כפר הדייגים בג'סר אלזרקה

04/07/2019

הפרויקט הנוכחי הוא פרי יצירתם של בני ובנות הנוער בג'סר א-זרקא, במסגרת תכנית "בשבילינו" של רשות הטבע והגנים, מפעל הפיס ועמותת בסמלה המקומית, שמטרתו לגבש ולהניע קהילות סמוכות דופן לשביל ישראל, לפעילות ערכית של שמירת טבע, נוף ומורשת מקומיים ולהעמיק את הקשר בין הקהילה לסביבה הטבעית הקרובה אליהם.

כפר הדייגים בג'סר אזרקה
כפר הדייגים בג'סר אזרקה, כפר הדייגים בג'סר אזרקה, צילום: סאאידה עלי

כפר הדייגים

כפר הדייגים בג'סר א-זרקא  השוכן על חוף הים, נבנה באמצעים פשוטים, מקומיים ונשאר בצורתו האותנטית. תחילה, השתמשו הדייגים בסירות בעלות משוטים שנקראו "סנאבק" והעבודה בדייג הייתה מקור פרנסה ליותר ממחצית תושבי הכפר. בשנים האחרונות נותרו בכפר הדייגים שלושים משפחות בלבד המתפרנסות מדייג ושומרות על מסורת של המקום. סירות הדייג קשורות לחוף החולי במעגנה המבוססת על מפרץ סלעים טבעיים. בקרוב ייעשה שיפור במעגנה, כך שישמר המראה הציורי הייחודי למקום וישופרו התנאים לדייגים.

שיטות דייג מסורתיות

  1. שאראק- שיטת דיג לילית, המיועדת לציד דגי לוקוס ופרידה. ראשית מכינים את הפיתיונות: משתמשים ב- 600 קרסים ועל כל קרס משפדים דג סרדין. מכינים חוטי דיג באורך 3,000 מטרים, וכל 3 מטרים מחברים קרס עם דג סרדין כפיתיון.

2. ע'זל- שיטת דיג לשעות הבוקר והערב, ללכידת דגים מסוג דקר, קאראס, מליטה ודגים קטנים. משתמשים ברשת בגודל של 200 מטרים. גודל החורים ברשת תלוי בגודל הדגים שמעוניינים ללכוד. ניתן להשאיר את הרשת במים למשך 5 עד 7 שעות.

5d1df28512bac, צילום: עכרמה שהאב

3. רשת- שיטת דיג לשעות הבוקר. משתמשים ברשת עגולה בקוטר 3 מטרים. משליכים את הרשת לים במקומות שרואים בהם להקות דגים.

רשת- שיטת דיג לשעות הבוקר, רשת- שיטת דיג לשעות הבוקר, צילום: עכרמה שהאב

תל תנינים

תל תנינים צילום: לימאר שהאב, תל תנינים, צילום: לימאר שהאב

תל תנינים הוא גבעה הממוקמת מדרום לשפך נחל תנינים. בתקופה הרומית והביזנטית ישבה על הגבעה עיירה משגשגת בשם קרוקודילופוליס ("עיר התנינים"). התל היה מיושב מהתקופה ההלניסטית (המאה הרביעית לפסה"נ) עד לתקופה הביזנטית. מהגבעה יש נקודת תצפית לכל הכיוונים: הים ממערב; בכיוון צפון נראים אי החמאם (אי היונים), שמורת הטבע חוף וים ומעגן מיכאל; מדרום נצפית תחנת הכוח של קיסריה; ובמזרח זיכרון יעקב.

גשר וילהלם (הקרוי גם הגשר העות'מאני)

גשר וילהלם (הקרוי גם הגשר העות'מאני), גשר וילהלם (הקרוי גם הגשר העות'מאני), צילום: עכרמה שהאב

ליד שפך המים ומורדות נחל תנינים, נמצאים שרידיו של גשר הבנוי מאבני מגיר.  הגשר נבנה בסוף המאה ה-19 בתקופת העות'מאנים, לכבוד ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני (שעל שמו נקרא הגשר) ואשתו אוגוסטה ויקטוריה בשנת 1898.