כריש עפרורי

מאת: שירה סלינגרה מפרויקט "כרישים בישראל" 17/09/2018
Carcharhinus obscurus כריש עפרורי .jpg
Marc Dando

מערכה: מיתרניים Chordata
מחלקה: דגי סחוס Chondrichthyes
משפחה: כרישיים Carcharhinidae ("אף מחודד")

שם מדעי: Carcharhinus obscurus

שמות נוספים: Dusky Shark

מצב שימור (IUCN): חסר מידע (DD) בים התיכון
תפוצה בישראל: הים התיכון

הכריש העפרורי הוא כריש גדול הנודד למרחקים ארוכים. גודל הבוגרים הוא 2.2-4 מ' וביכולתם לחיות עד גיל 40 שנים. סנפיר הגב של הכריש העפרורי מתחיל מעל הקצה האחורי של סנפיר החזה, בניגוד לסנפירתן, אשר אצלו סנפירי הגב והחזה חופפים מעט במיקומם. מין זה נחשב נדיר בים התיכון.

תזונה:

הכריש העפרורי הוא טורף אופורטוניסטי של מגוון רחב של דגי גרם (בהם ברקודה, טונה ודקר), דגי סחוס, סרטנאים, רכיכות וטרף נוסף שוכן קרקעית.

רבייה:

נקבות הכריש העפרורי משריצות 6-16 ולדות חיים אחרי הריון ארוך של 16 חודשים. הצעירים שוהים בדרך כלל במים רדודים, בעוד הבוגרים נמצאים במים עמוקים יותר (200-400 מ').

בקרב הכרישים, הכריש העפרורי ניחן בגדילה האיטית ביותר. כמו כן, הוא מגיע לבגרות מינית בגיל מאוחר, ולכן הוא אחד המינים הרגישים ביותר לניצול יתר מבין בעלי החוליות. כאשר הוא נתפס בשלל דיג, סיכויו לתמותה גבוהים. כרישים עפרוריים נידוגים בשל סנפיריהם, בשרם ועורם בצפון אפריקה, באיטליה ובמלטה.

 

כל דגי הסחוס מוגנים

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

 

מקורות:

Fishbase
Musick, J., Grubbs, D., Baum, J.K. & Cortés, E. 2016. Carcharhinus obscurus. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T3852A16527849. Downloaded on 25 September 2017.
Daniel Golani, Bayram Ozturk and Nuri Basusta. 2006. The Fishes of the Eastern Mediterranean. Turkish Marine Research Foundation, Istanbul, Turkey. 259 pp.
Shark Trust
Serena, F. 2005. Field identification guide to the sharks and rays of the Mediterranean and Black Sea. FAO Species Identification Guide for Fishery Purposes. Rome, FAO. 97p.