ABC4354FTydfytd^%$

נגישות

למפת האתרים הנגישים של ישראל

הנגשת הגנים הלאומיים ושמורות הטבע

רשות הטבע והגנים רואה חשיבות רבה בהנגשת שמורות הטבע והגנים הלאומיים לאנשים עם מוגבלות ומשקיעה מאמצים ומשאבים רבים לצורך כך. ההנגשה מאפשרת לאנשים עם מוגבלות לבלות בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים ולחוות חוויה דומה, ככל הניתן, לזו שחווים אנשים ללא מוגבלות.

פעולות ההנגשה נעשות תוך פיתוח מושכל וזהיר, על מנת למנוע פגיעה בערכי טבע, נוף ומורשת המצויים בשטחי השמורות והגנים.

הצהרת הנגישות לאתר האינטרט

>> קישור להצהרת הנגישות של אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים

הפעלת כתוביות וסרטונים

בסרטונים – ניתן להפעיל כתוביות על ידי לחיצה על הסמליל

עקרונות להנגשת הגנים הלאומיים ושמורות הטבע

 1. נשמרים הערכים של טבע, נוף ומורשת.
 2. הנגישות נעשית תוך פיתוח מושכל התומך במשאב ואינו פוגע בו.
 3. כל תכנון חדש נעשה בהתייחסות לאנשים עם מוגבלות. הגנים הלאומיים ושמורות הטבע הקיימים משודרגים במסגרת הניתן.
שאלות הבהרה ופניות בנושא נגישות יש להפנות למוקד המידע בטלפון  3639*
עדנה זקן – רכזת הנגישות ברשות הטבע והגנים
טלפון:  02-5005444  פקס:  02-6529232
דוא"ל: kesher@npa.org.il
כתובת למשלוח מכתבים:  רשות הטבע והגנים, רחוב עם ועולמו 3, גבעת שאול, ירושלים 95463
בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע ניתן להפנות שאלות ובקשות בנושא נגישות אל הקופאי בכניסה.

התאמות הנגישות שבוצעו בשירות

 1. פטור מהמתנה בתור – אדם עם מוגבלות המחזיק בתעודה מיוחדת שהנפיק המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון זכאי לפטור מהמתנה בתור. הפטור אינו חל על תור שההמתנה בו היא במכונית.
 2. פטור מתשלום דמי כניסה למלווה – מלווה של אדם עם מוגבלות המחזיק בתעודה מיוחדת שהנפיק המוסד לביטוח לאומי או האגף לשיקום במשרד הביטחון פטור מתשלום דמי כניסה.
  • הפטור ניתן רק אם המלווה נוכח בעת מתן השירות לאדם עם המוגבלות;
  • הפטור אינו חל כאשר השירות כרוך במתן שירות פרטני למלווה (כגון הקצאת מושב, חדר, מקום או שירות אישי מסוים).
 1. כניסה לגנים לאומיים ושמורות טבע עם חיית שירות
  • אדם עם מוגבלות שנעזר בחיית שירות (כגון כלב נחיה) רשאי להכניסה לגנים הלאומיים ולשמורות הטבע. אם חיית השירות אינה כלב נחיה, יש להציג תעודה או סימן המעיד על היות החיה חיית שירות. יש להקפיד שחיית השירות תהיה קשורה ברצועה ועל פיה יושם מחסום במהלך הביקור כולו.
  • על אף האמור לעיל, חל איסור להכניס חיית שירות (לרבות כלב נחיה) לגן לאומי עין עבדת ולשמורת טבע עין גדי. יש להשאיר את הכלב בקופה או במיתקן הולם אחר .
 2. סיוע בהתמצאות וקבלת מידע –ניתן לקבל סיוע מאנשי הצוות במקום להתמצאות וקריאה או שמיעה של שלטי הסבר. חלק מהתאמות הנגישות מותנות בתיאום מראש.
 3. אישור מיוחד לכניסה עם רכב לתוך האתר – בחלק מהגנים הלאומיים ושמורות הטבע יותר לאנשים עם מוגבלות להיכנס עם רכבם לתוך האתר (לאזורים שהציבור אינו מורשה להגיע אליהם ברכבו) בכפוף לתנאים אלה:

א.       הצגת תג חניה לרכב נכה.

ב.       האדם עם המוגבלות נמצא ברכב.

 התאמות הנגישות שבוצעו באתרים

לחצו על האזור בארץ: צפון מרכז  |  יו"ש  דרום

שם הגן תיאור ההנגשה

 

צפון

שמורת טבע נחל עיון (התנור)
 • במסלול הקצר הונגשו: החניון התחתון (מגיעים אליו מכביש ראש פינה), מבואה, שביל הליכה מעגלי מאספלט, מצפור גפני ומרפסת מפל התנור, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, בתי שימוש, מאחזי יד במדרגות הקרובות למפל ושילוט הכוונה וזיהוי.
 • המסלול הארוך לא נגיש. המסלול הארוך שמוצאו בחניון העליון הוא שביל צר ותלול המלווה את אפיק הנחל. הולכים על קרקע טבעית, המדרגות הקיימות בו חצובות בסלע או בנויות מחומר מקומי ללא מאחזי יד. השביל לא מתאים לאנשים עם מגבלה בניידות.
שמורת טבע נחל חרמון (הבניאס) – מתחם המפל והשביל התלוי מפל הבניאס לא נגיש לאנשים שמתניידים בכיסא גלגלים. באזור המפל אין שולחנות פיקניק. לאורך השביל התלוי יש מדרגות. השבילים האחרים עשויים קרקע טבעית, בטופוגרפיה קיימת.
שמורת טבע נחל חרמון (הבניאס) – מתחם המעיינות באזור המעיינות הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, תצוגה ארכיאולוגית, בתי שימוש, שבילים מרוצפים וגשרונים עד למעיינות, פינות פיקניק מוצללות וברזיה, ספסלים, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי. ליד מרכז השירות למטייל יש תצוגה ארכיאולוגית המהווה התאמת נגישות חלופית לביקור בעתיקות.

באזור העתיקות הנגישות היא ככל הניתן, בהתחשב בתנאי השטח: השבילים עשויים מצע מהודק בתוואי הקרקע הקיים, היכן שאפשר הותקנו מאחזי יד במדרגות. ליד המקדשים וארמון אגריפס השני יש שילוט מידע מאויר, באזור המקדשים יש מערכת הדרכה קולית לשימוש עצמי.

גן לאומי מבצר נמרוד
 • הונגשו: חניה, בתי שימוש, פינת פיקניק מוצללת, שילוט הכוונה וזיהוי, מרפסת תצפית לנוף, שביל בטון שמקשר בין כל אלה ומאחזי יד לצד מדרגות.

המבצר העתיק נמצא בראש הרכס, שביל הגישה הקיים מפותל ותלול, לכן לא ניתן לבצע במבצר עבודות בינוי ותשתית מבלי לגרום לנזק משמעותי לעתיקות.

שמורת טבע נחל שניר – חצבאני
 • הונגשו: חניה, מבואה עם מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות עם ברזיות, שביל בטון במסלול מעגלי, תצפית לנחל שניר ולבריכות, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי הסבר. השבילים האחרים עשויים מצע מהודק.
 • המלצה: הכניסה לבריכות השכשוך, הירידה לנחל שניר, וההליכה במים לאורך הנחל לא מתאימות לאנשים עם מגבלה בניידות מחשש להחלקה. התצפית על הנחל מלמעלה מהווה התאמת נגישות חלופית.
שמורת טבע תל דן הונגשו: חניה, מבואה ומרכז שירות למטייל, בתי שימוש, שולחנות פיקניק וברזיות, שבילי בטון ועץ המובילים מהמבואה ועד למוקדי העניין העיקריים – שביל עץ צף שעובר בסבך הצמחייה עם נקודות תצפית וגשרונים מעל הנחל ומגיע עד לבריכות השכשוך בלב השמורה, שביל בטון מהמבואה ועד למרגלות עתיקות תל דן והשער הכנעני. לאורך השבילים הונגשו פינות ישיבה למנוחה, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי הסבר ודגמים. בגלל חשש לפגיעה בארכיאולוגיה השבילים בתוך עתיקות תל דן לא נגישים לאנשים עם מוגבלות בניידות.
גן לאומי חורשת טל
 • הונגשו: חניה, מבואה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש ומלתחות, שבילי אספלט שמקשרים את המבואה עם הליבה של חורשת טל, דק עץ עם שולחנות פיקניק נגישים ואזורי ישיבה מוצללים, ברזיות, רמפת כניסה לאגם עם מאחזי יד משני צדדיה, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.
 • בחניון הלילה הונגשו:  שירותים, מקלחת, פינת ישיבה, ובנגלו
 שמורת טבע החולה הונגשו: חניה על משטחי בטון בכניסה לשמורה. החניה מקושרת למערכת שבילים ולרחבות בטון המקשרים את מוקדי העניין שהונגשו אלה עם אלה – רחבת המבואה ומרכז השירות למטייל, בתי שימוש מונגשים, שולחנות פיקניק מדגם נגיש ומתקני מים לשתייה, מרכז מבקרים ובו מיצג חוויתי אינטראקטיבי, שביל השמורה המעגלי הכולל בתוכו את המצפור, גשר העץ ומסתור התצפית על האגם, ספסלים  לאורך השבילים, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע לאורך מסלול הטיול. בגלל קושי הנדסי מגדל התצפית לא נגיש לאנשים עם מוגבלות בניידות. ניתן להגיע עד למרגלותיו, התצפית משם מהווה התאמת נגישות חלופית.

לתשומת לב – אין כניסה לשמורה באופניים או ברכב ממונע או חשמלי, למעט קלנועית וכיסא גלגלים.

גן לאומי תל חצור
 • הונגשו: חניה תחתונה בכניסה לגן הלאומי וחניה עליונה הקרובה יותר לקצה התל, מבואה, מרכז שירות למטייל ותחנת מידע, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, שביל בטון מהמבואה עד העתיקות, תצפית לנוף ולעתיקות שלא ניתן להגיע אליהן, מאחזי יד לצד מדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.
 • בגלל חשש לפגיעה בעתיקות, לא ניתן להנגיש את הארמון ומפעל המים לאנשים עם מוגבלות בניידות. תצפית מלמעלה מהווה התאמת נגישות חלופית. בחלק מהמדרגות חסרים מאחזי יד.
שמורת טבע נחל עמוד
 • הונגשו: חניה, מבואה ובה שולחנות פיקניק וברזיות, מרכז שירות למטייל, תחנת מידע, בתי שימוש, שבילי בטון מהמבואה ועד חניון הלילה, מאחזי יד במדרגות לאורך כל מסלולי ההליכה ושילוט הכוונה וזיהוי.
 • מסלולי הטיול בשמורת נחל עמוד לא מתאימים לאנשים שנעזרים בכיסא גלגלים. לאורך הנחל יש כ- 400 מדרגות.

חניון לילה: מקושר בשביל בטון לאזור המבואה והחניה, מיועד ללינה באוהלים משפחתיים. הונגשו: המבואה והכניסה, שירותים ופינת ישיבה, מטבח ושביל גישה לאוהל מונגש

שמורת טבע יער יהודיה
 • הונגשו: חניה, מבואה, מרכז שירות למטייל ותחנת מידע, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, אזור התכנסות בקבוצה סמוך למבואה, שלטי הכוונה וזיהוי.
 • עתיקות יהודייה, שמורת יהודייה ונחל זוויתן לא נגישים לאנשים עם מוגבלות בניידות בגלל תנאי השטח. בכניסה לשמורה, כחלק מהמבואה, קיימת סככה מוצללת עם שלטי מידע המהווים התאמה חלופית לביקור בשמורה.
גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב
 • הגעה וחניה: הונגשו 6 מקומות חניה מחוץ לגדר, ליד הכניסה הראשית, ועוד שני מקומות  לרכב גבוה עם מעלון בתוך הגן הצפוני. אנשים מבוגרים עם מוגבלות בהליכה שחונים בחוץ יכולים לבקש מהקופאי הסעה לחוף הים ברכב שירות.. מי שנעזר בכיסא גלגלים רשאי להיכנס לגן ברכבו.
 • בתוך הגן הלאומי הונגשו: המבואה, מרכז שירות למטייל, תחנת עזרה ראשונה, בתי שימוש מקלחות ומלתחות, שבילי בטון ואספלט לאורך המדשאות ועד לשפת הים, מרפסת תצפית לים, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • בחניון הלילה הונגשו: שירותים, מקלחת, פינת ישיבה, ושביל
 גן לאומי יחיעם ניתן לעלות ברכב עד למבצר.
הונגשו: חניה לרבות ליד המבצר, המבואה לרבות הקופה ואולם הקרנת הסרט, שבילי בטון/אספלט או עץ, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע. במבצר הונגשו אולם העמודים, מרפסת תצפית לנוף, האולם העליון, ואולם מבואת המסגד.
בחניון הלילה הונגשו: שירותים, פינת ישיבה, ושביל גישה לאוהל ולמטבח
 גן לאומי ברעם הונגשו: חניה (במרחק של כ-50 מטרים מבית הכנסת), שבילים מרוצפים ממגרש החניה עד לפתח הכניסה לבית הכנסת העתיק, בית שימוש, פינת פיקניק מוצללת וברזיה, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.

בגלל חשש לפגיעה בעתיקות הכניסה לבית הכנסת העתיק לא נגישה לאנשים שנעזרים בכיסא גלגלים. התצפית מפתח הכניסה מהווה התאמת נגישות חלופית.

 שמורת טבע גמלא הונגשו: חניה, רחבת המבואה, מרכז שירות למטייל, בית שימוש, פינות פיקניק וברזייה על משטח בטון, שביל הנשרים עשוי בטון, מאחזי יד במדרגות ושבילים (בהתאם לצורך). שילוט הכוונה וזיהוי, ושלטי מידע.

שביל הנשרים נגיש לאנשים עם מגבלות בניידות. השביל המעגלי, שאורכו 600 מטרים, מגיע למצפור גמלא  הצופה על העיר העתיקה, מצפור הנשרים ועתיקות דיר קרוח. לאורך השביל יש מושבים למנוחה.

אל העיר העתיקה יורדים בשביל עפר כבוש. מטעמי בטיחות אסור לרדת לשם ברכב פרטי.

אל ראש מפל נחל גמלא הולכים בשביל נוח עשוי מצע מהודק.

 שמורת טבע עין אפק  הונגשו: חניה, רחבת המבואה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, טחנת הקמח העתיקה לרבות הסרט, שבילי בטון עד הגשר הצף במסלול הלוך וחזור, מרפסות תצפית שמשקיפות על הבריכות, פינות פיקניק וברזיות מוצללות על משטחי בטון או אספלט, מקומות ישיבה למנוחה, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע. חניון הפיקניק עשוי קרקע מהודקת, חלק מהשולחנות מדגם מונגש.

המקומות הבאים לא נגישים לאנשים שנעזרים בכיסא גלגלים בגלל חשש לפגיעה בערכי טבע או בעתיקות: הגשר הצף, התצפית מגג טחנת הקמח, מסלול הסכר הצלבני, תצפית הג'מוסים וראש תל אפק הסרט ומרפסות התצפית מהווים התאמות נגישות חלופיות.

גן לאומי כורזים תנאי השטח לא מאפשרים כניסה ברכב. מגרש החניה נמצא מחוץ לגן הלאומי, מהחניה הנגישה יש שביל בטון עד לכניסה לגן הלאומי.

 • הונגשו: חניה, קופה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות, ברזיות, שביל בטון מהחניה ועד ללב אתר העתיקות לרבות בית הכנסת, מאחזי יד לצד מדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי הסבר.
 • השביל אל בית הבד וסביבתו וכן מסלול הטיול המעגלי עשויים מצע מהודק ברוחב ושיפוע נוחים ומתאימים למתקשים בהליכה, משפחות וילדים.
שמורת הטבע מג'רסה – הבטיחה -בקעת בית ציידה
 • הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות, מתקני מים לשתייה, מסלול טיול מעגלי יבש עשוי אספלט, מאחזי יד במדרגות היורדות אל הנחל (המסלול הרטוב), שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.
 • מידע נוסף: ההליכה במסלול היבש מתאימה לאנשים עם מוגבלות בניידות. ההליכה במסלול הרטוב מחייבת שחייה. בחלק מימות השנה המדרגות היורדות לשפת הנחל מתכסות בבוץ.
גן לאומי ושמורת טבע ארבל
 • הגעה וחניה: הונגשו שתי חניות בסמוך לשביל המוביל למבואה, שתי חניות בסמוך לשביל המונגש למצפור הר ניתאי, ועוד שתי חניות ליד בית הכנסת ארבל מחוץ לאזור שגובים בו תשלום.
 • בתוך הגן הלאומי הונגשו: המבואה לרבות מרכז שירות למטייל, בית שימוש, שולחנות פיקניק וברזיות, תצוגת הסרקופגים באזור המבואה, שביל בטון עד לבית הכנסת ולמצפור הר ניתאי, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי. השביל למצפור החרוב והשבילים האחרים בשמורה עשויים מצע מהודק וכוללים בחלקם מדרגות.
 • לתשומת לב: המסלול המעגלי של מצוק הארבל וחלקים ממסלול התצפיות מיועד למיטבי לכת. במבואה קיימת תערוכת קבע של צילומי נוף הארבל המהווה התאמה חלופית למסלול המצוק.
גן לאומי כורסי החניה מחוץ לגן הלאומי, במרחק של כ- 100 מטרים משער הכניסה. מהחניה הנגישה יש שביל בטון נגיש עד לכניסה לגן הלאומי.

 • הונגשו: מבואה, בתי שימוש, שביל בטון שמגיע עד הכניסה לעתיקות, רחבת התכנסות ותפילה מבטון מחוץ לעתיקות, ספסלים ומתקן מים לשתייה ושילוט הכוונה וזיהוי.
גן לאומי חמת טבריה אין כניסה ברכב לגן הלאומי. קיימת חניה מוסדרת במגרש חניה עירוני מעבר לכביש.

 • הונגשו: שער הכניסה, המבואה, שבילי בטון או אספלט בשיפוע מתון אל כל מרכזי העניין, בתי שימוש מקלחות ומלתחות, סככות צל, בריכות, ספסלים שולחנות פיקניק וברזיות, מאחזי יד לצד מדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע. חלק מהשבילים עשויים מצע מהודק.
 • בית הכנסת העתיק משמש כמרכז מבקרים. יש כסאות, יש כתוביות בסרט ומערכת עזר הנגשת שמע.
 • חלק מהעתיקות לא נגישות לאנשים עם מגבלה בניידות. תצפית על העתיקות מהווה הנגשה חלופית.
גן לאומי כפר נחום החניה מחוץ לגן הלאומי, קרוב לשער הכניסה. מהחניה הנגישה יש שביל מרוצף נגיש עד לכניסה לגן הלאומי.

 • הונגשו: שער הכניסה, רחבת מבואה מרוצפת, שבילי בטון, בתי שימוש, ברזיות, פינת ישיבה מוצללת, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • בגלל חשש לפגיעה בעתיקות לא ניתן לבצע בקרבתן עבודות בנייה. במתחם העתיקות הולכים על מצע מהודק או ריצוף עתיק מקורי. המבט על העתיקות מבחוץ מהווה התאמת נגישות חלופית.
גן לאומי כוכב הירדן
 • הונגשו: חניה, מבואה, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, שביל אספלט מהחניה ועד לתוך המבצר, נקודות תצפית, מאחזי יד במדרגות (ככל הניתן, בהתחשב בעתיקות), שילוט הכוונה וזיהוי. שביל האספלט נושק לגן פסלי תומרקין, עובר במרבית נקודות העניין במבצר.
 • חצר המבצר וחלק מהשבילים עשויים מצע מהודק. לא ניתן להנגיש את מצפה "דן שומרון" וחלק מהשביל שמקיף את המבצר מבחוץ.
 גן לאומי ציפורי  ניתן להיכנס ברכב לעומק האתר עד למוקדי העניין העיקריים.

הונגשו: חניה סמוך למוקדי עניין עיקריים (בהתחשב בתנאי השטח), מבואה ומרכז שירות למטייל, שבילי בטון אספלט או עץ ברחבי הגן הלאומי, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, אזורי התכנסות מוצללים לקבוצות, נקודות תצפית לנוף, כניסה לחלק מהעתיקות לרבות בית הכנסת, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע, דגמים של האתר וסרטון הסבר עם כתוביות.

הרחובות הרומיים, המצודה הצלבנית ומאגר המים לא נגישים לאנשים עם מוגבלות בניידות בשל חשש לפגיעה בעתיקות. שלטי הסבר, דגמים והסרטון שמוקרן בבית הכנסת מהווים התאמת נגישות חלופית לביקור במקומות אלה.

 גן לאומי פארק הכרמל 
 • שבילים ואתרי טיול – השבילים עשויים מצע מהודק או קרקע טבעית. אפשר להגיע עד תחילת השביל ברכב.
 • תחנות מידע – תחנות המידע בנחל אורן ובאנדרטה לנספי הכרמל ממוקמות ליד חניה נגישה על משטח מרוצף. תחנת המידע בשוויצריה הקטנה ממוקמת על קרקע טבעית קרוב לכביש אספלט.
 • חניוני יום לבילוי בחיק הטבע (פיקניק) – הונגשו: מצפור הסיירים-כרמיה, פתחת נחל אורן, חניון רקית וחניון כלניות. ניתן להחנות את הרכב קרוב לשולחנות פיקניק מדגם נגיש, לבית שימוש עם מים זורמים ולשבילים נגישים העשויים מצע מהודק.
 • חניוני לילה ללינת שטח באוהלים – הונגשו: חניון כלניות, חניון רקית, וחניון נחל אורן. ניתן להחנות את הרכב קרוב לשולחנות פיקניק מדגם נגיש, השבילים עשויים מצע מהודק, בתי השימוש קרובים לחניה, יש בהם מים זורמים. אין מקלחות או מטבח שדה. את האוהלים מקימים על קרקע טבעית.
 • אנדרטה לזכר הנספים באסון הכרמל – הונגשו: חניה, רחבת כניסה מרוצפת, מבנה שירותים ובו תא בית שימוש נגיש הכולל אסלה עם מאחזי יד ודלת שנפתחת החוצה וכיור נטילת ידיים מחוץ לתא. שביל היקפי עשוי בטון בשיפוע מתון המלווה במאחז יד וקיר ישיבה, רחבת אנדרטה מרוצפת אבן, תצפית נוף לכרמל, מאחזי יד במדרגות ושילוט הכוונה וזיהוי.
 • חניון לילה חוות משמר הכרמל – הונגשו: חניה, פינות פיקניק מונגשות בצל עצים במקום שבו קיימת תצפית טובה לנוף, בית שימוש ציבורי, מקלחת, מרכז שירות למטייל וכיתת לימוד, שילוט הכוונה וזיהוי. במבנה הראשי הונגשה יחידת אכסון עם חדר רחצה נגיש. שביל לאוהל מונגש, במתחם המיועד ללינה באוהלים השבילים עשויים מצע מהודק. הקמת האוהלים היא על קרקע טבעית. מבנה השירותים נמצא בלב המתחם מונגש.
 • שמורת טבע חי בר כרמל – הונגשו: חניה, מרכז מבקרים, בית שימוש, שבילים עשויים אספלט, עץ מרצפות אבן ומצע מהודק, מרפסות תצפית לנוף, עמדות צפייה בבעלי החיים, סככות צל, שילוט הכוונה וזיהוי, שלטי מידע ואמצעי המחשה. לחי בר כרמל מומלץ להגיע עם משקפת טובה.
גן לאומי בית שערים חניה: נכנסים לגן הלאומי ברכב. ניתן לחנות ליד מרכז השירות למטייל, ובתאום מראש גם ליד מערות המנורה (טלפון: 04-983-1643).בלב הגן הונגשו: חניה, שבילי בטון ושבילים מרוצפים, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, מאחזי יד במדרגות בנויות, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, שילוט הכוונה וזיהוי. ליד מרכז השירות למטייל קיימים דגמים ושלטי הסבר המהווים התאמת נגישות חלופית לביקור במערות.

במערות הקבורה הונגשו:

 • מערת רבי יהודה הנשיא – ניתן להגיע עד לפתח המערה ולצפות בה מבחוץ. פנים המערה לא נגיש לאנשים המתניידים בכיסא גלגלים.
 • מערת הארונות – בכניסה יש מפתן מוגבה. אדם שמתנייד בכיסא גלגלים צריך שם עזרה. פנים המערה נגיש לאדם המתנייד בכיסא גלגלים.
 • מערת המוזיאון – לא מונגשת וכך גם המערות שנמצאות מעל מערות "רבי" ומערת הארונות.
 • מערות נוספות בהמשך השביל – הכניסה אליהן אסורה. ניתן לצפות ולהתרשם מהן מבחוץ.
 • מתחם מערות המנורה: הכניסה למתחם היא רק בהרשמה מראש. הכניסה למבואת המערות נגישה לאנשים המתניידים בכיסא גלגלים, אך המערות עצמן לא נגישות. ניתן לראות אותן מבחוץ. המיצג האורקולי שמוקרן במערות המנורה מונגש גם לאנשים עם מוגבלות בשמיעה.

לתשומת לב: מותר לגעת בחלק מהקירות וארונות הקבורה, רק בהשגחה של מדריך מטעם הגן הלאומי.

 שמורת טבע נחל מערות  הונגשו: חניה, המבואה ומרכז שירות למטייל, בתי שימוש, פינות פיקניק וברזיות מוצללות על משטחי בטון, ושולחנות פיקניק מדגם נגיש על קרקע מקומית, שביל גישה מבטון מהכניסה לאתר ועד למערת הנחל, שביל בטון למלוא עומק מערת הנחל, מיצג אור-קולי בקצה מערת הנחל, ספסלים למנוחה ולתצפית על הנוף, מאחזי יד לאורך שבילים ומדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.

הערה: בגלל חשש לפגיעה קשה בצלע ההר ובערוץ הנחל לא ניתן לבצע התאמות נגישות בקרבת מערת הטבון, מערת הגמל, בתוך ערוץ הנחל ובגדה הצפונית של הנחל. לכן אזורים אלה לא נגישים לאנשים עם מוגבלות בניידות. אין התאמות נגישות חלופיות.

גן לאומי מגידו חניה, בית שימוש, מוזיאון, חנות מזכרות, מסעדה. שבילי הטיול, למעט הירידה למפעל המים.

נכים המתניידים בכיסא גלגלים יורשו, בתיאום מראש, לעלות ברכב השירות לתחנה בראש התל. משם יסיירו באופן עצמאי בגן. עם חזרתם לתחנה, יוסעו למבואת הכניסה ברכב השירות.

גן לאומי מעיין חרוד באזור הנופש הונגשו: חניה, המבואה, בתי שימוש, שבילי בטון עד לחניון הלילה, בריכות השכשוך ומערת גדעון, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, מאחזי יד במדרגות, גשרונים ורמפות לרבות בכניסה לבריכות השכשוך, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.

בחניון הלילה הונגשו: חניה, לרבות בסמוך לאזור הקרוונים, שבילי בטון, בתי שימוש מקלחות ומלתחות ושולחנות פיקניק.

גן לאומי גן השלושה (הסחנה)
 • באזור הבריכות והמדשאות הונגשו: חניה, מבואה, קופה, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, בתי שימוש ומקלחות, שבילי בטון עד שפת הבריכות, כניסה למים, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע. ניתן להתקרב ברכב פרטי לכל חלקי הגן המונגשים.
 • במוזיאון לארכיאולוגיה ואתר חומה ומגדל הונגשו: חניה, בתי שימוש, שבילי בטון, כניסה למבנים, החצר, גשרון מעל תעלת המים, ספסלים מוצללים וברזיות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע. קיים מעלון שמגשר על הפרש בין שני המפלסים.
 גן לאומי בית אלפא  הונגשו: חניה, מבואה ומרכז שירות למטייל, רחבת התכנסות מוצללת ובה שלטי מידע ודגם של בית הכנסת, בתי שימוש, אולם בית הכנסת העתיק לרבות מקומות ישיבה והמיצג האור-קולי שמוקרן בו, פינות פיקניק מוצללות וברזיה, מאחזי יד במדרגות ושילוט הכוונה וזיהוי.
 גן לאומי בית שאן   חניות, מערך כניסה הכולל בית שימוש, חנות מזכרות ומזנון. אתר העתיקות מונגש חלקית בלבד: חלק מהתיאטרון הרומי כולל תחנת שמע מותאמת ללקויי שמיעה, בית המרחץ ורחובות העיר הרומית המשוחזרים. גישה לסרט הפתיחה למופע "לילות שאן".
שמורת טבע חוף דור הבונים בחוף הרחצה הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל לרבות שולחנות פיקניק וברזיות בסככה מרוצפת, בתי שימוש ומלתחות, תחנת עזרה ראשונה, שביל בטון מהחניה לחוף הרחצה, מקלחות חוף, שילוט הכוונה והתמצאות. ניתן לקבל בהשאלה כיסא גלגלים מיוחד לחוף הים.בשמורת הטבע אין שבילים מונגשים מחשש לפגיעה בערכי טבע ונוף.
שמורת טבע נחל תנינים
 • הונגשו: חניה (קודם חונים, ורק אז משלמים ונכנסים), מבואה, חנות שירות למטייל, פינות פיקניק וברזייה מוצללות, בתי שימוש, שביל בטון מעגלי מהמבואה ועד לגדת הנחל ומשם עד לגשר העתיק הבנוי מעל הנחל, ספסלים על גדת הנחל, תצפית על הסכר ואמות המים, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט הסבר. אחרי הגשר, המשך המסלול עשוי מצע מהודק.
 • בכיתת הלימוד הונגשו: יש ספסלים וכסאות ובסרט ההסבר יש כתוביות.
 • בגלל חשש לפגיעה בעתיקות, המעבר בתוך אמות המים העתיקות, גשר העץ החוצה את הנחל, הירידה אל טחנות הקמח העתיקות וההליכה בשמורה לא נגישים למתניידים בכיסא גלגלים.
 גן לאומי קיסריה חניה מונגשת: מקומות החניה לבעלי רכב עם תג נכה נמצאים בשני קצות הגן הלאומי – בחניה נגישה במגרש החניה הפנימי מצפון לנמל, ובמגרש החניה הדרומי מוץ לגן הלאומי צמוד לשער הכניסה לתיאטרון.

במתחם הנמל הונגשו: חניה, קופה, שבילי בטון או עץ מהכניסות לגן הלאומי ועד למוקדי העניין, מאחזי יד במדרגות, מרפסות תצפית לים ולעתיקות, בתי שימוש, סככות צל, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע, מרכז המבקרים, חנויות, בתי קפה ומסעדות. מאמץ מיוחד הושקע בנגישות של התערוכה במרכז המבקרים החדש לרבות התקנת מערכות עזר לשמיעה וכתוביות בסרטים.

במתחם ההיפודרום והתיאטרון הרומי הונגשו: שבילי בטון ועץ, תצפית לעתיקות ולים, כניסה לעתיקות (ככל הניתן, בהתחשב ברגישות של העתיקות), ברזיות, מקומות ישיבה מוצללים בתי שימוש.

 

מרכז

 גן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי בחוף הרחצה בית ינאי הונגשו: 9 מקומות חניה על אספלט, שני תאי שירותים עם אסלה כיור מקלחת ומלתחה, דק עץ מהחניה ועד לפינת פיקניק מוצללת עם שולחן וספסלים, ברזיות, מאחזי יד במדרגות, שביל ירידה לקו החול הרטוב, סככת צל על דק עץ בתחום החול היבש, ומקלחות חוף. עוד הונגשו שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.

הערה: בחוף בית ינאי אין כרגע השאלה של כיסא גלגלים לכניסה למים.

 גן לאומי אפולוניה
 • הונגשו: חניות, פינת פיקניק, בית שימוש, שביל בטון מעגלי מהחניה ועד לאתר העתיקות, מאחזי יד במדרגות, מרפסת תצפית לנוף, ספסלים, ברזיות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.
 • שביל המצוק לא מותאם לתנועה בכיסא גלגלים. מרפסת התצפית מהווה התאמה חלופית.
 • הרצפה בתוך המבצר העתיק עשויה מצע מהודק או מרצפות אבן עתיקות מקוריות.
 גן לאומי ירקון
הכניסה לגן הלאומי היא ברכב. הנסיעה מותרת בכל רחבי הגן הלאומי, בכל ימי הפעילות לאורך השנה.מתחם תל אפק

 • בחורשת האקליפטוסים הונגשו: חניה, שביל בטון, בתי שימוש, פינות פיקניק על משטחי בטון, מגרשי ספורט מבטון (מגרש לסקטים ומגרש למשחקי כדור), פינת תצפית סמוכה לאגם ולבריכות השכשוך, חנות שירות למטייל, שילוט הכוונה וזיהוי. בסופי שבוע וחגים מוסיפים חניה נגישה ובית שימוש נגיש ליד חנות השירות למטייל.
 • האגם – לאורך האגם קיים שביל היקפי עשוי מצע מהודק. השביל עולה לכיוון המבצר.
 • באתר העתיקות הונגשו: חניה, בית שימוש, שביל בטון, מאחזי יד משני הצדדים של מדרגות בנויות, מושבי עץ למנוחה, ורחבת תצפית המהווה התאמה חלופית לביקור בעתיקות. באתר העתיקות הולכים על מצע מהודק או מרצפות האבן המקוריות.

מתחם מקורות הירקון

 • בחורשת האקליפטוסים הונגשו: חניה, שביל בטון, בתי שימוש, פינות פיקניק על משטחי בטון, מזח עץ על שפת הנחל, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי.
גן לאומי חוף פלמחים הונגשו: חנייה, מרכז שירות למטייל, מרפסת תצפית לים, מאחזי יד במדרגות, בתי שימוש, מלתחות, סככה ושביל עץ עד לקו החול הרטוב, מוטות אחיזה במקלחת חוף, משטח עץ מוצלל להקמת אוהלים, שולחנות פיקניק מונגשים, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע. הנגישות לחוף הים (עד לקו החול הרטוב) היא עם כיסא ומסלול נגלל מיוחד.
 גן לאומי אשקלון התנועה בתוך הגן הלאומי היא ברכב

 • במתחם החוף הונגשו – חניה, חורשת פיקניק צמודה לחניה עם תצפית לים, שביל בטון מהחניה עד לחוף הים, מאחזי יד במדרגות, מרפסת תצפית לים. שילוט הכוונה וזיהוי. בעונת הרחצה בלבד (אפריל עד אוקטובר)- בתי שימוש, מקלחות חוף, סככות צל ומסלול עד קו המים,
 • בלב הגן הונגשו – חניה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, שבילי בטון ואספלט, שולחנות פיקניק וברזיות, שבילי עץ ותצפית על חלק מהבארות העתיקות, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • בשער הכנעני הונגשו- חניה על מצע מהודק, שביל מרוצף עד לפתח הכניסה בשער, תצפית על הצד השני של השער, מאחזי יד במדרגות, ספסלים, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע. המעבר בתוך השער לא מותאם לאנשים שמתניידים בכיסא גלגלים. התצפית משני עברי השער מהווה הנגשה חלופית.
 גן לאומי בית גוברין  מתחם המערותהתנועה ברחבי המתחם היא ברכב. ליד כל אחד ממוקדי העניין שהונגשו קיימת חניה נגישה , בית שימוש נגיש וברזייה נגישה.

 • מערות הפעמון – שביל בטון שלאורכו מאחז יד, מאחזי יד במדרגות, ספסל בתוך המערה, תצפיות, שילוט הכוונה וזיהוי, ושילוט הסבר מותאם ללקויי ראייה.
 • חצר המלאכות – שביל בטון ורחבת בטון, מתקנים וסככות, אזור התכנסות עם ספסל שהותקנו בו מסעדי יד, פינת פיקניק מוצללת , שילוט הכוונה וזיהוי.
 • רחבת המערה הצידונית – שבילי בטון, רחבת התכנסות מרוצפת, חנות מזכרות, פינת פיקניק מוצללת, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי, אמצעי המחשה מיוחדים ללקויי ראייה. השבילים סביב המערה הצידונית עשויים מצע מהודק. לתוך המערה הצידונית יורדים במדרגות.

תל מרשה – אתר עתיקות. הנגישות בוצעה ככל הניתן בהתחשב בעתיקות

 • הווילה הרומית – ממגרש החניה יורדים אל הווילה בשביל מצע מהודק או בשביל מדרגות אבן, קיימים שם מאחזי יד. הכניסה לווילה היא רק במדרגות.
 • כל השבילים האחרים בתל מרשה הם שבילי עפר בטופוגרפיה הקיימת.

עיר בני החורין (המתחם הצפוני) – אתר עתיקות. החניה הנגישה מחוץ לגדר, צמודה לכניסה. משער הכניסה עולים בשביל אספלט רחב עם שיפוע מתון אל האמפיתיאטרון הרומי, שיש אליו שתי כניסות נגישות. העליונה במפלס מושבי הטריבונה עם תצפית מצוינת על כל האמפיתיאטרון, והתחתונה במפלס הזירה והמעברים המקורים שמתחת לטריבונה. לאורך שביל האספלט יש מקומות ישיבה מוצלים למנוחה, שילוט הכוונה וזיהוי, שלטי הסבר והמחשה, בית שימוש נגיש ומתקן מים צוננים לשתייה.
שביל עשוי קרקע מקומית שמסתיים במדרגות עתיקות מקוריות מוביל אל הכנסייה הצלבנית והעתיקות שמאחוריה. באזור זה יש שבילים וגשרים עשויים עץ ומאחזי יד במדרגות.

גן לאומי תל לכיש הגן הלאומי נמצא בשלבי פיתוח ובנייה חדשים. בתקופת העבודות הנגישות חלקית בלבד.נגישות זמנית במבואה לגן: חניה, פינת פיקניק מוצללת, תצפית על התל, שילוט. אין בתי שימוש וברזיות.

נגישות זמנית בעתיקות: העלייה לתל לכיש היא רק ברגל, בדרך שירות מכורכר על דופן הסוללה העתיקה. הדרך צופה לנוף. על התל השבילים עשויים מצע מהודק, יש נקודות תצפית, במדרגות בנויות יש מאחזי יד.

גן לאומי עין חמד
 • הונגשו: חניות, בתי שימוש, שבילים מבטון ואספלט, מאחזי יד במדרגות, פינות פיקניק, ברזיות, תצפית לתעלת המים, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • לא ניתן לבצע התאמות נגישות בתוך המבנה הצלבני מחשש לפגיעה בעתיקות. קיים שביל נגיש עד לכניסות לחצר המבנה, המבט פנימה מהכניסה מהווה התאמת נגישות חלופית.
 שמורת טבע מערת הנטיפים
 • גישה ברכב וברגל- הירידה מהחניון העליון והקופה למפלס המערה היא בשביל מדרגות תלול. לצד המדרגות הותקנו מאחזי יד.למוגבלים בתנועה מתאפשרת ירידה לחניון התחתון במיניבוס וברכבים פרטיים. כדאי מאוד לתאם הגעה מראש (בטלפון: 02-9911117), כדי למנוע המתנה ממושכת. קבוצות מאורגנות של מבקרים עם מוגבלות בתנועה – יש לתאם את הביקור באמצעות מרכז ההזמנות בפקס – 02-9990215.
 • במפלס החניון העליון הונגשו: רחבה מוצללת עם שולחנות פיקניק, קופה, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • במפלס החניון התחתון הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, שבילים עד הכניסה למערכה, פינות פיקניק מוצללות, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • הביקור במערה- הירידה למערה היא במעלון אנכי, השאלת אוזניות להגברת שמע, סרט הסבר מלווה בכתוביות. לאדם שנעזר בזוג קביים, הליכון, או כיסא גלגלים קיימת גישה רק עד לרחבת התצפית הראשונה, ממנה ניתן לחזור אחורה. המשך המסלול חד סטרי, חלקלק, וכולל טיפוס במדרגות.
 • מידע חשוב
  1. מטעמי בטיחות, לא ניתן לחזור לאחור במסלול המעגלי.
  2. ההליכה בתוך המערה כוללת מדרגות וקטעים חלקלקים.
  3.  הכניסה לכלבים אסורה לרבות לכלבי שירות. יש להשאיר את הכלב בקופה או במיתקן הולם אחר .
  4. המערה מוארת חלקית, למניעת פגיעה בנטיפים.
  5. אין כניסה לעגלות ילדים.
  6. מטעמי תכנון והנדסה, בית השימוש המותאם לאנשים עם מוגבלות נמצא במפלס התחתון.
 גן לאומי קסטל – אתר הנצחה
 • המפלס המרכזי – חניה, שביל מרוצף, סרט, אזורי התכנסות לקבוצות, בית שימוש.
 • המפלס התחתון – גישה ברכב, עשוי מצע מהודק. שילוט הנצחה ניתן למישוש.
 • המפלס העליון – גישה ברגל, בשביל עפר שלא מתאים לאנשים שנעזרים בהליכונים וכסאות גלגלים. הביקור באתר ההנצחה בראש ההר כולל ירידה לתעלות קשר.
 • תחנות – בכל אחת מהתחנות בוצע משטח בטון שמאפשר להתקרב עד כדי מגע למתקנים. בכל תחנה הותקנה מערכת קשר מונגשת עם המשרד. בתאום מראש, ניתן לעלות לתחנה ברכב, ולקבל עזרה בהפעלת המתקנים

 

יו"ש

שמורת טבע עיינות צוקים
 • בריכות ואזור פיקניק – חניה, בתי שימוש מקלחות ומלתחות, שבילים באזור הנופש הכוללים את האתר הארכיאולוגי, פינות פיקניק מוצללות, ברזיות וגישה לבריכות השכשוך. לבריכת השכשוך העמוקה יש מעלון כניסה למים. מומלץ לוודא לפני הגעה שהבריכה פתוחה לציבור (מפעילים את הבריכה רק בעונת הרחצה).
 • בשמורה החבויה השבילים עשויים קרקע מקומית.

טלפון למידע ובירורים 02-9942355.

פארק (גן לאומי) קומראן הונגשו: מערך כניסה, כולל חניה, בתי שימוש, תצוגה מוזיאונית וסרט עם כתוביות בשפות שונות, באתר הארכיאולוגי קיים שביל מעגלי מותאם לכיסאות גלגלים, מאחזי יד במדרגות, תצפיות, סככות צל, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.
פארק (גן לאומי) הרודיון הונגשו: מכלול מערך כניסה וחניה, תצפית לנוף ממבואת הפארק, דגם של ההר מוצב במבואת האתר, סרט עם כתוביות, חנות מזכרות, בתי שימוש, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.
הגישה אל העתיקות אינה מתאימה לאנשים עם מוגבלות בניידות.
מוזיאון השומרוני הטוב הונגשו:  מערך הכניסה המונגש כולל חניה, בית שימוש, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע, שבילי בטון למוקדי העניין באתר: תצוגת פסיפסים בחצר, מיצג אורקולי במערה העתיקה, הכנסייה המשוחזרת, מבנה המוזיאון, חצר פעילות, וסככה הכוללת שולחנות פיקניק מונגשים. כל חדרי המוזיאון נגישים לאנשים עם מוגבלות בניידות. באישור מיוחד, מותר לגעת בחלק מהמוצגים.
בתאום מראש, ניתן לקבל מידע מונגש אודות המוצגים השונים. הכנסייה המשוחזרת מותאמת לעריכת טכסים בהשתתפות אנשים עם מוגבלות.מנזר מרטיריוס: חונים ברחוב סמוך לכניסה. מהחניה עולים לאתר העתיקות במדרגות בטון עם מאחזי יד בשני הצדדים. הפרש הגובה בין הרחוב לשער הכניסה לאתר העתיקות הוא 4 מטרים. בשל תנאי השטח אי אפשר לבנות לצד המדרגות מעלית או כבש בשיפוע תקני.
הונגשו: רחבת כניסה מוצללת, תא בית שימוש שהותקנו בו מאחזי יד לצד האסלה. באתר העתיקות קיימים רצפת אבן מקורית ומפולסת, מעברים רחבים, ספסלי ישיבה מוצללים למנוחה, מאחזי יד במדרגות, סככות צל עם ספסלים, שילוט הכוונה וזיהוי. בשל תנאי השטח לא ניתן להקים מבנה שירותים חדש ונגיש.
מנזר אותימיוס הונגשו: חניה, בית שימוש, שביל בטון שמקיף את חומת המנזר מבחוץ, שער הכניסה המקורי ורחבת המבואה הפנימית של המנזר העתיק, תצפית על הכניסה למאגר המים, שילוט הכוונה וזיהוי, רחבת התכנסות מוצללת הכוללת ספסלים נגישים, שלטי מידע, ותצפית לפתח בור מים.מי שמסוגל לטפס במדרגות יעלה לגשר תצפית מוצלל עשוי מעץ. בתוך המנזר העתיק לא ניתן לבצע מערכת שבילים בשיפוע נגיש לאנשים שנעזרים בכיסא גלגלים. לנגישות חלופית הציבו ברחבת הכניסה המוצללת שלטים עם איורים להמחשה.
גן לאומי נבי סמואל החניה מחוץ לגדר. באישור המנהל, ובלבד שאין עומס מבקרים, רכבים בעלי תג נכה מורשים להיכנס עם רכבם ולהחנות היכן שיורה להם המנהל.

 • הונגשו: 2 בתי שימוש האחד לגברים והשני לנשים; שבילים, ארון הדלקת נרות, רחבת התכנסות בצל עצים לפני הכניסה למבנה ציון הקבר, כניסה למבנה ציון הקבר וקומת הקרקע, המסגד, סככות התכנסות למשפחות בשטח הפתוח, אתר עתיקות, תצפית לנוף, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • שביל עשוי מצע מהודק מוביל לגן בוטני, בגן יש שבילי בטון, פינות ישיבה ושולחנות פיקניק.
 • בשל חשש לפגיעה בעתיקות ובקדושת המקום לא ניתן לבצע מעלית או רמפה תקנית אל ציון הקבר שנמצא מתחת לקרקע. התאמה חלופית – ניתן לקיים טכסים ותפילה במפלס הקרקע.
גן לאומי עיר דוד
 •  הונגשו: בניין המבואה, חנות מזכרות, בתי שימוש,  ואזורי התכנסות מוצללים. מעלון משופע על מדרגות חוץ מוביל לאולם הקרנה ולמרפסת תצפית מוגבהת. מיצג תלת ממדי ונקודות תצפית נגישות מהווים התאמה חלופית למי שאינם יכולים לבקר בעתיקות.
 • הגן הארכיאולוגי – הביקור במתחם עתיקות עיר דוד, לרבות מפעל המים, כרוך בטיפוס בהרבה מדרגות. בחפירות העופל קיים גשר צף נגיש לאנשים עם מגבלה בניידות. הכניסה לחפירות העופל היא ממרכז דוידסון.

המלצה: קשה מאד למצוא חניה פנויה סמוך לשער האשפות (מרכז דוידסון) או לכניסה למתחם עיר דוד. למתקשים בהליכה מומלץ להגיע בהסעה.

שמורת טבע נחל פרת 
 • עין מבוע – בתיאום מראש ניתן לרדת עם רכב עד למפלס המעין, חניה ליד המעין, חנות ומרכז שירות למטייל, בית שימוש, שביל בטון עד למפל הראשון, מאחזי יד במדרגות, פינת פיקניק, תצפית לעתיקות, שילוט הכוונה וזיהוי, הירידה לבריכת המעיין אינה מונגשת.
 • עין פרת – חניה נגישה, חנות שירות למטייל, בית שימוש, שבילי בטון עד לנחל, פינת פיקניק וסככת צל על משטח בטון, מאחזי יד במדרגות ולאורך שבילי בטון, עליה למרפסת תצפית לנוף מבטון, שילוט הכוונה וזיהוי. השבילים בתוך השמורה עשויים קרקע טבעית, ההליכה בתוך הנחל לא מתאימה למוגבלים בניידות.
אתר הטבילה קאסר אל יהוד באזור המבואה הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש ומלתחות, רחבת התכנסות מוצללת, תצפית על הירדן, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי.

הירדן: בגלל מבנה גדת הנחל, זרם המים והבוץ, הטבילה בירדן לא נגישה לאנשים עם מגבלה בניידות.

 

דרום

שמורת טבע עין גדי
 • הכניסה הראשית לשמורת הטבע – חניה, רחבת כניסה, תחנת שירות למטייל ובתי שימוש נגישים.
 • נחל דוד – הנגשת קטע בשמורת נחל דוד הכולל שביל מותאם לכיסאות גלגלים, רחבות מנוחה ותצפית, תחנת שמע, תצפית על מפל "האולימפית". אורכו של השביל כחצי קילומטר, הוא תוכנן ונבנה באופן המשתלב בנוף המדברי, כאשר ההולכים בו נהנים מפינות מנוחה בצל עצי השיטה, כשלצידם יעלים ושפני סלע.
 • בית הכנסת – החניה ליד השער מחוץ לגדר.
  הונגשו: רחבת מבואה ומרכז שירות למטייל, בית שימוש, פינות פיקניק מוצללות, שביל בטון מהכניסה ועד לבית הכנסת העתיק לרבות כניסה לתוך בית הכנסת, נקודות תצפית על הכפר העתיק, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט הסבר. דגם של הכפר העתיק מהווה התאמת נגישות חלופית.
  בתוך הכפר העתיק קיימים שבילים עשויים מצע מהודק, בוצעו מאחזי יד במדרגות, והותקן שילוט הסבר. ההליכה בכפר העתיק לא מתאימה לאנשים שנעזרים בכיסא גלגלים.
 • טיילת נוף ומבואת נחל ערוגות – בין מבואת נחל דוד למבואת נחל ערוגות קיימת טיילת נוף מונגשת. במקביל לשביל הולכי הרגל קיימת דרך לכלי רכב. לאורך הדרך יש מספר נקודות לעצירה וחניה, החניה מקושרת לשביל בשבילי בטון בעלי שיפוע מתון. לאורך שביל הבטון קיימים ספסלים למנוחה ומאחזי יד בקטעים בעלי שיפוע תלול. קטע השביל בין נחל דוד לבית הכנסת הוא בשיפוע מתון, ההמשך תלול יותר. הטיילת מסתיימת במבואת נחל ערוגות.
 • נחל ערוגות – במבואה הונגשו: חניה, שבילי בטון, פינות פיקניק מוצללות, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, שילוט הכוונה וזיהוי.
  ההליכה לאורך הנחל היא על קרקע טבעית בתוואי שמלווה את הטופוגרפיה הטבעית. השביל לא מתאים לאנשים עם מוגבלות בניידות.מידע חשוב – לשמורת עין גדי אסור להכניס חיית שירות, ניתן להשאיר את החיה בקופה או במתקן הולם אחר למשך זמן הביקור.
גן לאומי מצדה
 • במבואת שביל הנחש (ממזרח) הונגשו: – חניה מקורה, שטחי מסחר ושטחים ציבוריים, אולמות הקרנה, מעליות. מוזיאון, התאמות לאנשים עם לקויות שמיעה במבואה, ברכבל
 • הרכבל והגשר – מותאמים לכיסאות גלגלים.
 • בבמת ההר הונגשו: – שבילי בטון, בתי שימוש, מאחזי יד במדרגות, ספסלים ומקומות התכנסות מוצללים, כניסה לחלק משמעותי מהעתיקות, תצפיות, דגמים, מפות תבליט מותאמים ללקויי ראייה. בגלל מרחקי ההליכה והאקלים הקיצוני, למבקרים עם מוגבלות ניכרת בתנועה מומלץ להגיע עם מלווה.
  הירידה לארמון הצפוני לא מתאימה לאנשים עם מגבלה בניידות. הדגמים ומרפסות התצפית מהווים התאמה חלופית.
  שביל הנחש – הותקנו מאחזי יד למלוא הגובה. ההלכה בשביל הנחש לא מתאימה למוגבלים בניידות.
 • במבואת שביל הסוללה (ממערב) הונגשו: חניה, בתי שימוש, מרכז שירות למטייל, סככת פיקניק, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי, דגמים של כלי נשק רומאים. השביל העולה לבמת ההר מצד מזרח תלול, עשוי קרקע מקומית וכולל הרבה מדרגות.
 • בחיזיון אור קולי הונגשו: חניה, קופה, בתי שימוש, שבילים מרוצפים, מקומות ישיבה ייעודיים לאנשים שנעזרים בכיסא גלגלים, מאחזי יד במדרגות מערכת עזר להנגשת שמע (השאלת מקלטים ואוזניות בקופה), כתוביות (ככל הניתן בהתחשב במרחק הצפייה, אופי המופע ותכניו).

מצורפת מפה

גן לאומי פארק הבשור (אשכול)  התנועה בין מוקדי העניין היא ברכב.

 • בלב הגן הונגשו: חניה, בתי שימוש, מרכז שירות למטייל, שבילי בטון ועץ, מאחזי יד במדרגות, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, מתקני משחקים לפעוטות, גישה לבריכות השכשוך, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • בנחל הבשור הונגשו: גשר התצפית על הנחל, לרבות חניה. סביבה הגשר קיימים שבילים עשויים מצע מהודק.
 • עתיקות: העלייה לבית המושל המצרי היא במדרגות בנויות עם מאחזי יד.
 • בחניון הלילה הונגשו: חניה, יחידת אכסון בנויה, מרכז שירות למטייל, בתי שימוש, פינות פיקניק מוצללות, ברזיות, מטבח שדה,  שילוט הכוונה וזיהוי.
גן לאומי עין עבדת
 • במבואה התחתונה (עין מור) הונגשו: חניה, בית שימוש, פינת פיקניק מוצללת, תצפית על הכניסה לעין עובדת, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • במבואה העליונה (עין מעריף) הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, בית שימוש, רחבת פיקניק מוצללת, שביל בטון מהמבואה ועד לתצפית מונגשת על קניון עין עובדת, שילוט הכוונה וזיהוי.

שימו לב: אסור להכניס חיית שירות, ניתן להשאיר את החיה בקופה או במתקן הולם אחר למשך זמן הביקור.
השבילים בתוך השמורה לא נגישים למוגבלים בניידות, השביל במעלה המצוק צר וכולל מדרגות תלולות.

אחוזת קבר בן גוריון  הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, שולחנות פיקניק מוצללים, בית השימוש, שבילים, רחבת הקבר, שילוט הכוונה וזיהוי.
גן לאומי עבדת
 • ברחבת המבואה הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, בית שימוש, רחבת כינוס לקבוצות, שולחנות פיקניק וברזיות, שילוט הכוונה וזיהוי. במרכז השירות קיים דגם של העיר הנבטית המהווה התאמת נגישות חלופית לטיול בעתיקות. בעלי תג נכה לרכב רשאים לעלות ברכבם הפרטי עד לתל העתיקות (יש להציג את התג בקופה).
 • בתל העתיקות הונגשו: חניה, רחבת תצפית מוצללת לנוף ועוד תצפיות על אזורים שונים של התל, שבילי בטון או עץ, מאחזי יד במדרגות, שבילים עשויים מצע מהודק, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע. למוגבלים בניידות מתאפשרת גישה עד לווילה הרומית, הרחוב הפנימי בכניסה לעיר הנבטית, דרך השירות, הגת והאקרופוליס.
מרכז מבקרים מכתש וחי רמון 
 • במרכז המבקרים מכתש רמון הונגשו: חניה, שבילי בטון ותצפית למכתש רמון, מרכז שירות למטייל, בית שימוש, כל אולמות התצוגה, מערכת הגברת שמע לכבדי שמיעה,  שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.
 • בחי רמון הונגשו: חניה, מרכז שירות למטייל, בית שימוש, רחבת פיקניק מוצללת, שביל בטון מעגלי בגן הבוטני, תצוגת בעלי החיים, כיתת לימוד לרבות כתוביות בסרט הסבר, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.
גן לאומי צבעי מכתש רמון
התנועה ברחבי הגן הלאומי היא ברכב. לאורך הדרך יש מדרכה העשויה מצע מהודק.הונגשו: חניה ליד מרכזי עניין, שבילי בטון, מרפסות תצפית מוצללות עם מושבים מונגשים (עשויים סלע מקומי), סככת צל עם מושבים מונגשים ליד "התנור", שילוט הכוונה וזיהוי. ההליכה בתוך המחצבות לא מתאימה לאנשים עם מוגבלות בניידות. התצפית עליהן מהווה התאמת נגישות חלופית.

בתי שימוש ומי שתיה: בגן הלאומי אין מים זורמים. ליד "התנור" יש בתי שימוש ביולוגיים, אחד מהם הוא תא גדול עם אסלה פינתית ומאחזי יד . בחניון בארות הנמצא בקצה הגן הלאומי יש בתי שימוש נגישים עם מים זורמים, הכניסה לחניון היא ללא תשלום.

חניון בארות
 • הונגשו: חניה המקושרת לבניין מבואה, חנות שירות למטייל, מרפסת מוצללת ובה שולחנות פיקניק, יחידת אכסון מונגשת, בית שימוש ציבורי, שילוט הכוונה וזיהוי. בקצה השני של המתחם, קיים מגרש חניה נוסף צמוד לשביל בטון שמגיע עד למבני שירותים נגישים הכוללים בתי שימוש, ברזייה ומטבח שדה.
 • הלינה היא באוהלים להקמה עצמית ובסככות צל על הקרקע הטבעית. בתאום מראש, בימים שאין בהם עומס רב, אפשר להתקרב עם הרכב עד לפתח האוהל/סככה. מותר לנוע ברכב בשולי המתחם המיועד להקמת אוהלים.
גן לאומי שבטה
 • הונגשו: חניה, בית שימוש, פינת פיקניק על משטח בטון, שביל סלול עד לכניסה לאתר העתיקות, שילוט הכוונה, זיהוי ומידע. שלטי המידע מאוירים.
 • בתוך אתר העתיקות דרכי הגישה עשויות מצע מהודק. מחשש לפגיעה בעתיקות לא ניתן לבצע שביל מחומר יציב וקשיח או להרחיב פתחים. כשהתאפשר, הותקנו מאחזי יד לצד מדרגות עתיקות.
גן לאומי תל ערד
 • הונגשו: חניה, מבנה מבואה, בתי שימוש, שבילי בטון, פינות פיקניק מוצללות על משטחי בטון, רחבת תצפית על העיר הכנענית ובאר המים העתיקה, שילוט הכוונה וזיהוי. שביל הבטון מתחבר למערכת שבילים עשויה מצע מהודק העולה לעיר הכנענית. הביקור במצודה הישראלית דורש טיפוס במדרגות. ברחבי התל קיימות סככות צל עם ספסלים למנוחה.
 • קבוצות מטיילים מגיעות למצודה הישראלית באוטובוס שלהן. בתום הביקור הן יורדות ברגל בשבילים נוחים עשויים מצע מהודק. באישור מנהל האתר, בהתחשב בעומס המבקרים, ניתן לעלות ברכב פרטי עד לרחבת הכניסה למצודה. התצפית על הגן הלאומי מרחבת החניה מהווה התאמה חלופית לביקור בעיר הכנענית.
 • בחניון הלילה הונגשו: יחידת אכסון עם רחבה מוצללת ובה שולחנות פיקניק, אוהל ללינת קבוצות, מטבח שדה, בתי שימוש ומקלחות, פינות פיקניק מוצללות, ברזיות.
גן לאומי תל באר שבע
 • הונגשו: חניה, בית שימוש, חצר מבואה הכוללת רחבת התכנסות מוצללת, מתחם הפעלה המיועד לתלמידים, שילוט הכוונה וזיהוי, שלטי הסבר ודגמים להמחשת תל העתיקות ומערכת המים העתיקה המהווים התאמה חלופית לביקור בעתיקות.
 • תל העתיקות: קיימים שבילים נוחים בשיפוע מתון יחסית עשויים מצע מהודק. השיפוע עוקב אחרי הטופוגרפיה של התל. לצד מדרגות הותקנו מאחזי יד, לרבות במדרגות היורדות למערכת המים. באישור מנהל האתר, ובהתחשב בעומס מבקרים, ניתן לעלות ברכב לראש התל. יש משם תצפית טובה על מרבית חלקיו של התל.
גן לאומי ממשית
 • הונגשו: חניה, מבואה, חנות שירות למטייל, אזור פיקניק צמוד למבואה, בתי שימוש, שבילי בטון לאורך המצוק עד הכניסה לעתיקות עצמן, תצפית לנוף, מבנה משטרת הרוכבים, שילוט הכוונה והתמצאות.
 • מתחם העתיקות: קיימים מאחזי יד לצד מדרגות, שבילים עשויים מצע מהודק היטב, סככות צל, ספסלים למנוחה, שלטי הכוונה זיהוי ומידע, שילוט מאויר, שחזור של חלק מהמבנים העתיקים.
 • באישור המנהל, בימים שאין בהם עומס, אפשר לעלות ברכב לראש התל העתיק. שביל הבטון מתחיל במקום שמסתיים בו כביש האספלט. מהחניה העליונה יש גישה לתצפית לנוף ולעתיקות.
 • בחניון הלילה הונגשו: יחידת אכסון, אוהל ללינת קבוצות, מטבח שדה, שולחנות פיקניק וברזיות, מקלחת ובתי שימוש.
שמורת טבע חי בר יוטבתה
 • הונגשו: חניה, מבואה, חנות שרות למטייל, אולם התכנסות ממוזג, בתי שימוש, שולחנות פיקניק במרפסת מוצללת, שילוט הכוונה וזיהוי.
 • בחניון הלילה הונגשו: חניה, בתי שימוש ומקלחות, יחידת אכסון עם חניה צמודה, מטבח שדה, סככה ובה שולחנות פיקניק נגישים.
 • מכלאות אקלום לחיות הבר: בחלק מהימים בשנה ניתן לצפות בבעלי החיים. הכניסה לאזור המכלאות היא ברכב בלבד.
שמורת טבע חוף האלמוגים באילת  גם אנשים עם מוגבלות בתנועה יכולים לרדת ולצלול בשמורה, באמצעות שבילים, גשרים ואפשרות מיוחדת לירידה לים., פרטים באתר

גנים לאומיים ושמורות טבע

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

שוכן על מצוק כורכר שפניו לחוף ימה של הרצליה. באתר מבצר צלבני מרשים – תפאורה רומנ...

(שמורת הטבע מג

(שמורת הטבע מג'רסה - הבטיחה (בקעת בית ציידה

נקודת מפגש ייחודית שמנקזת אל הדלתא שנוצרה בה של כמה מנחלי הגולן החשובים בדרכם לכ...

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה

אתר לאומי הקסטל

אתר לאומי הקסטל

הקסטל - האתר שמבשר את ירושלים.

גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון

גן  לאומי אשקלון משלב אתר עתיקות מרתק, פארק לבילוי בחיק הטבע וחוף רחצה נהדר. באת...

גן לאומי בית אלפא

גן לאומי בית אלפא

בגן לאומי בית אלפא שרידים מרשימים של בית כנסת מתקופת התלמוד ובו פסיפס מן המפוארי...

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין

''ארץ אלף המערות'' הגן מציג פלא אדריכלי קדום: אינספור מערות, אמפיתאטרון רומי, שר...

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן אוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. ...

גן לאומי בית שערים

גן לאומי בית שערים

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם מציג מבנה מפואר של בית כנסת מימי התלמוד, במצב השתמרות נדיר. ליופיו...

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור הוא פינה ירוקה במדבר על גדת נחל בשור. בלב מישורי הלס של הנגב המער...

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

מצוק הארבל, המתנוסס מעל הכנרת, משקיף לגולן ולחרמון ומהווה את לבה של שמורת הטבע א...

גן לאומי ירקון

גן לאומי ירקון

בגן הלאומי ירקון שני מתחמים: מקורות הירקון ואפק, ושניהם יחד הם ריאה ירוקה ורוגעת...

גן לאומי מבצר יחיעם

גן לאומי מבצר יחיעם

שרידי מבצר גדול ומרשים המשלב מבנים מהתקופות הצלבנית והעות'מנית. המבצר מספר גם את...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

גן לאומי מצדה

גן לאומי מצדה

מצדה המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי, מסמלת את אחריתה של ממלכ...

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים החשובים והיפים באזור השרון. לפני שהוא נשפך לים, סמוך ...

גן לאומי עבדת

גן לאומי עבדת

אתר מורשת עולמית - בלב המדבר על גבעה גבוהה מעל ערוץ נחל צין ניצבות חורבותיה המרש...

גן לאומי עין חמד

גן לאומי עין חמד

בפיתולי הדרך לירושלים, בפינה נסתרת וקסומה, שוכן הגן הלאומי עין חמד...

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת

למרגלות מדרשת בן-גוריון מתחתר נחל צין בקניון עמוק ומרהיב. שלוש נביעות בו מזינות ...

גן לאומי עיר דוד

גן לאומי עיר דוד

אחד האתרים החשובים בגן הלאומי סביב חומות ירושלים הוא עיר דוד– מקום ראשית התהוותה...

גן לאומי ציפורי

גן לאומי ציפורי

ציפורי הייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בציפורי חיה אוכל...

גן לאומי קבר בן גוריון

גן לאומי קבר בן גוריון

אחוזת קבר בן גוריון - קברי דוד בן גוריון ורעייתו פולה עומדים בלב גן ירוק, מול נו...

גן לאומי קיסריה

גן לאומי קיסריה

עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס

גן לאומי תל מגידו

גן לאומי תל מגידו

מגידו נמנתה עם הערים החזקות והחשובות בכנען. שרידי הארמונות, המקדשים, השערים ומער...

מוזיאון השומרוני הטוב

מוזיאון השומרוני הטוב

השומרוני הטוב מכניס אורחים

פארק (גן לאומי) הרודיון

פארק (גן לאומי) הרודיון

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבנאי הגדול...

פארק (גן לאומי) קומראן

פארק (גן לאומי) קומראן

שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס...

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק נבי סמואל הוא שילוב מרתק של אתר עתיקות, נופי מדרגות חקלאיות, מעיין הררי ובו...

פארק הכרמל

פארק הכרמל

פארק הכרמל: גן לאומי ושמורת טבע הר הכרמל - ההר הירוק כל ימות השנה...

שמורת טבע גמלא

שמורת טבע גמלא

בשמורת הטבע גמלא מתקיים שילוב נדיר של טבע ונוף עם סיפור אנושי היסטורי מרתק....

שמורת טבע החולה

שמורת טבע החולה

שמורת הטבע החולה היא אתר בעל חשיבות עולמית לעופות מים ובית גידול לח חשוב ביותר ב...

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

המכתש הוא חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב ומעליו מתנשא מרכז המבקרים מכתש ר...

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורה ימית מהיפות בעולם - גנים צבעוניים מתחת למים...

שמורת טבע חי בר בכרמל

שמורת טבע חי בר בכרמל

החי-בר שבכרמל מוקדש לגידול בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור ולהש...

שמורת טבע נחל המערות

שמורת טבע נחל המערות

חוויה פרהיסטורית במערות שבהן התגוררו בני אדם במשך מאות אלפי שנים, לצד טיולים רגל...

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת נחל המשושים הינה חלק משמורת יער יהודיה שבמרכז הגולן. בשמורה קניונים עמוקים...

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

עין מבוע הוא מעיין הפועם בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). זהו התיכון בסדר...

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

עין מבוע הוא מעיין הפועם בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). זהו התיכון בסדר...

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

עין פרת הוא מעיין שופע מים, הנובע בקניון מדברי מרהיב עין. מלבד נחל זורם ובריכות ...

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

נחל שניר (החצבאני) הוא הארוך במקורות הירדן. הנחל זורם כל ימות השנה, ולאורכו "יער...

שמורת טבע עין אפק

שמורת טבע עין אפק

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה ומקורות נחל שרובם אבדו מן הארץ....

שמורת טבע עין גדי

שמורת טבע עין גדי

נווה המדבר עין גדי הוא הגדול בארץ. יש בו מעיינות ומפלים ולמרגלות המצוקים, ביתם ש...

שמורת טבע תל דן

שמורת טבע תל דן

מעיינות הדן ועיר מקראית

גם שם נעזור לכם לתכנן את הטיול

-->
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X