כרישים בזרם

שם כתב: טל אלמליח רכזת הפרויקט, תחום הים, רשות הטבע והגנים 27.03.2019
כרישים בזרם.jpeg כרישים בזרם - צילם חגי נתיב

מדי חורף נצפים במוצא המים החמים בתחנת הכוח בחדרה התקבצויות של כרישים מהמינים סנפירתן (Carcharhinus plumbeus) וכריש עפרורי (Carcharhinus obscurus), כאשר בעבר אף נצפו כרישים מהמין פטישן תמים-חרטום (Sphyrna zygnae). מאין הם באים? למה דווקא לכאן? ולאן הם שוחים בתום העונה? לרוב השאלות עדיין אין תשובות ברורות, אך הנושאים נחקרים באוניברסיטת חיפה.

מה שכן ברור הוא שהתקבצויות אלה, הנצפות במרחק נגיעה מהחוף, בשילוב עם גישה נוחה במיוחד לאתר בחדרה, הופכות את התופעה הזו לנדירה ומיוחדת בקנה מידה עולמי. מקום התקבצות הכרישים בחדרה הוא בין האתרים היחידים בים התיכון שמאפשרים מפגש קרוב ובלתי אמצעי עם כרישים גדולים בקרבת החוף.

הכרישים נמצאים באתר בין החודשים נובמבר לאפריל ובזמן זה מגיעים לשם מתעניינים רבים: צופים מהחוף, שייטים, אופנועי ים וסירות, גולשים וחותרים, צוללים, משנרקלים, כמו גם דייגים. המצב הקיים יוצר עומס עצום על השטח, אשר יכול לסכן את הכרישים ואת עתיד חזרתם למקום.

את פרויקט "כרישים בזרם" יזמנו בתחום הים שברשות הטבע והגנים על מנת לספק מענה לצורך שנוצר בשנים האחרונות להסדרת האתר עקב העומס ההולך וגובר בו, ובמטרה למנוע בעיות העשויות לעלות מחוסר הסדרה של המקום. הפרויקט מתקיים בעזרתם של מספר גופים שותפים: עיריית חדרה וחברת נחלים לפיתוח תיירות חדרה, עמותת אקואושן, החברה להגנת הטבע, קהילת חדרה והסביבה, הרשות לצלילה ספורטיבית, עמותת כרישים בישראל, ההתאחדות הישראלית לצלילה, אוניברסיטת חיפה, תחנת מוריס קאהן לחקר הים.

מטרתו העיקרית של הפרויקט היא צמצום מרבי של האיומים וההפרעות על הכרישים, תוך יצירת תשתית לניהול האתר באופן שיאפשר הגנה על הכרישים, מחקר וניטור, חינוך והסברה ומפגש בלתי אמצעי של הציבור עם הכרישים בתצפית מעל ומתחת למים.

עיקר הפעולות שנעשו עד כה במסגרת הפרויקט:

  • מפגשי שיתוף ציבור הצוללים.
  • כתיבה והפצת מסמך "הנוהג מיטבי"- קוד אתי לצפייה והתנהגות בקרבת הכרישים.
  • עבודה מול התקשורת- אספקה של מידע אמין ואיכותי על אודות התופעה לעיתונאים.
  • הצבת פקח ייעודי בשטח – מניעת פעילויות לא חוקיות, כגון האכלות ודיג.
  • הפעלת עמדת מידע בשבתות- העמדה פועלת לאורך כל העונה (מסוף נובמבר ועד שהכרישים עוזבים את אזורנו בסביבות סוף מרץ ותחילת אפריל), בכל יום שבת לא גשום בשעות 10:00-15:00 ומספקת מידע לעוברים ולשבים על אודות מיני הכרישים הפוקדים את האתר ותופעת ההתקבצות.
  • הקמת קו מצופים התוחם את אזור איסור כניסת כלי השיט הממונעים.

שגרירי הכרישים:

בכל שנה בתחילת חודש נובמבר אנו מקיימים יום הכשרה למתנדבים אשר ישמשו כשגרירי כרישים ויתפעלו לאורך העונה את תחנת המידע. במסגרת תחנה זו המתנדבים מסבירים ומספקים מידע לציבור הרחב שמגיע לאתר בחדרה ומתעניין בתופעה. נוסף על כך, לאורך כל השנה תצפיות של כרישים ובטאים נאספות למחקר של מדע אזרחי לכן כל אחד מכם יכול לשמש כשגריר כרישים על ידי דיווח על תצפיות או מפגעים באחת מהדרכים הבאות (מומלץ לצרף גם תמונה):

■  בפייסבוק: "כרישים בישראל"

■  בדוא"ל:   

■  באפליקציה:   SeaWatch