חורשת הארבעים ודרך הדורות - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע אלוני אבא

שם כתב: יעקב שקולניק 25.03.2019
הכניסה לשמורת הטבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק הכניסה לשמורת הטבע אלוני אבא. צילום: יעקב שקולניק
: 4

משך המסלול: 1.5 ק"מ

אורך המסלול: 2­-3 שעות


מסלול מעגלי, מתאים לכל המשפחה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: תחנת כיבוי האש הצמודה לאוניברסיטת חיפה מדרום (כביש 673 ליד סימן ק"מ 43). 

בטיול נפרסים לפני המטיילים עצי אלון קשישים, מצוק הארבעים וחורשה של עצי אלון מצוי גדולים, שנחשבת מקודשת. השביל עובר ב"דרך הדורות" – פארק ארכיאולוגי פתוח, ויש ממנו תצפיות על מפרץ חיפה, על מחצבת נשר, על הגליל התחתון והגליל המערבי ועל עמק יזרעאל. השביל מסומן בצבעים כחול ואדום.

השביל יורד במדרון מתון, שפניו צפונה ועל כן הוא חשוף פחות לקרינת השמש. הצמח המטפס הנפוץ כאן הוא קיסוסית קוצנית, הניכרת בעליה בעלי צורת הלב. במקום שהשביל מתעקל ימינה בחדות נפתח מעין חלון קטן לנוף ומעניק מבט דרומה. הבתים הקרובים ביותר הם בתיו של אלוני אבא. מאחוריהם נראה היישוב רמת ישי והלאה משם רואים מעט מעמק יזרעאל, מהכרמל ומהרי נצרת.

השביל יורד לעוד קרחת יער, שבשוליה צומח עץ חרוב גדול. בחודשים ינואר-פברואר פורח כאן משטח מרשים של כלניות וצומחים בשפע צמחים שאינם נאכלים על ידי בקר, ובהם קידה שעירה, דודא רפואי, עירית גדולה וקוצים למיניהם.

השביל יורד לגיא ופונה מעט ימינה, לכיוון מחפורת באדמה היוצרת שלולית חורף מלאכותית. בחורף היא מתמלאת מים ובקיץ היא חרבה. שלוליות החורף בישראל משמשות אתרי רבייה לבעלי חיים מקבוצת הדו-חיים כגון צפרדע הנחלים, קרפדה ירוקה, טריטון הפסים, סלמנדרה כתומה וחפרית. רובן המכריע של שלוליות החורף שהתקיימו בישראל בעבר נהרסו ואינן עוד, וכדי לשמר את בית הגידול הייחודי הזה חופרת רשות הטבע והגנים שלוליות חורף מלאכותיות.

משלולית החורף השביל יורד דרך גיא קטן, פונה ימינה, מטפס מעלה ומאגף גבעה מימינה. מגוון גדול של עצים ושיחים מלווה כאן את אלון התבור. הבולטים שבהם הם לבנה רפואי ואשחר ארצישראלי. מראש הגבעה השביל יורד לנקודת המוצא לטיול.

 

איך להגיע

מכביש קרית טבעון-רמת ישי (כביש 75) פונים צפונה לאלוני אבא (כביש 7513). חולפים על פני הכניסה לקיבוץ אלונים ועל פני כביש הגישה לכפר הבדווי בסמת-טבעון ואז נגלית חניית השמורה – כ-200 מ' לפני הכניסה לאלוני אבא. בגלל קו הפרדה רציף בכביש אין לפנות שמאלה אלא יש לנסוע לאלוני אבא ולפנות חזרה לשמורה.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.