בפסיפס, ומשלושת צדדיה – סטווים. אל קירות הסטווים הוצמדו אדני שיש מוארכים, וכך נוצרו 57 מושבי אסלה. מתחת למושבים הותקנו תעלות ביוב שעברו בהן מים זורמים, וניקזו את השפכים אל מערכת הניקוז העירונית.
 • מתחם פולחני – מכלול דתי ובו מקדש, מזבחות ונימפיאון. המקדש נבנה על פודיום ריבועי מוגבה, שמדרגות הובילו אליו. על המזבחות נכתבו כתובות.
ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי בית שאן

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00
יצירת קשר
טלפון: ‎04-6587189, *3639- לילות שאן - יש להתקשר בין השעות 8:00 - 16:00 פקס: ‎04-6581899 לאינסטגרם של גן לאומי בית שאן
הנגישות באתר

חניות, מערך כניסה הכולל בית שימוש, חנות מזכרות ומזנון. אתר העתיקות מונגש חלקית בלבד: חלק מהתיאטרון הרומי כולל תחנת שמע מותאמת ללקויי שמיעה, בית המרחץ ורחובות העיר הרומית המשוחזרים. גישה לסרט הפתיחה למופע "לילות שאן". למידע נוסף


עלוני מידע להורדה
כניסת כלבים

מותרת – קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה למידע נוסף


פקח צעיר

מצורפת חוברת הפעלה לכל המשפחה הקישו כאן


פעילויות נוספות באתר

פעילויות שניתן לקיים בגן לאומי בית שאן למידע נוסף


לפעילויות בגן לאומי בית שאן
איך להגיע?

הגן הלאומי נמצא בתוך העיר בית שאן, בכניסות לעיר שלטי הכוונה אל האתר קו 412 מירושלים לעפולה לפרטים מודיעין אגד

כתבו בוויז: גן לאומי בית שאן
ABC4354FTydfytd^%$

בקרוב ניתן יהיה לרכוש כרטיס אונליין

רכישת מינוי מטמון
דמי כניסה חיזיון אור קולי
סוג מחיר
מבוגר ₪ 28.00
ילד ₪ 14.00
מבוגר בקבוצה ₪ 24.00
ילד בקבוצה ₪ 12.00
סטודנט ₪ 24.00
אזרח ותיק ₪ 14.00
סוג מחיר
מבוגר ₪ 55.00
ילד ₪ 45.00
מנוי ₪ 28.00
אזרח ותיק ₪ 28.00
סטודנט ₪ 45.00
חייל בשירות חובה ₪ 45.00
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות

לוח פעילויות

נובמבר, 2019

ראשון

שני

שלישי

רביעי

חמישי

שישי

שבת

-

-

-

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

נפלאות בית שאן העתיקה22.11.2019בואו להכיר את חיי התושבים הרומיים. Comments on card close: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים

לכל הפעילויות שלנו ברחבי הארץ
ABC4354FTydfytd^%$

מפת האתר

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

חדשות

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

גנים לאומיים ושמורות טבע בסביבה

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן אוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. ...

פארק המעיינות

פארק המעיינות

פארק שכולו מעיינות שופעי מים, והם עושים את המקום לגן עדן קטן....

(גן לאומי גן השלושה (הסחנה

(גן לאומי גן השלושה (הסחנה

פארק מים מפורסם במערב עמק המעיינות (עמק בית שאן). ייחודו של גן השלושה במעיינותיו...

גן לאומי בית אלפא

גן לאומי בית אלפא

בגן לאומי בית אלפא שרידים מרשימים של בית כנסת מתקופת התלמוד ובו פסיפס מן המפוארי...

שמורת טבע גלבוע

שמורת טבע גלבוע

שמורת טבע גלבוע נמצאת במדרון ההר, המתנשא זקוף מעל עמק חרוד ובקעת בית שאן. אל הגל...

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן מציג למבקרים את בלוואר – מבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

שמורת טבע אלות סירין

שמורת טבע אלות סירין

שמורת טבע אלות סירין היא אי של טבע בין שדות מעובדים. ברמת הבזלת רחבת הידיים נובע...

שמורת טבע נחל תבור

שמורת טבע נחל תבור

בדרכו ממורדות התבור לבקעת הירדן חוצה נחל תבור את רמת הבזלת של מזרח הגליל התחתון....

גן לאומי חמת טבריה

גן לאומי חמת טבריה

בגן לאומי חמת טבריה מוצג לראווה אחד הפסיפסים המרהיבים ביותר של בתי הכנסת הקדומים...

גן לאומי תל מגידו

גן לאומי תל מגידו

מגידו נמנתה עם הערים החזקות והחשובות בכנען. שרידי הארמונות, המקדשים, השערים ומער...

גן לאומי ציפורי

גן לאומי ציפורי

ציפורי הייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בציפורי חיה אוכל...

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

מצוק הארבל, המתנוסס מעל הכנרת, משקיף לגולן ולחרמון ומהווה את לבה של שמורת הטבע א...

גן לאומי שדה עמודים

גן לאומי שדה עמודים

עמוד שצורתו לב המתרומם מעל שדה ירוק בבקעת בית נטופה, משקוף אריות וכתובות בארמית....

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי משמר שרידים מרשימים של מנזר וכנסייה מהתקופה הביזנטית. על פי המסור...

(פארק (גן לאומי) שומרון (סבסטיה

(פארק (גן לאומי) שומרון (סבסטיה

תל שומרון אוצר את שרידי העיר שומרון, בירת ממלכת ישראל, ואת שרידיה המרהיבים של הע...

הר גריזים

הר גריזים

הר הברכה - בראש הר גריזים נחשפו שרידי המתחם המקודש הקדום של השומרונים, וסביבו שר...

שמורת טבע אלוני אבא

שמורת טבע אלוני אבא

יער אלוני אבא הוא יער אמיתי: שלכת סתיו זהובה, משטחי עשב ירוקים בחורף ושפע פרחים ...

שמורת טבע נחל אל על

שמורת טבע נחל אל על

השחמט של הטבע: מפל שחור ומפל לבן נחל אל על בגולן מתחתר בסלעי בזלת ויוצר קניון ...

גן לאומי בית שערים

גן לאומי בית שערים

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

שמורת טבע הר עצמון

שמורת טבע הר עצמון

שמורת טבע הר עצמון מציעה את המיטב של הגליל התחתון: העפלה לנקודת תצפית מרהיבה, צמ...

גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום משקיף על נופי הקסם של חופי הכנרת. תמצאו כאן מעיינות ואתרי טבע,...

גן לאומי יודפת העתיקה

גן לאומי יודפת העתיקה

ביודפת נחשפים השרידים המרגשים של העיר שמרדה ברומאים והחזיקה מעמד נגד חילותיו של ...

גן לאומי נחל צלמון

גן לאומי נחל צלמון

מסלול קצר בפלג זורם שיש בו הכול: בריכות רדודות של מים צלולים, עצי חורש ושרידי טח...

(שמורת הטבע מג

(שמורת הטבע מג'רסה - הבטיחה (בקעת בית ציידה

נקודת מפגש ייחודית שמנקזת אל הדלתא שנוצרה בה של כמה מנחלי הגולן החשובים בדרכם לכ...

גן לאומי כורזים

גן לאומי כורזים

גן לאומי כורזים משמר שרידים מרשימים של כפר יהודי מתקופות המשנה והתלמוד, ובהם שרי...

שמורת טבע גמלא

שמורת טבע גמלא

בשמורת הטבע גמלא מתקיים שילוב נדיר של טבע ונוף עם סיפור אנושי היסטורי מרתק....

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת נחל המשושים הינה חלק משמורת יער יהודיה שבמרכז הגולן. בשמורה קניונים עמוקים...

שמורת טבע יער יהודיה

שמורת טבע יער יהודיה

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות...

שמורת טבע עין אפק

שמורת טבע עין אפק

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה ומקורות נחל שרובם אבדו מן הארץ....

שמורת טבע נחל קנה

שמורת טבע נחל קנה

שמורת טבע נחל קנה היא שמורת הטבע הגדולה במערב השומרון. תמצאו כאן מעיינות שופעים ...

שמורת טבע חי בר בכרמל

שמורת טבע חי בר בכרמל

החי-בר שבכרמל מוקדש לגידול בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור ולהש...

שמורת טבע נחל המערות

שמורת טבע נחל המערות

חוויה פרהיסטורית במערות שבהן התגוררו בני אדם במשך מאות אלפי שנים, לצד טיולים רגל...

פארק הכרמל

פארק הכרמל

פארק הכרמל: גן לאומי ושמורת טבע הר הכרמל - ההר הירוק כל ימות השנה...

שמורת טבע נחל עמוד

שמורת טבע נחל עמוד

בשמורת הטבע נחל עמוד נמצא שילוב של טבע מיוחד במינו ושל מורשת האדם. בַּמקום נחל א...

שמורת טבע נחל תנינים

שמורת טבע נחל תנינים

נחל תנינים מזמן יחד את עולם הטבע העשיר של נחל איתן ורכס כורכר חופי, ואת פסגות הט...

שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון היא הגדולה בצפון הארץ. הרים נישאים, חורש סבוך, צמחים ובעלי חי...

שמורת איי דור–מעגן מיכאל

שמורת איי דור–מעגן מיכאל

שמורת טבע חוף דור הבונים

שמורת טבע חוף דור הבונים

רצועת חוף ציורית ויפה, רצועת החוף המפורצת ביותר בארץ. במקום שזורים יחד נופי פרא ...

שמורת ים דור-הבונים

שמורת ים דור-הבונים

שמורת ים דור-הבונים נושקת לקטע החוף המפותל והמפורץ בארצנו. בתחומי השמורה משגשגים...

גן לאומי קיסריה

גן לאומי קיסריה

עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס

גן לאומי תל חצור

גן לאומי תל חצור

תל חצור אתר מורשת עולמית המזוהה עם חצור המקראית – אולי הגדולה בערי ארץ ישראל בתק...

גן לאומי ושמורת טבע חוף גדור

גן לאומי ושמורת טבע חוף גדור

מצוק כורכר המזדקף לאורך רצועת חוף צרה יוצר נוף מן הדרמטיים בחופי ישראל...

שמורת טבע ביתן אהרון

שמורת טבע ביתן אהרון

טבע, פריחה ומורשת בגבעת הכורכר שבשרון – בית גידול שהולך ונכחד מנופי ישראל....

גן לאומי מבצר יחיעם

גן לאומי מבצר יחיעם

שרידי מבצר גדול ומרשים המשלב מבנים מהתקופות הצלבנית והעות'מנית. המבצר מספר גם את...

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם מציג מבנה מפואר של בית כנסת מימי התלמוד, במצב השתמרות נדיר. ליופיו...

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים החשובים והיפים באזור השרון. לפני שהוא נשפך לים, סמוך ...

שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

רצף של בתי גידול סלעיים עם חברות עשירות ומרהיבות ביופיין של בעלי חיים...

שמורת ים שקמונה

שמורת ים שקמונה

בדרום חיפה, מול תל ארכיאולוגי, השמורה מגינה על שוניות ייחודיות לחופי מזרח הים הת...

גן לאומי מבצר מונפור

גן לאומי מבצר מונפור

מבצר מתקופת הצלבנים, בנוי בראש שלוחה צרה ותלולה בגדתו הדרומית של נחל כזיב. המבצר...

שמורת טבע החולה

שמורת טבע החולה

שמורת הטבע החולה היא אתר בעל חשיבות עולמית לעופות מים ובית גידול לח חשוב ביותר ב...

שמורת טבע מורדות הגולן

שמורת טבע מורדות הגולן

מפלים זורמים בקניון בזלת ושרידי יישוב יהודי קדום...

שמורת ים ראש כרמל

שמורת ים ראש כרמל

רכס הכרמל הגירני משתפל אל הים התיכון בשמורה ייחודית...

שמורת נחל שילה עילי

שמורת נחל שילה עילי

שרידים מרשימים של מנזר מבוצר, המשקיף על הנפתולים האדירים של נחל שילה. ביום בהיר ...

שמורת טבע שער פולג

שמורת טבע שער פולג

רכס כורכר ובית גידול לח סביב פרצה קדומה ובה נחל פולג מבקיע נתיב לים התיכון. בשמו...

שמורת טבע בני ציון

שמורת טבע בני ציון

שמורת טבע בני ציון היא מעין אי מבודד של טבע בין שדות מעובדים. בחודשים ינואר-מרץ ...

גן לאומי ירקון

גן לאומי ירקון

בגן הלאומי ירקון שני מתחמים: מקורות הירקון ואפק, ושניהם יחד הם ריאה ירוקה ורוגעת...

גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב

גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב

מפרצי ים כחולים ונקרות סלע, רכסי כורכר וצמחים נדירים, אתרי הטלה של צבי ים, שרידי...

גן לאומי חוף השרון

גן לאומי חוף השרון

צוקי כורכר נישאים לאורך החוף בין נתניה להרצליה ובעורפם צמחייה שופעת, תצפיות נוף,...

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

שוכן על מצוק כורכר שפניו לחוף ימה של הרצליה. באתר מבצר צלבני מרשים – תפאורה רומנ...

אתר הטבילה קאסר אל יהוד

אתר הטבילה קאסר אל יהוד

אתר הטבילה בירדן הוא מקום מיוחד ומקודש לנצרות. במקום זה הנהר זורם בערבות יריחו ו...

(שמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט

(שמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט

נוף מדברי, שפיעת מים וצמחייה מגוונת, הם היוצרים את נווה המדבר המיוחד של שמורת הט...

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

עין מבוע הוא מעיין הפועם בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). זהו התיכון בסדר...

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

עין פרת הוא מעיין שופע מים, הנובע בקניון מדברי מרהיב עין. מלבד נחל זורם ובריכות ...

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

השמורה הימית הצפונית בישראל, עם מגוון גדול, משטחים סלעיים וקניון תת-ימי עמוק...

מוזיאון השומרוני הטוב

מוזיאון השומרוני הטוב

השומרוני הטוב מכניס אורחים

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק נבי סמואל הוא שילוב מרתק של אתר עתיקות, נופי מדרגות חקלאיות, מעיין הררי ובו...

מנזר אותימיוס

מנזר אותימיוס

מהחשובים שבמרכזי נזירות מדבר יהודה בתקופה הביזנטית. דרך שרידיו המרשימים המבקרים ...

שמורת טבע נחל אוג

שמורת טבע נחל אוג

נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע ודרכ...

גן לאומי חורשת טל

גן לאומי חורשת טל

חורשת טל היא אתר טבע ונופש. הגן הלאומי משתרע על פני 700 דונמים, ובו מדשאות רחבות...

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

נחל שניר (החצבאני) הוא הארוך במקורות הירדן. הנחל זורם כל ימות השנה, ולאורכו "יער...

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים שוכן במורדות המערביים של רכס הר הזיתים. זהו אי של טבע בלב הכר...

שמורת טבע ליפתא

שמורת טבע ליפתא

שמורת טבע ליפתא (מי נפתוח) משמרת מעיין נִקבה, מדרגות חקלאיות ובוסתנים בכניסה לי...

גן לאומי נחל רפאים

גן לאומי נחל רפאים

בגן לאומי נחל רפאים שבמבואות העיר ירושלים טרסות חקלאיות משמרות נופים קדומים, מעי...

שמורת טבע תל דן

שמורת טבע תל דן

מעיינות הדן ועיר מקראית

שמורת טבע נחל תקוע

שמורת טבע נחל תקוע

שמורת טבע נחל תקוע היא שילוב של קניון צר החוצה את הקמר המערבי של מדבר יהודה. בנק...

(שמורת טבע נחל חרמון (בניאס

(שמורת טבע נחל חרמון (בניאס

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

שמורת טבע יער הכפירה

שמורת טבע יער הכפירה

מעיין הררי, טרסות ובוסתנים ותיקים ונופי ערוצים תלולים – כל אלה מחכים לכם בשמורה ...

פארק (גן לאומי) קומראן

פארק (גן לאומי) קומראן

שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס...

גן לאומי עיר דוד

גן לאומי עיר דוד

אחד האתרים החשובים בגן הלאומי סביב חומות ירושלים הוא עיר דוד– מקום ראשית התהוותה...

אתר לאומי הקסטל

אתר לאומי הקסטל

הקסטל - האתר שמבשר את ירושלים.

(שמורת טבע נחל עיון (התנור

(שמורת טבע נחל עיון (התנור

שמורת הטבע נחל עיון, במעבר הנחל מעמק עיון ב"אצבע הגליל" אל עמק החולה, נמצא קניון...

(גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד

(גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד

מבצר נמרוד השוכן למרגלות החרמון, הוא המבצר הגדול ביותר שנותר בישראל מימי הביניים...

גן לאומי עין חמד

גן לאומי עין חמד

בפיתולי הדרך לירושלים, בפינה נסתרת וקסומה, שוכן הגן הלאומי עין חמד...

גן לאומי עין כרם

גן לאומי עין כרם

כרמי זיתים עתיקים וטרסות חקלאיות למרגלות שכונת עין כרם בירושלים...

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה

שמורת טבע הר טייסים

שמורת טבע הר טייסים

אתר ההנצחה הראשי של חיל האוויר ממוקם על פסגת הר בלב חורש ירוק ונשקפים ממנו מרחבי...

פארק (גן לאומי) הרודיון

פארק (גן לאומי) הרודיון

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבנאי הגדול...

מרחב דולב

מרחב דולב

מדרונות מכוסים חורש, מעיינות נסתרים, מערת התאומים המפורסמת ועוד הרבה הפתעות – כל...

שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

נחל דרגה הוא אחד מנחלי האכזב הגדולים במדבר יהודה, המתחיל בקו פרשת המים בדרום שכו...

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים הוא אתר נופש ובילוי ידוע לחובבי חוף הים, אבל הוא גם אתר טבע ...

שמורת טבע חורש עדולם

שמורת טבע חורש עדולם

מערות חצובות בסלע ושרידי מבנים קדומים נחבאים בין עצי חורש, בגבעות שופעות פריחה מ...

תל חברון

תל חברון

תל חברון הוא תל מקראי ובו שרידים של יישוב יהודי מהתקופה הרומית הקדומה והמאוחרת ו...

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין

''ארץ אלף המערות'' הגן מציג פלא אדריכלי קדום: אינספור מערות, אמפיתאטרון רומי, שר...

שמורת טבע עין גדי

שמורת טבע עין גדי

נווה המדבר עין גדי הוא הגדול בארץ. יש בו מעיינות ומפלים ולמרגלות המצוקים, ביתם ש...

שמורת ים חולות ניצנים ושמורת ים אבטח

שמורת ים חולות ניצנים ושמורת ים אבטח

שמורת טבע חולות ניצנים

שמורת טבע חולות ניצנים

השמורה משמרת את עולם הטבע של נופי חולות נודדים, חולות מיוצבים למחצה, שקעים ובהם ...

גן לאומי תל לכיש

גן לאומי תל לכיש

בתל לכיש התגלו ממצאים רבים המשתלבים בתיאור המקראי ובתבליטי לכיש המפורסמים שהתגלו...

גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון

גן  לאומי אשקלון משלב אתר עתיקות מרתק, פארק לבילוי בחיק הטבע וחוף רחצה נהדר. באת...

גן לאומי מצדה

גן לאומי מצדה

מצדה המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי, מסמלת את אחריתה של ממלכ...

שמורת טבע בתרונות בארי

שמורת טבע בתרונות בארי

שמורת טבע בתרונות בארי מפורסמת במרבדי הכלניות המכסים אותה בחודש פברואר. זהו רק ק...

שמורת ים שקמה

שמורת ים שקמה

השמורה הימית הדרומית ביותר בישראל לחופי הים התיכון עם מצע רך של חול...

גן לאומי תל ערד

גן לאומי תל ערד

תל ערד הוא אתר ארכיאולוגי מהחשובים בישראל. באתר נחשפו שרידי עיר כנענית מבוצרת ומ...

גן לאומי תל באר שבע

גן לאומי תל באר שבע

תל באר שבע, הוא תל מקראי חשוב – אחד משלושה מתקופת המקרא שאונסק"ו כלל ברשימת אתרי...

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור הוא פינה ירוקה במדבר על גדת נחל בשור. בלב מישורי הלס של הנגב המער...

גן לאומי ממשית

גן לאומי ממשית

גן לאומי ממשית - אתר מורשת עולמית, משמר את שרידיה של עיר נבטית מהתקופות הרומית ו...

שמורת טבע הר הנגב

שמורת טבע הר הנגב

שמורת הטבע הגדולה בישראל, במרחבים הפראיים שממערב למצפה רמון ומדרומה. השמורה כולל...

שמורת טבע אירוס ירוחם

שמורת טבע אירוס ירוחם

שמורת אירוס ירוחם משמרת ריכוז פריחה מרשים של אירוס ירוחם, שפרחיו הגדולים והיפים ...

מישור ימין

מישור ימין

מישור ימין משתרע על פני כ-100 קמ"ר בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה. במרכז המישור נ...

שמורת טבע מדבר יהודה

שמורת טבע מדבר יהודה

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים בבת אחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר ז...

שמורת טבע המכתש הגדול

שמורת טבע המכתש הגדול

שמורת הטבע המכתש הגדול הוכרזה בשנת 2006, והיא נמצאת בסמוך לעיירה ירוחם, על רכס '...

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב היא מהשמורות הגדולות בנגב, ובתחומה ארבע יחידות נוף: רכס...

גן לאומי קבר בן גוריון

גן לאומי קבר בן גוריון

אחוזת קבר בן גוריון - קברי דוד בן גוריון ורעייתו פולה עומדים בלב גן ירוק, מול נו...

גן לאומי שבטה

גן לאומי שבטה

גן לאומי שבטה-אתר מורשת עולמית, מציג לראווה שרידים מרשימים של עיר ביזנטית, שהתקי...

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת

למרגלות מדרשת בן-גוריון מתחתר נחל צין בקניון עמוק ומרהיב. שלוש נביעות בו מזינות ...

גן לאומי עבדת

גן לאומי עבדת

אתר מורשת עולמית - בלב המדבר על גבעה גבוהה מעל ערוץ נחל צין ניצבות חורבותיה המרש...

שמורת טבע נחל שיזף

שמורת טבע נחל שיזף

שמורת טבע נחל שיזף משמרת לתפארה את עולם החי והצומח במגוון בתי גידול אופייניים לע...

גן לאומי ניצנה

גן לאומי ניצנה

גן לאומי ניצנה חושף בפני המבקר את הדרה של אחד מיישובי הנבטים בנגב. בראש הגבעה שר...

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

המכתש הוא חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב ומעליו מתנשא מרכז המבקרים מכתש ר...

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור ומקום "ללכת בו לאיבוד" בין...

שמורת טבע חי-בר יוטבתה

שמורת טבע חי-בר יוטבתה

חצי שעה נסיעה מהעיר אילת נמצא נווה המדבר של יטבתה, ובו פרויקט פורץ דרך להשבת חיו...

שמורת טבע מסיב הרי אילת

שמורת טבע מסיב הרי אילת

שמורת מסיב הרי אילת משתרעת על פני כ-415,000 דונם. השמורה משמרת נופי מדבר של סלעי...

שמורת טבע עברונה

שמורת טבע עברונה

ערבת עברונה משתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית ואפשר למצוא בה עולם ומלואו: סוואנו...

מרכז חינוך והסברה אילת

מרכז חינוך והסברה אילת

מרכז חינוך והסברה אילת נמצא בשמורת האלמוגים ומדריך ומחנך לשימור הטבע באזור אילת ...

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורה ימית מהיפות בעולם - גנים צבעוניים מתחת למים...

מרכז חינוך והסברה כרמל

מרכז חינוך והסברה כרמל

מרכז חינוך והסברה כרמל מזמין אתכם לטייל וליהנות בטבע בהר הירוק כל ימות השנה. המר...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

מרכז חינוך והסברה גולן

מרכז חינוך והסברה גולן

מרכז החינוך וההסברה גולן של רשות הטבע והגנים נמצא במושב אניעם, דרומית-מזרחית לקצ...

שמורת ים גדור

שמורת ים גדור

מחרוזת של טבלאות גידוד חובקת לגונות רדודות לאורך קו החוף...

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון-עמקים

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון-עמקים

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון–עמקים שוכן בלב הגן הלאומי ציפורי בין עצי הרימון והז...

מרכז חינוך והסברה גליל עליון

מרכז חינוך והסברה גליל עליון

הגליל עליון הוא אחד האזורים היפים והמגוונים שיש לנו בארץ. מחוף הים ורכסי הכורכר ...

יחידת הדרכה מחוז מרכז

יחידת הדרכה מחוז מרכז

יחידת ההדרכה של מחוז מרכז, שוכנת בגן לאומי אשקלון. היחידה מתמקצעת בהדרכות אתריות...

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים שוכן בח'אן שער הגיא. מיקודו של המרכז בהדרכו...

מרכז חינוך והסברה שומרון

מרכז חינוך והסברה שומרון

מרכז חינוך והסברה שומרון מציע מגוון רחב של ימי סיור ופעילויות חווייתיות באזור חב...

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה מזמין אתכם לטייל בין נחלים והרים, מנזרים ומגילות, ולב...

מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

מרכז חינוך והסברה (מחו"ה) נגב צפוני מזמין אתכם לטייל באזור עשיר ומגוון, הן מבחינ...

מרכז חינוך והסברה רמון

מרכז חינוך והסברה רמון

מרכז חינוך והסברה רמון נמצא במצפה רמון ומחנך לאהבת הארץ ולשמירה על נופיה ועל מור...

מרכז חינוך והסברה שרון

מרכז חינוך והסברה שרון

מרכז חינוך והסברה שרון מזמין אתכם לטייל, לחקור ולפעול, באתרי טבע נוף ומורשת שבמר...

שמורת טבע מערת הנטיפים

שמורת טבע מערת הנטיפים

בשמורה שטח חורש טבעי נרחב ומערת הנטיפים הגדולה והיפה במערות הארץ. הכניסה לבטן הא...

גם שם נעזור לכם לתכנן את הטיול

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X