הצלת כנפתן שהסתבך בחוט דיג

09/05/2021

כנפתן שנתפס בחוט דייג בשמורת האלמוגים ניצל לאחר חילוץ מורכב מתחת למים

כנפתן- דרור גילת
כנפתן- דרור גילת, כנפתן- צילם דרור גילת

עמרי עומסי פקח יחידה ימית במרחב אילת רשות הטבע והגנים: "הבוקר קיבלתי דיווח מטניה ריבלין אשר עובדת ביחידת הניטור בiui באילת על כנפתן שנצפה עם חוט דיג מחובר לגוף שלו. טניה הצליחה ליצור מגע בזהירות, לחתוך את החוט באמצעות סכין ובכך הצילה את הבטאי. קפצתי למים בניסיון לבדוק את מצבו של הכנפתן לאחר השחרור. כאשר בטאי נתפס ואינו יכול לזוז במשך זמן רב הוא יכול למות מטביעה. אני קורא לציבור במידה והוא מזהה אותו במים לדווח למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ואם ניתן לתעד מבלי לגעת".

עדי ברש דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו״ר עמותת כרישים בישראל:
הדג שראתה טניה הינו כנפתן (דומה למנטה אך ללא התוספתנים בקדמת הראש). כנפתנים הינם חיות גדולות, מרשימות, מסננות פלנקטון ולכן שוחות בגוף המים ללא קרבה לתחתית.
בים סוף ידועים שלושה מינים לפחות, ושלושת בסכנת הכחדה בעיקר בעקבות דיג מכוון ברחבי העולם.
באילת, זאת הפעם הראשונה שמדווח לנו מפגש עם אחד המינים. חוט הדיג נאסף לאחר החיתוך, ואם נותר עליו דנא הוא יוכל לגלות לנו מה המין שנצפה אתמול.

מנטה שהסתבכה ברשת – עומרי עומסי, מנטה שהסתבכה ברשת - עומרי עומסי
מצילי כנפתן שהסתבך ברשת – עומרי עומסי, טניה ריבלין ודימה צ'ורילוב, מהמכון הבינאונברסיטאי באילת iui- האנשים שמצאו את הכנפתן וחתכו את חוט הדיג. צילם עומרי עומסי

אם צילמתם כנפתן, מנטה, כריש או בטאי אתם מוזמנים לדווח למוקד רשות הטבע והגנים  3639* ולקבוצת כרישים בישראל ולסייע למחקר שימור דגי הסחוס.