נחל בוסתן

מאת: אטי קוריאט אהרון 15.08.2021

ערוצו של נחל בוסתן יורד מרכסי המיוערים של הכרמל, זהו מסלול טיול נעים ונוח בחורש כמו באגדות - צמחייה סבוכה, עצים ירוקים ומצלים, מדרגות סלע מפוסלות על ידי כוח המים, אוויר קריר ואווירה קסומה.

צילום: רן פרץ
נחל אורן -צילם רן פרץ

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: מספר 4- הכרמל ורמות מנשה.


משך ואורך המסלול

משך הטיול: 3 שעות


אופי הטיול: קווי,

יש אפשרות למסלול מעגלי, תוספת של כשעה וחצי – שעתיים הליכה.


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי: בינוני


נגישות: אינו נגיש


מוקדי עניין

מוקדי עניין:  • חורש ים תיכוני

  • חווית ירידה על מדרגות סלע


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


איך להגיע:

1.5 ק"מ מדרום לצומת אורן פונים מזרחה לכביש 7111 לפי השילוט לעין הוד. עוברים את עין הוד וממשיכים לכיוון קיבוץ ניר עציון. בכיכר הכניסה לקיבוץ ממשיכים ישר (מזרחה) לפי השילוט לעין חוד. נוסעים 200 מטר ומגיעים למסעף דרכים: מימין יש רפת, משמאל – פנייה שמאלה לדרך מסומנת שחור.

איך להגיע לנקודת הסיום: יורדים חזרה לכביש 4, פונים ימינה, חוצים את צומת מרומזרת ולאחר כמה עשרות מטרים פונים ימינה בצומת אורן לכביש 721. אחרי כקילומטר פונים ימינה לחניון פתחת נחל אורן.

ב WAZE: נקודת ההתחלה אינה זמינה באפליקציה. יש לרשום ניר עציון. בכניסה לקיבוץ ישנה כיכר, וויז מוביל ימינה לתוך הקיבוץ, יש להמשיך ישר בכביש צר לכיוון עין חוד.

נקודת הסיום: חניון נחל אורן

מה להביא? נעלי הליכה נוחות, כובע, מים בכמות מספקת, פנס.

 

תיאור המסלול/סיפור דרך:

לפני שיורדים בשביל שווה להתבונן אל הנוף, נפנה מבטינו ימינה, לכיוון צפון מזרח, ניראה את פסגותיו של הכרמל התיכון – הר שוקף והר ערקן, , במרחק, מימין נבחין בבתיו של הכפר הדרוזי דלית אל כרמל, בין הצמחייה והרכסים נמוכים ניראה את מלון יערות הכרמל. זוהי נקודה טובה לצפות לעבר האזור הנרחב שנפגע בשרפה בשנת 2010.

נתקדם עם הסימון השחור ומהר מאוד השביל פונה ימינה בשביל חורש צר, נרד כ 20 דקות עד למפגש עם השביל הכחול בתחתית ערוץ הנחל.

אנו הולכים עכשיו בתחתית ערוצו של נחל בוסתן, הירידה מתונה, מחופה בצל צמרות העצים, החורש צפוף וסבוך. החורש מורכב מעצי אלון מרשמים ולצדם עצי ער עציל ירוקים וגדולים, קטלבים אדומי גזע ועוד. על ענפי העצים ניראה מיני מטפסים המנסים להגיע אל אור השמש, קיסוסית קוצנית, שצורת עליה כצורת לב הפוך, מה שהצית את דמיונם של מספרי האגדות. אספרגוס החורש, מטפס אשר צומח במהירות מתוך קנה שורש מעובה מטפס ונשען על ענפי עצים עד לצמרותיהם ועוד מיני מטפסים שנותנים לחורש תחושה של יער אפל. אנו מתקדמים עם ערוץ הנחל המתחתר בסלע גיר היוצר מדרגות סלע, בחורף כשיש זרימה בנחל, מדרגות סלע אלה הופכים למפלים גועשים. יש לרדת בזהירות. ככל שנתקדם בערוץ הנחל הערוץ מתעמק והגדות הופכות תלולות יותר. לאחר כקילומטר בערוץ יחבור ערוץ נחל מימין לנו, זהו נחל סבך. אנו ממשיכים בערוץ המרכזי של נחל בוסתן שמתרחב במקצת. ההליכה ממשיכה על חלוקי אבן ודילוגים על מדרגות סלע קטנות, מאטים את קצב ההליכה, אבל אין לאן למהר, זה זמן ליהנות מהטבע והשקט הסובבים אותנו.

לקראת שפכו לנחל אורן, מתמתנים המורדות ואופי הנחל פתוח יותר, זה סימן שאנו מתקרבים ליציאה מערוץ הנחל, עוד כ 15 – 20 דקות ואנו יוצאים מערוץ הנחל. השביל הכחול מעלה אותנו על הגדה השמאלית ומפגיש אותנו עם שביל המסומן שחור שיוביל אותנו לחניון פתחת נחל אורן.

 

הערות:

השביל עובר בתוךכרמל שמורת טבע, על כן יש לשמור על כללי התנהגות בשמורה, שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.

 

אפשרות נוספת:

אפשרות למסלול מעגלי, תוספת של כשעה וחצי – שעתיים הליכה.

מהקצה המערבי של חניון פתחת נחל אורן עולה השביל השחור/שביל ישראל, וייקח אותנו במעלה גרם המדרגות. לאחר העלייה במדרגות נחלוף על פני מבנה בטון ששימש כנקודת שמירה בתקופת המנדט הבריטי, ממנו נמשיך בטיפוס לעבר מערת אצבע. מהמערה נמשיך בטיפוס  תלול דרך אזור טרשי קשה להליכה, עד שלבסוף מתייצב השביל בגב הרכס. מכאן נפרש נופו המרשים של מישור חוף הכרמל. עוד הליכה קצרה ומגעים למגש שבילים, השחור פונה שמאלה ואדום/שביל ישראל פונים ימינה, נפנה ימינה עם השביל האדום/שביל ישראל, השביל מתרחב עד שמגיע לכביש לעין הוד. מכאן עוד כקילומטר הליכה לצידי הכביש עד לנקודת ההתחלה.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: ניר עציון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.