קצר וקולע: היסטוריה, תצפיות ופריחות בקרני חיטין - הצעה למסלול טיול

מאת: איל שפירא 17.01.2023

בעוד שמטיילים רבים מבצעים באזור קרני חיטין מסלול קווי (עד לקבר נבי שועייב) הדורש הקפצת רכב, מפתיע לגלות שמצוי כאן גם מסלול מעגלי קצר וקל, המתאים לכל המשפחה. יש בו תצפיות נהדרות, היכרות עם סיפורים היסטוריים ופריחות שובות לב בחורף ובאביב.

קרני חיטין - צילמה רחל אשכול רחל אשכול
קרני חיטין - צילמה רחל אשכול
קרני חיטין - צילמה רחל אשכול

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1 ק"מ


משך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל (מעגלי)


מוקדי עניין

מוקדי עניין: תצפיות נוף, היסטוריה, פריחה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


 

קרני חיטין, אותו צמד "קרניים" הררי, קיבלו את פרסומן בשל מאורע דרמטי ויוצא דופן שאירע בהם בקיץ של שנת 1187. כאן, במזרח הגליל התחתון, בין סלעי בזלת כהים וקוצים לרוב, התחולל קרב עקוב מדם בין כוחות צלבניים שהתאספו יחדיו והתרכזו באזור ציפורי, לבין כוחותיו הנחושים של המצביא הערבי צלאח א-דין, שהכריז מלחמת קודש על הצלבנים שישבו בארץ. צלאח א-דין, איש צבא מיומן וערמומי, הצליח למנוע מהצלבנים גישה למי שתייה, ובכך חרץ את גורלם. הוסיפו לזה את החיילים הרגליים הצלבניים שעטו על עצמם שריון כבד – ותקבלו מתכון לניצחון מזהיר של צלאח א-דין. בסופו של אותו יום קיץ לוהט לא נותר כמעט זכר מהצבא הצלבני המוכה.

כל הדרמה הזו התחוללה במקום שבו תטיילו היום, ואם הדמיון שלכם לא מספיק, תמיד תוכלו להיעזר בשלטי ההסבר שניטעו ברחבי הגן הלאומי, שבו "מככבות" שתי הגבעות שצורת קרניים להן.

ואם אנחנו כבר בענייני מידע מרתק, כדאי לדעת כי לא תהיה זו טעות את תכנו את הגבעות הללו "קרני חיטים", ולאו דווקא קרני חיטין. שתי הצורות טובות. העיקר שתצאו להרפתקה היסטורית מרתקת, המשלבת פריחה נהדרת בעונה.

נקודת מוצא: רחבת החניה בגן לאומי קרני חיטין

נקודת סיום: רחבת החניה בגן לאומי קרני חיטין

תיאור המסלול

לאחר שהגעתם לנקודת ההתחלה ברכב (ראו מטה), ממשיכים לנסוע מעט על שביל ג'יפים בסימון שבילים שחור, שייקח אתכם אל מרגלות ההר קרני חיטין. כאן מצויה תחילתו של שביל הליכה בסימון כחול, המטפס אל ההר – וזה גם המקום להחנות, לחלץ עצמות ולהתחיל לצעוד עם השביל צפונה.

האלמנט הבולט ביותר שיקדם את פניכם מגיע בדמות אנדרטה בצורת אובליסק. האנדרטה, העוטה על עצמה שיש שחור, מיועדת להנציח את המסדר הנוצרי "אל הנבואה". אנשי המסדר מאמינים כי זהו המקום שבו נשא ישו את דרשת ההר המפורסמת שלו. דרשה זו טומנת בחובה עקרונות וקווים מנחים שעליהם מושתתת הנצרות. כך למשל, ביטויים ורעיונות כגון "הלחי השנייה", "מלח הארץ" ועוד, כמו גם הטפה לאי-אלימות.

השביל הכחול ממשיך לכיוון צפון, תוך שהוא מטפס על הגבעה הראשונה, הדרומית. אם אתם מטיילים עם ילדים, ספרו להם בכובד ראש שהם ניצבים כעת במקום שבו "רק" לפני שלושה או ארבעה מיליוני שנים, היה הר געש פעיל. מגבעה זו, נשקף נוף מרהיב, הכולל בין השאר את המצוק האדיר של הארבל, שמתנשא לגובה של כמעט 400 מטרים מעל פני הכנרת (אך כ-181 מטרים מעל פני הים. בכל זאת, לב הבקע הסורי-אפריקני).

ועם כל הכבוד לנוף, הרי שבלוע של כל אחת מקרני חיטין, תגלו פריחה נהדרת של יקינתון מזרחי, הנותן שואו נהדר בחודשי החורף (דצמבר-פברואר), בצבעי תכלת-כחול-סגול. כמו פרחי חורף רבים, גם היקינתון מתהדר בפרח התלוי במהופך, כלפי מטה. לצד היקינתונים, פורחות גם רקפות.

השביל הכחול יביא אתכם הלאה, אל ראש הקרן הצפונית. מכאן הנוף מרשים אף יותר, וכולל את הכנרת. פריחות נוספות שממתינות למטיילי האביב כוללות את תורמוס ההרים ונורית אסיה. מי שכבר מכיר, יודע היטב כי קשה להחמיץ את הפריחה המקסימה של תורמוס ההרים, שמציג לראווה מרבדים בצבע כחול עז, כמו גם פרי בצורת תרמיל עבה ושעיר.

באזור זה חבוי גם ספסל חמוד ו"סודי", המציע נוף מרהיב לכיוון מערב, הכולל את רכס פוריה, הכנרת, הארבל, הר ניתאי ועוד. יופי של מקום לאתנחתא מתבקשת.

זה הזמן לשים לב לא רק לשלטים המתארים את קורותיו ההיסטוריים של האזור, אלא גם לאלו המביאים אל קדמת הבמה את עברו הגיאולוגי המרתק. הטיול שלכם קצר, אז בהחלט מומלץ להתעכב לצד השלטים ולזכות במידע מעניין.

בצומת השבילים כחול-ירוק, עוזבים את הכחול שממשיך לכיוון נבי שועייב, ועולים על הירוק שיורד דרומה. בהמשך הוא חובר לשביל בסימון שחור, שיביא אתכם אל נקודת ההתחלה, שבעי נופים וסיפורים.

איך להגיע לבאים ממזרח (בלבד) – בצומת פארק תעשיות הגליל שעל כביש 77 (מזרחית לצומת גולני), נוסעים צפונה בדרך בסימון שחור שתוביל אתכם לחניית קרני חיטין.

הערות: המסלול נטול צל ולא מומלץ לטייל בו בימים חמים.

איך להגיע?
כתבו בוויז: קרני חיטין

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.