הר תבור: ההר הוא רק תירוץ- אל פסגת הר תבור וחזרה - הצעה למסלול טיול

מאת: זיו כרמל 18.04.2023

קבלו טעימה גדושת נופים וצבעים משביל ישראל, באחד החלקים היותר יפים שלו: הר תבור. ואם תגיעו בעונת החורף, תהיו חייבים להודות שהפריחות הנהדרות יהיו בהחלט שוות את ההתנשפות שהעלייה תגרום לכם...

הר תבור - צילמה רחל אשכול הר תבור - צילמה רחל אשכול
הר תבור - צילמה רחל אשכול
הר תבור - צילמה רחל אשכול

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 5 ק"מ


משך המסלול: 5-4 שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: מיטיבי לכת. מסלול קווי (נדרשת הקפצת מכוניות קצרה)


מוקדי עניין

מוקדי עניין: תצפיות נוף, כנסיות, פריחה בעונה


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


איך נשמע לכם הרעיון לטפס על ההר הכי גבוה בגליל התחתון? אז נכון, זהו אכן תואר מחייב, אך מצד שני, ההר הגבוה בגליל התחתון אינו כה גבוה. עניין של 400 מטרים מעל סביבתו (או 562 מטרים מעל פני הים, אם אתם רוצים להרגיש ממש כמו מטפסי הרים…).

אבל אל תתנו לגובה הצנוע להטעות אתכם, כי מדובר במסלול למיטיבי לכת, הכולל עליות וירידות מאוד תלולות. עם זאת, זהו אתגר ששכרו בצדו, בדמות נופים מרהיבים של הגליל התחתון ועמק יזרעאל. ועוד לא דיברנו על תחושת הסיפוק של ההעפלה להר שכה רבים חולפים על פניו בדרך לצפון הרחוק, ותמיד מבטיחים לעצמם שיום אחד אכן יכבשו אותו. ובכן, היום הזה הגיע.

נקודת מוצא: סימון שביל ישראל בכניסה לכפר שיבלי

נקודת סיום: טרמינל המוניות בכפר שיבלי

איך להגיע

לנקודת ההתחלה – מכביש 65 פונים לתוך הכפר שיבלי, מעט לאחר תחנת דלק של חברת דלק בכניסה מבחינים בסימון השבילים שביל ישראל (לבן -כחול- כתום). נקודת סיום – בטרמינל המוניות של הכפר שיבלי (מוניות המשמשות לעליה להר). נדרשת הקפצת מכוניות קצרה.

הערות

  • בעונת החורף, המסלול עלול להיות חלק ומסוכן מאוד לאחר גשמים. לא מומלץ להגיע בימים לאחר גשם
  • אזור פיקניק בראש ההר, ללא הבערת אש

תיאור המסלול

תחילת המסלול בטיפוס על גבי שביל ישראל (וגם שביל בסימון כחול). בתחילה אתם עדיין מצויים מחוץ לחורש של אלוני תבור (כן, העץ הזה אכן קרוי בשמו של ההר), אך עד מהרה נכנסים אל תוכו ונטמעים היטב בנוף – וגם באווירה המיוחדת שחורש אלונים יודע לספק למטיילים.

מכאן העלייה תלולה למדי, וזה הזמן להתחיל להתנשף וגם לעצור למנוחות קצרות כדי להחזיר את הנשימה. אם התמזל מזלכם והגעתם בעונת החורף, צפו לשלל הפתעות צבעוניות בדמות פריחות נהדרות של כרכום חורפי, נרקיסים, רקפות, כלניות, צבעוני ההרים ומיני סחלבים. הפריחות הולכות ומתעצמות ככל שתצברו גובה – כך שבהחלט שווה להתאמץ.

ועוד כדאי לדעת כי עץ האלון השולט בחורש הוא כאמור אלון תבור, אשר יוצר יער פארק מיוחד ושמור. חלק גדול מעצי האלון של ארץ ישראל הושמד במסגרת מאמץ הסקת קטרי הרכבת הטורקית. לכן, נשאלת השאלה כיצד שרדו כאן עצי האלון המרהיבים הללו? התשובה היא שככל הנראה זה קרה בזכות קדושת המקום לאורך הדורות.

הטיפוס כאמור אינו קל והוא אורך שעה וחצי לפחות, אך הגעה לפסגה מתגמלת והיא תספק לכם חוויה נהדרת של נוף פלוס תחושת סיפוק. סביב הפסגה מתפתל שביל בסימן שחור (שביל סובב פסגה וחלקו גם שביל ישראל) שמקיף את האתרים המרכזיים בפסגה, בהם כנסיה ומנזר שממרפסתו ישנה תצפית מדהימה של 360 מעלות. בשביל הפסגה עצמו ישנן כמה תצפיות נוף, כאשר כל אחת פונה לכיוון אחר וכל אחת מהן מאפשרת לכם לצפות במרחבים שונים (עבור מי שמבצעים את שביל הפסגה במלואו). ועם קצת דמיון תוכלו אפילו לדמיין את סיסרא וברק מתכתשים למרגלות הר תבור בואך נחל קישון.

לאחר הליכה נינוחה בשביל הפסגה חוברים אל השביל היורד מן ההר (סימון ירוק וגם שביל ישראל). שימו לב: בכדי לרדת לשיבלי יש לפנות ימינה, מאחר שהשביל הירוק ממשיך גם כסובב פסגה. הירידה נמשכת שעה-שעה וחצי והיא לעיתים תלולה וחלקה אך כולה על שביל ישראל, והיא תוביל אתכם לפאתי הכפר שיבלי. שם, בסמוך לטרמינל ההסעות לפסגה מסתיים הטיול. כל שנותר הוא הקפצת רכב לתחילת המסלול. אחרי העלייה המאתגרת הזו, זה באמת יהיה קטן עליכם…

איך להגיע?
כתבו בוויז: כפר שיבלי

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.