בית שאן: פאר הערים הביזנטיות - המלצה למסלול טיול בגן לאומי בית שאן

מאת: יעל לרנר 13.01.2020

הגן הלאומי בית שאן הוא אחד האתרים הארכיאולוגיים המרשימים ביותר בישראל, שכולל את תל בית שאן, חפירות עיר הסקיתים-סקיתופוליס לתקופותיה והתיאטרון הרומי המפואר, שהשתמר באופן מעורר התפעלות. בסיור ברחבי הגן, לאור היום או בחשיכה, תוכלו להתפעל משרידי מרכז עירוני מפואר שבו בתי מרחץ, רחובות, כיכרות, מקדשים, מערכות מים וביוב ועוד!

גן  לאומי בית שאן 1- ניסים בדוס גן לאומי בית שאן - צילם ניסים בדוס
מנו גרינשפן
מנו גרינשפן

מספר מפת סימון שבילים

: 3

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי באתר ארכיאולוגי, נגיש חלקית


מוקדי עניין


  • ביקור מרתק בסקיתופוליס העתיקה – הלוא היא בית שאן

  • נחל חרוד

  • תצפית מרהיבה מראש תל בית שאן על מרחבי עמק המעיינות והרי גלעד

  • תצפית מאזור דגם התל במבואה

  • תיאטרון רומי


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הגן הלאומי בית שאן הוא אחד האתרים הארכיאולוגיים המרשימים ביותר בישראל, בסיור ברחבי הגן תוכלו להתפעל משרידיו של מרכז עירוני מפואר שבו בתי מרחץ, תיאטרון רומי בו אלפי מקומות ישיבה, רחובות, עמודים, כיכרות, מקדשים, מערכות מים וביוב ועוד! 

ללא ספק, מדובר במקום מרשים מאוד באור יום, אך בלילה מתעוררת העיר הקדומה לחיים במיצג אור-קולי אדיר בשם "לילות שאן". לפתע עולות ומופיעות דמויות מופלאות, בעלי חיים והמון אדם, ובית שאן כאילו קמה לתחייה: בשוק מציעים סוחרים ממולחים את מרכולתם, בית המרחץ מתמלא באנשים, באמפי פארק המפואר מתנהלים קרבות ומשחקים מול המונים, ורעידות האדמה בתל בית שאן, שגרמו להרס העיר, מרעידות אותה שוב, בואו לבקר!

תיאור המסלול

מהמבואה למונומנט המרכזי

הסיור מתחיל בדגם העיר הרומית-ביזנטית שבמבואה, ומשם ממשיך לתאטרון המרשים, שבו היו כ-7,000 מקומות ישיבה. גוש המושבים הנמוך ובו 23 שורות שרד בשלמותו. מחוץ לתאטרון ניצב טור היקפי של אומנות שתמכו כנראה בקמרון. הקמרון הקיף את התאטרון מן החוץ ונשא עליו גוש מושבים שלישי.

התחנה הבאה היא בית המרחץ המערבי. בית המרחץ נבנה בסוף המאה ה-4 ופעל במשך כל התקופה הביזנטית. המבנה המרכזי מוקף משלושת אגפיו סטווים הנפתחים לעוד חדרים – רובם מרוצפים בפסיפסים או באריחי שיש צבעוני.

מבית המרחץ השביל מוביל לקרדו (רחוב פלדיוס). אורכו כ-150 מ' והוא נקרא על שם המושל שבנה את הסטיו הסמוך לו (פרט זה נזכר בכתובת שנמצאה ברחוב). הרחוב מרוצף כולו באבני בזלת ותחתיו נבנתה תעלת ניקוז. בצדו המערבי של הקרדו נראית הסיגמה – כיכר חצי עגולה ששימשה מרכז למסחר ולבילוי. במרכז אחד החדרים המקיף את הסיגמה יש פסיפס ובו מדליון המתאר את דמותה של טיכה, אלת המזל של העיר.

התחנה הבאה היא המקדש הרומי. שרידי המקדש הנראים כיום הם מן המאה ה-2 לספירה. חזיתו פונה לצפון-מערב והיה בו אולם קדמי, שבחזיתו ניצבו ארבעה עמודים ענקיים בגובה 9.5 מ' ובמשקל כ-25 טונות כל אחד, מסותתים מאבן אחת. מעליהם היו כותרות קורינתיות גדולות שתמכו בגמלון. העמודים וכותרותיהם קרסו ברעידת האדמה בשנת 749, והם מוטלים על הארץ בדיוק במצב שנותרו בו אחרי רעש האדמה.

מצפון למקדש נמצא הפרופיליאון – מבנה שער מפואר בעל שלושה פתחים. נראה שדרכו עלתה דרך לראש תל בית שאן, שגם עליו התנוסס מקדש. בקרבתו נמצאים שרידי הנימפיאון – מבנה בגובה 13 מטר בעל חזית מפוארת, ששימש מזרקה. סמוך לכאן עובר הדקומנוס. בצומת הרחובות הייתה רחבה מרוצפת ומעליה התנשא מבנה עמודים מפואר ("המונומנט המרכזי").

הדקומנוס

הדקומנוס הוא רחוב מרוצף באבני בזלת. בחלקו הדרומי-מערבי תחם את הרחוב קיר בזלת עבה ובו הותקנו חנויות קטנות מקורות בקמרונות. בחזית הרחוב ובמקביל לו הייתה ברכת נוי ארוכה (487 מ', עומקה 70 ס"מ). בתקופה הביזנטית נבנתה ליד הדקומנוס בזיליקה – שוק פתוח מוקף סטווים.

רחוב הגיא

סמוך לבזיליקה הצטלבו שלושה רחובות ראשיים של העיר. הארוך והחשוב שבהם מכונה רחוב הגיא, על שום שהוא נמשך לאורך אפיק נחל עמל. משני צדי הרחוב ניצבו טורי עמודים נושאי קורות אבנים. מעל נחל חרוד הפך הרחוב לגשר ענקי. מעל לרחוב מתנשא תל בית שאן.

מרחוב הגיא למבואה

מסלול הטיול עובר דרך עוד בית מרחץ ולידו אולם השירותים הציבוריים – מבנה ובו חצר מוקפת עמודים. לקירות המבנה צמודים 57 מושבי אסלה ותחתיהם הותקנו תעלות ביוב עם מים זורמים. מאחורי השירותים התגלה מתחם פולחני ובו מקדש, מזבחות ונימפיאון. מכאן הדרך ליציאה קצרה.

לילות שאן

זהו מיצג אור-קולי מרהיב המציג את הממצאים בעתיקות ומעשיר את הביקור באתר בחוויה רב-חושית. מוצג בחודשים מרס עד אוקטובר בימים ב', ג', ד', ה', לאחר רדת החשכה. המיצג בתשלום ובתיאום מראש. טל' *3639 או 04-6481122.

המלצה לסיור משער קיסריה

קבוצות יכולות להתחיל את הסיור בשער קיסריה – השער המערבי של בית שאן הקדומה. הכניסה היא מרחבת החניה שליד נחל חרוד (כביש 7078), כ-600 מ' מדרום למעגל התנועה בכניסה הצפונית לבית שאן (צומת הכבישים 71 ו-7078). הכניסה מכיוון זה מעניקה תצפית מרהיבה על עתיקות בית שאן.

את הכניסה משער קיסריה יש לתאם מראש בטלפון 04-6587189.

איך להגיע

לכניסה הראשית מגיעים מרחוב שאול המלך בבית שאן.

הערות

  • המסלול נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: מהמבואה לבית המרחץ, לתאטרון הרומי ולקרדו.
  • אסור לטפס על מבנים עתיקים ואסור להישען עליהם
  • הכניסה לאתר בתשלום
איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי בית שאן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.