כריש סנפירתן

מאת: שירה סלינגרה מפרויקט "כרישים בישראל" 16/09/2018


Carcharhinus plumbeus כריש סנפירתן Marc Dando.jpg

מערכה: מיתרניים Chordata
מחלקה: דגי סחוס Chondrichthyes
משפחה: כרישיים Carcharhinidae ("אף מחודד")

שם מדעי: Carcharhinus plumbeus

שמות נוספים: Sandbar Shark, القرش الرمادي, Песочная или средиземноморская серая акула

מצב שימור (IUCN): בסכנת הכחדה (EN) בים תיכון
תפוצה בישראל: הים התיכון

כריש הסנפירתן הוא שחיין אקטיבי בקרבת קרקעית בוצית וחולית בעומק של 20-65 מ' ולפעמים אף עד לעומק של 230 מ'. הוא שוכן גם באזורים חופיים וגם באזורים פלאגיים (בים הפתוח). אורכו עד 2.5 מ'. בדרך כלל הנקבות חיות עד גיל 21 שנים וזכרים עד גיל 15, אך ידוע גם על כרישים שהגיעו לגיל 34 שנים. מין זה מאופיין על ידי סנפיר גבי גבוה, גדול וזקוף. לפעמים הסנפירים בעלי קצוות כהים מעט.

תזונה:

כריש הסנפירתן ניזון מדגי גרם, מכרישים קטנים, מבטאים, מראש-רגלאים, מחסילונים ומחלזונות ימיים. הצעירים ניזונים בעיקר מסרטנאים. אף כי הוא פעיל יותר בשעות הלילה, מין זה ניזון גם ביום וגם בלילה.

רבייה:

ההיריון אורך 8-12 חודשים והנקבות מתרבות מדי שנתיים עד שלוש שנים. בסוף ההיריון הנקבות משריצות 5-18 ולדות חיים באורך של 50-75 ס"מ. הם יגיעו לבגרות מינית בגיל 3-4 שנים, כאשר אורכם יהיה 150 ס"מ. בדרך כלל כרישי הסנפירתן חיים בלהקות של זוויגים נפרדים. ישנם אזורי השרצה במפרץ גאבס בתוניסיה ובמפרץ גקובה טורקיה.

בחלק מאזורי התפוצה של כריש הסנפירתן הוא עורך נדידות עונתיות ארוכות טווח. עורן של נקבות בוגרות ומתבגרות הוא עבה יותר, וייתכן שעור עבה מעין זה תורם להגנה מפני נשיכות חיזור של זכרים וכן מפני פגיעה משוניות. כרישים אלה נידוגים בשל סנפיריהם, בשרם ועורם. הם נתפסים כשלל לוואי ברשתות עמידה ובמערכי חכות (שאראק).

בים התיכון ההערכות מצביעות כי בין 2005-2015 התרחשה ירידה של 90% בגודל האוכלוסייה ועד שנת 2066 האוכלוסיות עשויות לרדת ב-99.99%. בשנות ה-80 של המאה הקודמת היה זה המין הנידוג ביותר במזרח הים התיכון בקרב הכרישים.

 

כל דגי הסחוס מוגנים

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

 

מקורות:

Fishbase
Ferretti, F., Walls, R.H.L., Musick, J., Stevens, J., Baum, J.K., Bradai, M.N., Fergusson, I., Grubbs, D., Soldo, A., Vacchi, M. & Vooren, C.M. 2016. Carcharhinus plumbeus. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T3853A16527809. Downloaded on 19 November 2017.
Daniel Golani, Bayram Ozturk and Nuri Basusta. 2006. The Fishes of the Eastern Mediterranean. Turkish Marine Research Foundation, Istanbul, Turkey. 259 pp.

Shark Trust
Serena, F. 2005. Field identification guide to the sharks and rays of the Mediterranean and Black Sea. FAO Species Identification Guide for Fishery Purposes. Rome, FAO. 97p