טיול פריחה אביבי בצפון ים המלח - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

מאת: יעל לרנר 05.02.2020

המדבר אוהב גשם, וכשכמויות גשמים גדולות יורדות במדבר - הוא נוהג לפנק בפריחות יפהפיות בשלל צבעים! קבלו המלצה לטיול פריחה יפהפה (ומפתיע!) באיזור מדבר יהודה וים המלח הצפוני, ובו תהנו ממראה מרהיב של מרבדי פריחות בסגול, אדום, צהוב, לבן לצד ים המלח הבוהק בצבעי טורקיז. אמא אדמה במיטבה!

טריסטרמיות על ראש סלע במצוק מעל ים המלח. צילום: איליה שלמייב טריסטרמיות על ראש סלע במצוק מעל ים המלח. צילום: איליה שלמייב
פשתנית ססגונית. צילום: עמוס סבח

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 11


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 4-6 ק"מ


משך המסלול: 4-6 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

נסיעה ברכב משולבת בקטעי הליכה קצרים וקלילים


מוקדי עניין


  • פריחות מרהיבות בעונה

  • תצפית יפה

  • נופי מדבר

  • ים המלח


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


כמה יפה הוא המדבר, גם בחורף! ובמיוחד לאחר ירידת כמויות גדולות של גשמים, אז הוא מתכסה במרבדי פריחה בשלל צבעים. בואו לבקר באחד ממוקדי הפריחה היפים והמפתיעים שתזכו לראות – צפון ים המלח, בכניסה ליישוב אבנת, השוכן בין מצוק ההעתקים לים המלח. בביקור תוכלו להתרשם מפריחות לצד נוף מרהיב לעבר רצועת החוף הפתלתלה של ים המלח.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: צומת לידו, צפון ים המלח.

נקודת סיום: בכניסה ליישוב אבנת.

כבר בירידה מירושלים לעבר צומת הלידו תבחינו בנוף ירוק ולא אופייני לאיזור, המכסה את מורדות ההרים והגבעות לצידי הכביש. לא תוכלו שלא להתפעל מהעובדה, שמדבר יהודה החום צהבהב, שינה את מראהו לחלוטין והפך למעין פארק פורח וירוק!

בנתיב הנסיעה שבין חוף קלי”ה ועד ליישוב הדתי אבנת,  תוכלו לראות מרבדי פריחה ססגוניים של מגוון פרחים. בואו להכיר את הפשתנית הססגונית הפורחת בסגול, החומעה – הפורחת בגווני חום בורדו, את הפרח הצהוב עם השם החגיגי – אהרונסונית פקטורובסקי, ועוד מיני פרחים רבים כרכפה, דורית רפה, פגוניה, לשון פר-מצרית, מקור חסידה מדברי, זוגן השיח וחבריהם! 

ואל תשכחו להביט גם לצד השני- לעבר ים המלח הבוהק בצבעי הטורקיז ולעבר קו החוף הייחודי שבו זרועים בולענים. אולי תפגשו גם בציפור חצופה מעט, שנראית כמו עורבני עם כתמים כתומים בכנפיה – הטריסטמית, על שם החוקר שגילה אותה, שתחפש אצלכם דבר מאכל. כמובן שאין להאכיל אותה!

הערות

  • הפריחה תלויה בכמות הגשמים שירדה באותה שנה.
  • אפשר גם להגיע ישירות למוקדי הפריחה הנמצאים צפונית לישוב אבנת, צמוד לכביש 90 (בבקשה להחנות בזהירות רק במקום שמאפשר זאת ואינו מסכן את התנועה בכביש ואתכם, אפשר להחנות בכניסה לאבנת).
  • בבקשה מכם, שימרו על הפרחים. לא לדרוך עליהם. הם נמוכים מאד.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: צומת לידו (ים המלח)

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.