ג'סר אלזרקא מקיימת

מאת: כתבה וצילמה: סאאידה עלי, רכזת תכניות קהילה וחינוך - ג'סר אלזרקא, רשות הטבע והגנים 24/03/2019

בעקבות תוכניות הפיתוח העתידיות של אזור כפר הדייגים בג'סר אלזרקא,  נכתבה תוכנית ולה ארבע קבוצות יעד, אותה כתבה ומובילה סאאידה עלי. התוכנית היא כוללנית ומלווה את תושבי הכפר בכלל ואת הדייגים בפרט במטרה להעצים אותם ולרתום אותם לשינוי המיועד בכפר הדייגים.

ג'סר אלזרקא מקיימת 1 – צילמה סאאידה עלי.png
ג'סר אלזרקא מקיימת 1 – צילמה סאאידה עלי.png, ג'סר אלזרקא מקיימת – צילמה סאאידה עלי

לאחר מיפוי שנערך על ידי סאאידה עלי בכפר ובין הדייגים עלה הצורך להכשיר אותם במקצועות עתידיים על מנת שיוכלו להתמודד טוב יותר עם השינויים הצפויים ולפתוח עבורם אפיקי פרנסה חדשים בנוסף לדיג כמו תיירות, אירוח ופרויקטים שונים של העצמה והכשרה בתחומים מגוונים.

במסגרת תוכנית זו עברו דייגי הכפר קורס עזרה ראשונה, שיפצו וניקו את צריפי הדיג הישנים והפכו אותם ואת סביבתם למקום פעיל ורב שימושי. הצריפים משמשים היום לחוגים ופעילויות קהילתיות, לאירוח ולסדנאות. במיוחד יש לציין את הצריף של סארי גרבאן, ששימש במשך שנים כמחסן לדייגים ועבר הסבה למקום בו ניתן לקיים שיעורים, מפגשים ופעילויות נוספות לדייגים ולאורחים מהכפר ומבחוץ.

גולת הכותרת של תוכנית הקהילה היא קורס משיט 12 שנערך לדייגי הכפר על ידי מורה מקצועי מבית ספר קוראל שיט ומועבר בצריף של סארי.  זהו קורס בסיסי לרישיון להשטת סירת מנוע והובלת נוסעים.  הקורס תוכנן והותאם במיוחד לקבוצת הדייגים מהכפר, שחלקם עם צרכים לימודיים מיוחדים וכולל לימוד עיוני בכיתה ותרגול מעשי בסירה. הקורס כלל נושאים כמו חוקי דרך למניעת התנגשות בים,  זיהוי דגלים ואותות ימיים,  הכרת סימני מצוקה,  מזג אוויר, עזרה ראשונה ועוד.

הדרך עוד ארוכה ועוד תוכניות רבות לפנינו במטרה להקל על הדייגים, להכשיר ולהעצים אותם לקראת השינוי הקרב, כמו גם לקראת העצמת החינוך הימי בכפר והקמתו של בית ספר ימי בג'סר אלזרקא באופק הקרוב.

הכתבה פורסמה בגיליון 8 של "בויה" – העיתון הימי של רשות הטבע והגנים.