שביל אלוני אבא - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע אלוני אבא

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 25.03.2019

יער אלוני אבא הוא יער אמיתי כמו באגדות: שלכת סתיו זהובה, שטחי עשב ירוקים בחורף ושפע פרחים באביב. את כל אלה תוכלו לראות במו עיניכם בשביל הטיול הקצר והנחמד בשמורה

שמורת טבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק שמורת טבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק
שמורת טבע אלוני אבא, צילום: מחמוד נסאר
הכניסה לשמורת הטבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 4


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 2-1 שעות


אורך המסלול: 1.5 קילומטר


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קצר, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • יער

  • עצי אלון התבור

  • פריחה בחודשים ינואר-מרץ

  • תצפית נוף על האיזור


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע אלוני אבא היא שמורה קטנה וחבויה המשתרעת בין המושבים בית לחם הגלילית, אלוני אבא והכפר הבדואי בסמת טבעון. השמורה קרויה על שם היישוב הקרוב אלוני אבא, המנציח בשמו את זכרו של אבא ברדיצ'ב, מהצנחנים העבריים שצנחו במלחמת העולם השנייה מאחורי קווי הנאצים באירופה, נשבו והוצאו להורג.

השמורה שוכנת בתוך יער וכוללת שבילים קטנים ומסלול מעגלי באורך של קילומטר וחצי המסומן בחץ ירוק. השביל מתאים לכל המשפחה, אך לא לעגלות ילדים. מלבד אלונים, השמורה כוללת גם עצי אלה אטלנטית, כליל החורש, ליבנה רפואי, עצי חרוב מרשימים במיוחד ואלה ארצישראלית.

תיאור המסלול:

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה של השמורה, כ-200 מ' לפני הכניסה לאלוני אבא (ראו "מקום בארץ"). בשל פס הפרדה לבן רציף בכביש מותרת הגישה ברכב לרחבת החניה רק לבאים מכיוון אלוני אבא.

מהשער הסמוך לשביל חוצים גדר בקר ונכנסים ליער. השביל מטפס צפונה עד לגבעה גדולה. בראשה מבצבצת קרחת יער יפה ובמרכזה כמה עצי אלון תבור גדולים. חוצים את קרחת היער מקצה לקצה ומגיעים לאזור מיוער. השביל יורד במדרון מתון, שפניו צפונה ועל כן הוא חשוף פחות לקרינת השמש. הצמח המטפס הנפוץ כאן הוא קיסוסית קוצנית, הניכרת בעליה בעלי צורת הלב. במקום שהשביל מתעקל ימינה בחדות נפתח מעין חלון קטן לנוף המעניק מבט דרומה. הבתים הקרובים ביותר הם בתיו של היישוב אלוני אבא, מאחוריהם נראה היישוב רמת ישי והלאה משם רואים מעט מעמק יזרעאל, מהכרמל ומהרי נצרת.

השביל יורד לקרחת יער נוספת, שבשוליה צומח עץ חרוב גדול. בחודשים ינואר-פברואר פורחות כאן כלניות וצומחים בשפע צמחים שאינם נאכלים על ידי בקר, ובהם קידה שעירה, דודא רפואי, עירית גדולה וקוצים למיניהם. מכאן יורד השביל לגיא ופונה מעט ימינה, לכיוון מחפורת באדמה היוצרת שלולית חורף מלאכותית. בחורף היא מתמלאת מים ובקיץ היא יבשה. משלולית החורף השביל יורד דרך גיא קטן, פונה ימינה, מטפס מעלה ומקיף גבעה מצד ימין שלה. מגוון גדול של עצים ושיחים מלווה כאן את אלון התבור, הבולטים שבהם הם לבנה רפואי ואשחר ארצישראלי. מראש הגבעה השביל יורד לנקודת המוצא לטיול.

 

כיצד להגיע:

בכביש קרית טבעון-רמת ישי (כביש 75) פונים צפונה לאלוני אבא (כביש 7513). חולפים על פני הכניסה לקיבוץ אלונים ועל פני כביש הגישה לכפר הבדואי בסמת-טבעון ואז נגלית חניית השמורה – כ-200 מ' לפני הכניסה לאלוני אבא. בגלל קו הפרדה רציף בכביש אין לפנות שמאלה אלא יש לנסוע לאלוני אבא ולפנות חזרה לשמורה.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת אלוני אבא

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.