טרק ארבלי - הצעה למסלול טיול

מאת: רחל אשכול וניר נדיבי 10.02.2022

מסלול טיול מאתגר, אבל במידה: "טרק ארבלי" בשמורת הטבע וגן לאומי ארבל

טרק ארבלי צילום ניר נדיבי צילום ניר נדיבי
צילום ניר נדיבי
צילום ניר נדיבי

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-6 ק"מ


משך המסלול: כ-5 שעות. הכניסה למסלול אפשרית בשעות הבוקר בלבד.


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: מסלול קווי/מעגלי (דורש הקפצה קצרה של רכבים או הליכה של כק"מ לאורך כביש הגישה לארבל), מותאם למיטיבי לכת וילדים מגיל 7 ומעלה.


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין: מצוק תלול, ירידה תלולה בסולמות וידיות אחיזה, מצודה ומערות מסתור, תצפית מרהיבה לכנרת ובקעת הירדן, פריחה מדהימה בחורף ובאביב, בעלי חיים וצומח של מצוקים, מספר חציות של נחל זורם, שקדיות, קברים יהודיים עתיקים.


 


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


לצפות בכנרת מראש המצוק, לרדת בסולמות ברזל גבוה מעל הנוף, לגלות מבצר ומערות בלב ההר וגם לגלות נחל מפכפך. הצעה לטרק מאתגר בנוף מצוקי עוצר נשימה, לצד פריחה משגעת בשלל צבעים.

המצוק האדיר של הארבל המשקיף בדרמטיות אל בקעת גינוסר והכנרת, מבטיח  לכם לא רק אדרנלין מפעפע, אלא גם סיפורים היסטוריים מסמרי שיער. ובכלל, החורף הוא זמן מצוין לטיול בארבל: האוויר נקי ונופי הכנרת ומצוקי הארבל והר ניתאי מדהימים ביופיים. זה הזמן לצאת לאחד המסלולים היפים בארץ, המשלב מצוק תלול, מערות מסתור, נחל זורם ופריחה בשלל צבעים.

נקודת מוצא: מבואת הכניסה לשמורת טבע וגן לאומי ארבל >>

נקודת סיום: בית הכנסת העתיק של ארבל (אפשר להמשיך ללכת עוד כקילומטר לחניון שמורת טבע ארבל בלי צורך בהקפצה).

 

תיאור המסלול

לאחר שצפיתם על הנוף הפנורמי שנראה מראש מצוק הארבל כמו ציור בצבעי פסטל של ירוק, כחול, חום ונקודות פריחה בשאר הצבעים, הגיע הזמן לצאת לדרך. מתחילים בשביל המסומן שחור, מטפסים אתו למרום מצוק הארבל לתצפית החרוב ויורדים עם השביל המסומן שחור מזרחה. הירידה האתגרית משולבת ביתדות ומאחזים המקובעים בסלע. היא אמנם דורשת אומץ לב, אבל אחרי הכול, כאשר תביטו (במיוחד אם אתם עם ילדים) אל מרומי 181 המטרים שירדתם – תחושת הסיפוק תהיה אדירה. נסו ותיהנו.

אפשר להמשיך תחילה עם השביל האדום לביקור במערות המקלט, מקום משכנם של היהודים בתקופה הרומית. בכניסה לשמורה מקבלים עלון מידע ומפה מפורטת, ומומלץ מאוד לקרוא על השתלשלות המאורעות ההיסטוריים שהתרחשו כאן. מומלץ לכם גם להעפיל לראש המצודה הדרוזית, שנבנתה על בסיס כפר המערות היהודי ושמשה כמצודה צבאית בתקופה העות'מאנית. המצודה ממש "תלויה" על המצוק, וכל בנייתה נעשתה בעבודה מאומצת של הובלת חומרים לנקודה זו במצוק.

ואם נחזור לרגע להווה, כדאי לדעת כי תהליך שימור המצודה המתבצע על ידי צוות השימור של רשות הטבע והגנים וחברות שימור, דורש הבאת חומרים באותן דרכים וקשיים שנתקלו בוודאי בוני המצודה. וכך, במהלך עבודות השימור, מובלים חומרים בנייה ומליטה למצודה באופן ידני על ידי עובדי רשות הטבע והגנים ומתנדבים. מסתבר שלא הרבה השתנה במהלך אלפיים השנים האחרונות. לאחר הביקור במערות המקלט והמצודה חוזרים על עקבותיכם למפגש שבילים שחור-אדום ויורדים עם השביל האדום.

המסלול האדום יוביל אתכם בירידה אל עבר עין ארבל ולחיבור לנחל ארבל ולשביל הירוק המומלץ לטיול בעונת החורף והאביב. נחל ארבל זורם בין מצוקי הארבל למצוקי הר ניתאי, והעלייה המתונה לאורך הנחל מאפשרת לכם לחוות את הטבע במלוא הדרו, התנתקות מהציביליזציה ומפגש אפשרי עם מגוון בעלי החיים החיים בנחל – חזירי בר, צבאים, עקבים עיטיים, סיסי גליל, בזים מצויים ועוד. חלקם יתגלו לעין בקלות יחסית, וחלקם נוטים להיות סמויים מן העין. הכול עניין של סבלנות וגם לא מעט מזל.

מה שלא קשור למזל הוא כמובן פריחתם השנתית של עצי השקד, שמספקים שואו נהדר בצבע לבן, בחודשים ינואר ופברואר. לצדם פורחים בעונה גם היקינתון, הרקפות, העיריות הגדולות וצמחי החלבלוב המגובשש הרעננים. כאן גם תגלו שהניתוק מקליטה סלולרית בחלק מחלקי הנחל מביא עמו שלווה גדולה, ובעיקר חיבור אמיתי לטבע הצבעוני שמקיף את הכול.

הנחל מתפצל לפלגים, שאותם חוצים מספר פעמים בשביל המוביל לאורך הערוץ. צליל פכפוך המים ילווה אתכם לאורך הדרך עד להתפצלות של השביל הירוק עם שביל אדום. פונים שמאלה וממשיכים עם השביל הירוק המשלב אתגר נוסף: טיפוס מהנחל אל עבר בית הכנסת העתיק של הארבל. בדרך אף תפגשו מכלול קבורה יהודי עתיק החצוב בסלע. כשתגיעו לכביש הגישה לשמורת הטבע, חצו אותו בזהירות בדרככם לביקור בבית הכנסת העתיק של הארבל. כאן תוכלו לסיים את הטיול ולשלוח את הנהגים להביא את הרכב, או שפשוט תוסיפו הליכה קלה של כקילומטר אחד לצד הכביש (נקטו זהירות רבה בהליכה זו) עד לחניון במבואת הכניסה לשמורת הארבל. באופן זה, לא נדרשת כלל הקפצת רכבים. הרי היו לכם מספיק אתגרים בדרך…

 

איך להגיע

לנקודת המוצא: נוסעים בכביש 77 עד טבריה. פונים בכביש 7717 לכיוון כפר חיטים וארבל. אחרי שעוברים את כפר חיטים פונים ימינה לכיוון מושב ארבל, וקצת לפני הכניסה למושב ארבל פונים שמאלה לשביל הגישה לשמורת טבע וגן לאומי ארבל.

לנקודת הסיום: אם רוצים להאריך את המסלול בקילומטר, המסלול מעגלי והרכב יישאר בחניון שמורת טבע ארבל. אם רוצים לסיים בבית הכנסת העתיק של הארבל, משאירים רכב אחד בחנייה של בית הכנסת שנמצא כקילומטר לפני הכניסה לשמורה.

 

הערות

  • הירידה במצוק הארבל מאתגרת ומתאימה לילדים מגיל 7 ומעלה ובנעליים סגורות בלבד.
  • אין כניסה לכלבים במסלול זה.
  • אם יש פחד גבהים, מומלץ לוותר.
  • המסלול אינו מתאים להליכה בימי קיץ חמים ובוודאי שלא בשעות הצהריים החמות במיוחד.
  • בימי החורף הנחל בוצי מאוד, והחציות החוזרות של הנחל יחזירו את הנעליים מבוצבצות ורטובות. כאשר השבילים רטובים ובוציים, נסגר מסלול הירידה במצוק הארבל בשל סכנת החלקה.
איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע וגן לאומי ארבל

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.